Фотоапарати без огледало

Canon EOS RP

Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што овозможува извонредна креативност во движење.

Пријавете се веднаш за да добивате ажурирања

Достапен за сите

Погледнете како ентузијастите го користат EOS RP од Canon и дознајте како ги искористуваат придобивките од фотоапаратите за целосна слика без огледало и објективите EF и EF-S за да снимаат слики исполнети со детали и длабочина.

Лесно куќиште со приклучок за побрзи и попаметни објективи

EOS RP од Canon е практичен и креативен фотоапарат за целосна слика без огледало со огромен креативен потенцијал, благодарение на новата генерација RF-објективи. Приклучокот RF со широк дијаметар, комуникација со голема брзина и кратко придвижување наназад за фокусирање претставува совршена почетна точка за вашиот иден систем за целосна слика.

Нов стандард за квалитет на слика кај моделите за целосна слика

CMOS-сензорот со 26,2 мегапиксели на EOS RP од Canon функционира неверојатно при слаба осветленост благодарение на процесорот DIGIC 8 и вградениот DLO, со кои ќе добивате врвни резултати директно со фотоапаратот.

Фотографирајте на нов начин

EOS RP од Canon нуди нов начин на искористување на придобивките од форматот за целосна слика. Фотографирајте со наменската палета на RF-објективи за целосна слика, како и со големата палета на објективи EF и EF-S преку адаптер без намалување на оптичките перформанси.

Ракување во стилот на EOS без компромиси

Удобниот држач во стилот на EOS, екранот на допир со висока резолуција и променлив агол и електронскиот визир со OLED-екран овозможуваат нова генерација на ракување со лесно куќиште1 од 485 g.

Фокусирајте насекаде веднаш

Dual Pixel CMOS AF нуди зголемена површина на AF и исклучително брз2 AF од 0,05 секунди со 4779 изборни положби за AF, како и AF при слаба осветленост до -5EV3. AF на очи овозможува остро фокусирање на вашите портрети, а фокусирањето со групирање нуди максимална длабочина на поле низ целата слика.

Флексибилно фотографирање и беспрекорно поврзување

Од користење бесшумен режим до далечинско контролирање на фотоапаратот преку Wi-Fi. Доловете ги сите случувања со брзина до 5 fps и можност за обработка на вашите слики во самиот фотоапарат, а потоа споделете ги преку апликацијата Canon Camera Connect.

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Create high quality and super-steady movies

Focus smoothly with Dual Pixel CMOS AF and film steady footage with Movie Digital IS and up to 4K resolution with a range of easy to use and edit codecs. Mic and headphone jacks bring full audio control and the Vari-Angle touch screen LCD gives stability and a clear view of your subject.

Canon Camera

4K

Full HD-видео и 4K-резолуција

Canon Camera

Dual Pixel CMOS AF

Рамномерен и прецизен Dual Pixel CMOS AF за снимање во Full HD и издвојување со фокусот за рачно фокусирање

Canon Camera

Дигитална стабилизација на слика за видео

Снимајте извонредно стабилни видеоснимки благодарение на напредната стабилизација со 5 оски

Canon Camera

Спецификации

 • 26,2 мегапиксели

  CMOS-сензор за целосна слика

 • DIGIC 8

  процесор

 • Компатибилност со

  објективите EF/EF-S преку адаптер

 • Dual Pixel

  CMOS AF

 • 4K

  видео

 • Wi-Fi

  и Bluetooth

Награди

Куќиште на фотоапарат

Приклучок за објективи

RF-приклучок
EF-приклучок

Компатибилност со објективи

Објективите RF, EF и EF-S може да се користат со адаптерот за монтирање објективи EF-EOS-R
Само објективи со EF-приклучок

Ефективни пиксели (прибл. MP)

26,2 мегапиксели, целосна слика
26,2 мегапиксели, целосна слика

Процесор на слика

DIGIC 8
DIGIC 7

Чувствителност ISO со највисоки стандарди

40.000
40.000

Dual Pixel CMOS AF

Да4
Да

AF-точки преку визирот

До 4779 изборни положби за AF. Чувствителност до f/11. AF на очи
45 точки од вкрстен тип
27 AF-точки со чувствителност до f/8

AF при слаба осветленост

Чувствителност до -5EV5
Чувствителност до -3EV6

Брзина на континуирано фотографирање (fps)

5 fps со фиксен AF
4 fps со Servo AF
6,5 fps со Servo AF

Видеоснимки

4K-видео со 25 fps
Режим за 4K-видеоснимки со забрзано движење
Full HD-видеоснимки со 60 fps
Full HD со 60 fps. Режим за 4K-видеоснимки со забрзано движење

Дигитална стабилизација на слика со 5 оски за видео

Да
Да

LCD-екран на допир со променлив агол

Да
Да

Визир

Електронски визир со OLED-екран со 2,36 милиони точки
Растојание до окото од 22 mm
Оптички визир со покриеност од 98%
Растојание до окото од 21 mm

