Фотоапарати без огледало

Canon EOS Ra

Снимајте го ноќното небо со неверојатна острина и доловете повеќе детали како никогаш досега. Ова е фотоапарат со реална моќ што му овозможува да гледа подалеку и од ѕвездите.

Доловете ја убавината на ноќното небо

EOS Ra е опремен со нов филтер за инфрацрвена светлина што е поставен пред сензорот и овозможува четири пати поголем пренос на светлина Hydrogen Alpha во споредба со стандардниот EOS R. На овој начин, фотоапаратот може да ја долови препознатливата црвена боја на небулите.

 • EOS Ra

  Небула Орион 
  f/2,8 | ISO 3200 | 61’’

 • EOS R

  Небула Орион
  f/2,8 | ISO 3200 | 59’’

Креативност без граници

EOS Ra е совршен фотоапарат за снимање различни астрофотографии. Истражете ја длабочината на универзумот и откријте ги скриените бои на ноќното небо. Погледнете што може да доловите со компактниот и моќен EOS Ra.

 • EOS Ra

  Млечен пат
  f/2,8 | ISO 5000 | 10’’

 • EOS Ra

  Млечен пат
  f/2,8 | ISO 3200 | 30’’

Најдобрата алатка за астрофотографирање

EOS Ra е опремен со екран на допир со променлив агол и неверојатно зголемување до 30x за никогаш да не ги пропуштите деталите.

Canon Camera

Зголемување до 30x

EOS Ra нуди функција за прегледување со поголем степен на зголемување за проверка на сликите на LCD-екранот на фотоапаратот, овозможувајќи им на корисниците да ги зумираат сликите до 180% и да ги проверуваат сите детали во снимените содржини.

Canon Camera

Екран со променлив агол

Опремен со екран на допир со променлив агол и AF со допирање и повлекување.

Canon Camera

Компактен и лесен

EOS Ra е мал и лесен уред што лесно се поврзува со телескоп*. Фотографирањето е едноставно благодарение на неговиот интуитивен дизајн и веќе познатото и сигурно ракување во стил на EOS.

Canon Camera

Искористете ја целосната моќ на дизајнот без огледало

Уживајте во фотографирање со висока резолуција без вибрации при долгите експозиции и користете го EVF за да „гледате во темнина“, со фокус до -6 EV што е идеален за креативни ѕвездени пејзажи. 

Снимајте неверојатни ноќни пејзажи со врвен 4K-квалитет

Снимајте 4K-видеозаписи и 4K-видеоснимки со забрзано движење од ноќното небо со помош на EOS Ra и искористете ги извонредните можности за градација што ги нуди Canon Log со 10 бита.

Canon Camera

Пронајдете светлина во темнината

Сензор со 30 мегапиксели - нуди балансирана резолуција, високи вредности на ISO, динамички опсег со ненадмината моќ за обработка по печатењето и печатење. Високи перформанси на ISO до 40.000 за фотографирање при слаба осветленост и одржување доволно голема брзина на блендата за да се избегне заматување. 

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Бидете поврзани со WI-FI и Bluetooth®**

Без разлика каде се наоѓате, поврзете го EOS Ra со вашиот паметен телефон за да можете да фотографирате и да ги прегледувате сликите далечински. Станете дел од астрофотографската заедница преку споделување на вашите најдобри небесни пејзажи и вселенски откритија преку апликацијата Canon Camera Connect.

Спецификации

 • IR

  Оптимизиран филтер за инфрацрвена светлина

 • 30,3 мегапиксели

  CMOS-сензор за целосна слика

 • IS0 100-40000

  Совршено за фотографирање при слаба осветленост

 • AF со -6 EV

  Фокусирајте при слаба осветленост

 • LCD-екран со променлив агол

  Со зголемување до 30x

 • 4K-видеозаписи со 10 бита

  Стандардно снимање и снимање со забрзано движење

 • Bluetooth и Wi-Fi

  Секогаш достапни, секогаш подготвени

 • USB 3.1

  Брзо поврзување

Куќиште на фотоапарат

Сензор

Прибл. 30,3 мегапиксели со изменет филтер за инфрацрвена светлина***
Прибл. 30,3 мегапиксели

Зголемување

Зголемување до 30x за прегледување слики во живо
Зголемување до 10x за прегледување слики во живо

Приклучок за објективи

RF-приклучок
RF-приклучок

Компатибилност со објективи

Објективи RF. Објективите EF и EF-S може да се користат со адаптерот за монтирање објективи EF-EOS-R.
За поврзување со телескопи е потребен адаптер од трета страна*
Објективи RF. Објективите EF и EF-S може да се користат со адаптерот за монтирање објективи EF-EOS-R.
За поврзување со телескопи е потребен адаптер од трета страна*

Процесор на слика

DIGIC 8
DIGIC 8

Dual Pixel CMOS AF

Да
Да

AF-точки преку визирот

До 5655 изборни положби за AF
Чувствителност до f/11
Континуиран AF на очи во режимот Servo AF
До 5655 изборни положби за AF
Чувствителност до f/11
Континуиран AF на очи во режимот Servo AF