Бесшумно фотографирање

Режим за бесшумно фотографирање
Не

Мемориска картичка

SD (UHS II)
SD (UHS I)

GPS

Преку изборниот додаток GP-E2 или преку паметен уред впарен преку BluetoothTM
Да, вграден

Тежина на куќиштето (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

485 g
765 g

Големина на куќиштето (ШxВxД)

132,5 × 85 × 70 mm
144,0 x 110,5 x 74,8 mm

Опција за држач

Продолжен држач EG-E1
Држач со батерија BG-E21

Издржливост на батеријата

LP-E17 250 снимки (CIPA-стандард) Полнење преку USB со PD-E1
LP-E6 1200 снимки (CIPA-стандард)

Преземете ги сликите со максимална резолуција

Пронајдете го вистинскиот систем за вас

Легендарниот систем EOS преку 30 години на фотографите и на снимателите им овозможува најсовремена технологија. Со нашата палета на фотоапарати и објективи, патот до поголема креативност никогаш не бил полесен.

Canon Camera

Во рацете на ентузијастите

Што содржи кутијата

 • Куќиште Canon EOS RP

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Ремен за на врат

 • Полнач за батерии LC-E17E

 • Батерија LP-E17

 • AC-кабел

 • Комплет со упатство за користење

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I C10, 128 GB

  Дизајнирана за професионална употреба. Екстремно голема брзина на снимање и огромен капацитет за складирање.

 • Блиц Speedlite 470EX-AI од Canon

  Блиц Speedlite со уникатна моторизирана глава за одбивање светлина што е наменет за автоматско професионално осветлување

 • Продолжен држач EG-E1 од Canon

  Лесен држач за зголемување на висината и карактеристиките за ракување на фотоапаратот EOS RP

 • Батерија LP-E17 од Canon

  Оригинална резервна батерија или оригинална батерија за замена од Canon за вашиот компатибилен фотоапарат

 • Блиц Macro Ring Lite Speedlite MR-14EX II од Canon

  Осветлување на макро светот

 • Блиц Speedlite 430EX III-RT од Canon

  Пренослив и моќен Speedlite блиц кој е едноставен за користење – кога е приклучен на фотоапаратот и кога се користи посебно

 • Speedlite-предавател ST-E3-RT од Canon

  Уред за активирање блицови преку радиофреквентни бранови, наменет за професионални фотографи кои користат надворешен блиц

 • Насочувачки стерео микрофон DM-E1 од Canon

  Насочувачки стерео микрофон со електрет кондензатор и црн дизајн за разновидни опции за снимање висококвалитетен звук за видео

 • Објективи и дополнителна опрема

  Поврзете го вашиот EOS RP од Canon со дополнителна опрема и објективи RF за да добиете одлични резултати како никогаш досега.

  Canon Camera

  Слични производи

  • EOS R5

   Професионален и врвен фотоапарат за целосна слика без огледало кој им нуди фотографии со висока резолуција и 8K-видео на фотографите и режисерите.

  • EOS R

   Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.

  • EOS RP

   Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.

  • EOS 5D Mark IV

   Без разлика што фотографирате, бидете сигурни дека ќе добиете беспрекорен квалитет на слика и моќни професионални перформанси.

  • Сите објективи

   Изработката на Canon и најновата оптичка технологија овозможуваат фотографии и видеоснимки со исклучителен квалитет.

  • Фотоапарати за целосна слика

   Истражете ја вашата креативност со палетата на дигитални SLR фотоапарати за целосна слика и без огледало.

  Може да ве интересира и …

  1. 1 Со батерија и мемориска картичка
  2. 2 Почнувајќи од 13 февруари 2019 година, во групата на дигитални фотоапарати без огледало со заменливи објективи што се опремени со еквивалент на сензор за целосна слика од 35 mm со AF за откривање контраст и AF за откривање фаза во рамнината на сликата. Пресметано од резултатите на измерената брзина на AF, врз основа на стандардите CIPA (се разликува во зависност од условите за фотографирање и користениот објектив). Измерено со внатрешни методи. Услови за мерење: EV12 (амбиентална температура/ISO 100), рачен режим, користење на објективот RF 24-105mm F4L IS USM (со фокусна должина од 24 mm) со следните поставки: активирање на блендата преку копчето за блендата, AF во 1 точка (централен AF), AF со една снимка
  3. 3 Централна точка и кога се користи со RF 50mm F1.2L USM
  4. 4 AF со откривање контраст се користи за снимање 4K-видео
  5. 5 Централна точка, кога се користи со објективи со f/1,2, режим со една снимка
  6. 6 Централна точка, кога се користи со објективи со f/2,8 или поголем отвор на блендата, режим со една снимка