Видеоснимки

4K-видео со 25/24 fps
Режим на 4K-видеоснимки за забрзано прикажување
Full HD-видеоснимки со 60 fps
HD со 120 fps
Canon Log (8 бита / 10 бита)
Некомпресиран 4K-формат со 10 бита и сооднос 4:2:2 кон надворешен снимач
480 Mbps
4K-видео со 25/24 fps
Режим на 4K-видеоснимки за забрзано прикажување
Full HD-видеоснимки со 60 fps
HD со 120 fps
Canon Log (8 бита / 10 бита)
Некомпресиран 4K-формат со 10 бита и сооднос 4:2:2 кон надворешен снимач
480 Mbps

LCD-екран на допир со променлив агол

8 cm / 3,15 инчи
LCD-екран со 2,1 M точки
4 достапни бои
8 cm / 3,15 инчи
LCD-екран со 2,1 M точки
4 достапни бои

Големина на куќиштето (ШxВxД)

135,8 x 98,3 x 84,4 mm
135,8 x 98,3 x 84,4 mm

Wi-Fi/ Bluetooth

Wi-Fi и Bluetooth™
FTP со додатокот WFT-E7 II
Wi-Fi и Bluetooth™
FTP со додатокот WFT-E7 II

Батерија

LP-E6
370 снимки (CIPA-стандард)
Полнење преку USB со PD-E1
LP-E6
370 снимки (CIPA-стандард)
Полнење преку USB со PD-E1

Слични написи

Дознајте како да го истражувате и снимате ноќното небо со врвни детали заедно со нашите професионални астрофотографи.

 • НАПИС

  Како EOS Ra од Canon може да ги подобри вашите астрофотографии

  Дознајте како овој специјален фотоапарат за астрофотографија ќе ви овозможи да ги доловите вистинските бои на небулите со највисок квалитет.

 • СТАТИЈА

  Фотографирање на ноќното небо

  Врвни техники за ноќно фотографирање ѕвезди, вклучувајќи и снимки со забрзано движење и ѕвездени траги.

 • СТАТИЈА

  Кога и како да снимате пејзажи далечински

  Во повеќето случаи е добро да имате фотоапарат при рака за да можете да реагирате брзо и да ја снимите совршената слика, но има и случаи во кои е подобро да го ставите фотоапаратот на статив и да фотографирате далечински.

 • НАПИС

  ПОДГОТВЕТЕ СЕ ДА БИДЕТЕ ВОСХИТЕНИ!

  Астрофотографијата е област во која се соединуваат уметноста и науката, но кога за прв пат почнавме да снимаме слики од галаксиите и како да се подготвите за тоа?

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за да започнете со астрофотографирање.

 • Куќиште EOS Ra од Canon

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Ремен за на врат

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Батерија LP-E6N

 • AC кабел

 • Кабел за интерфејс IFC-100U

Компатибилна дополнителна опрема

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I C10, 64 GB

  Дизајнирана за професионална употреба со голема брзина и капацитет за складирање.

 • Адаптер за монтирање објективи EF-EOS R од Canon

  Овој адаптер е дизајниран да се користи со системот EOS R од Canon и да овозможи употреба на објективите EF и EF-S со фотоапарати EOS R

 • Адаптер за монтирање контролен прстен EF-EOS R од Canon

  Користете ги вашите објективи EF и EF-S со вашиот фотоапарат EOS R користејќи адаптер со вграден приспособлив контролен прстен за прилагодување на поставките без да го оддалечите окото од визирот

 • Безжичен далечински управувач BR-E1 од Canon

  Сигурен и практичен далечински управувач за фотоапарати EOS со Bluetooth, идеален за долги експозиции и макро фотографирање

 • Далечински прекинувач RS-60E3 од Canon

  Фотографирајте без да го допрете вашиот фотоапарат - идеално кога сакате да избегнете вибрации на фотоапаратот

 • Држач со батерија BG-E20 од Canon

  Додајте му држач со батерија на вашиот компатибилен фотоапарат EOS за да ја зголемите издржливоста на батеријата и да го подобрите начинот на ракување со фотоапаратот

 • Насочувачки стерео микрофон DM-E1 од Canon

  Насочувачки стерео микрофон со електрет кондензатор и црн дизајн за разновидни опции за снимање висококвалитетен звук за видео

  1. * Телескопот не е вклучен. За да го поврзете EOS Ra со телескоп, потребна е дополнителна опрема од трети страни.
  2. **Паметниот телефон треба да биде опремен со Bluetooth верзија 4.0 (или понова). Исто така, паметниот уред треба да го користи оперативниот систем iOS 8.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов). 
   Зборот, ознаката и логото на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици.
  3. ***Во зависност од условите за фотографирање, на EOS Ra може да се појават нерамномерни бои.
   Бидејќи е наменет за астрофотографирање, не се препорачува фотографирање на нормални субјекти. Субјектите може да изгледаат поцрвени отколку што се во реалност и можеби нема да можат да постигнат соодветна рамнотежа на бои при фотографирање нормални субјекти.

  Може да ве интересира и

  • EOS R5

   Професионален и врвен фотоапарат за целосна слика без огледало кој им нуди фотографии со висока резолуција и 8K-видео на фотографите и режисерите.

  • EOS R

   Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.

  • EOS RP

   Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.

  • EOS 5D Mark IV

   Без разлика што фотографирате, бидете сигурни дека ќе добиете беспрекорен квалитет на слика и моќни професионални перформанси.

  • Сите објективи

   Изработката на Canon и најновата оптичка технологија овозможуваат фотографии и видеоснимки со исклучителен квалитет.

  • Фотоапарати за целосна слика

   Истражете ја вашата креативност со палетата на дигитални SLR фотоапарати за целосна слика и без огледало.