Canon PowerShot G5 X Mark II
Спецификации

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

110,9 x 60,9 x 46 mm

Тежина

Куќиштето со мала тежина од прибл. 340 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Главни спецификации

24 mm, зум до 5x

Врвен широкоаголен објектив со зум и брза решетка

CMOS-сензор од тип 1,0 со подредена структура и 20,1 мегапиксели

За врвен квалитет на слика

4K-видеоснимки

За неверојатна резолуција

Full HD-видеоснимки со 120 fps

Порамномерни и подетални забавени движења

Екран кој се закосува

Екран што се закосува за автопортрети и фотографирање од низок агол

Електронски OLED-визир на исфрлување

Кога мора да се концентрирате на креативноста

Bluetooth®**

Постојана врска помеѓу фотоапаратот и паметниот уред

Wi-Fi

Безжично споделување и правење резервна копија на слики

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

CMOS од тип 1,0 со подредена структура

Ефективни пиксели

Куќиштето со мала тежина од прибл. 20,1M (сооднос на слика 3:2) 1

Вкупно пиксели

Куќиштето со мала тежина од прибл. 20.9M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

Процесор на слика

Тип

DIGIC 8

Објектив

Фокусна должина

8,8 - 44 mm (35 mm еквивалент: 24 - 120 mm)

Зум

Оптички 5x
ZoomPlus 10x
Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x 2
Комбинирано прибл. 20x

Максимален f/број

f/1,8-f/2,8

Конструкција

13 елементи во 11 групи (3 двострани асферични објективи UA, 1 едностран асферичен објектив UA и 1 објектив UD)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 4 чекори 3.
Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски и автоматско нивелирање

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (31 точки, откривање на лице или AF со допир, со избирање и следење на објект и лик), AF во 1 точка (секоја позиција е достапна или фиксен центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE 4, AF со следење

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

AF заклучување

Да, преку прилагодливи копчиња

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Фокусирање со групирање

Да

Најмало растојание на фокусирање

5 cm (широк агол) од предниот дел на објективот
20 cm (телефото) од предниот дел на објективот

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 3 EV во чекори на зголемување од 1/3
Автоматска оптимизација на осветлувањето

ND филтер (3 чекори) Вклучен / Автоматски / Исклучен 5

AEB

1/3 – 2 EV во чекори на зголемување од 1/3

ISO чувствителност

125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800 (може да се прошири: 25600) 6

АВТОМАТСКО ISO: 125 - 12800 (може да се постави макс. брзина на ISO и стапка на промена)

Бленда

Брзина

1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)
30 - 1/25600 сек. (електронска бленда)
1/8 - 1/2000 сек. (режим за видео)
СИЈАЛИЦА, 30 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање) 7

Баланс на белата боја

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (приоритет на амбиент / приоритет на бела боја), дневна светлина, сенка, облачно, вештачка светлина, бела флуоресцентна светлина, блиц, прилагодено, температура на бои (келвини)

Компензација на баланс на белата боја
Прилагодување на бои во режим на ѕвезди

Матрица на бои

Тип

sRGB

Визир

Визир

EVF (од тип 0,39), прибл. 2.360.000 точки, тип OLED, репродукција на sRGB бои

Визир / покриеност

Куќиштето со мала тежина од прибл. 100%

Растојание на окото / корекција на диоптер

Куќиштето со мала тежина од прибл. 20 mm (од центарот на леќата на визирот)
Од -3,0 до +1 m-1 (диоптер)

LCD монитор

Монитор

LCD (TFT) екран на допир од 7,5 cm (3,0”) со можност за закосување. 3:2 сооднос на слика. Куќиштето со мала тежина од прибл. 1.040.000 точки. Капацитивен вид, репродукција на sRGB бои

Покриеност

Куќиштето со мала тежина од прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа.
Достапен е режим за ноќен приказ

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Брзина X-Sync

Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

Корекција на црвени очи

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, безбедност FE

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Синхронизација на "втора завеса"

Да

Опсег на вграден блиц

50 cm – 7,0 m (Ш) / 40 cm – 4,0 m (Т)

Надворешен блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Фотографирање

Режими

Автоматски режим, програма AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, прилагодено, хибриден автоматски режим, SCN (портрет, автопортрет, поместување, ѕвезди (ѕвезден портрет, ѕвезден ноќен пејзаж, траги од ѕвезди, видео со забрзано движење на ѕвезди), рачно снимање на ноќни сцени, голем динамички опсег, ефект на рибино око, ефект на сликање со улјени бои, ефект на сликање со водени бои, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, дефокусирање на заднина, мек фокус, зрнеста текстура во црно-бело, огномет, панорамска снимка), стандардно видео, краток видеозапис, рачно снимање видеозаписи, видеозапис со забрзано движење,

Фото ефекти

Стилови на слика (Автоматски, стандарден, портрет, пејзаж, врвни детали, неутрален, верен, црно-бел, дефиниран од корисник x3 (острина (јачина, префинетост, праг), контраст, заситеност на боите, тонови на бои, ефект за филтрирање, тонирање))

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Куќиштето со мала тежина од прибл. 20,0 снимки/сек. за најмногу 89 слики во форматот C-RAW, 55 слики во форматот RAW и 118 слики во форматот JPEG

Со AF: прибл. 8 снимки/сек. за најмногу 320 слики во форматот JPEG 8 9
Секвенцијален режим во RAW-формат: прибл. 30 снимки/сек. за прибл. 70 слики

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

3:2 - (RAW, L) 5472 x 3648, (M) 3648 x 2432, (S1) 2736 x 1824, (S2) 2400 x 1600
4:3 - (RAW, L) 4864 x 3648, (M) 3248 x 2432, (S1) 2432 x 1824, (S2) 2112 x 1600
16:9 - (RAW, L) 5472 x 3072, (M) 3648 x 2048, (S1) 2736 x 1536, (S2) 2400 x 1344
1:1 - (RAW, L) 3648 x 3648, (M) 2432 x 2432, (S1) 1824 x 1824, (S2) 1600 x 1600

Вградена обработка на RAW и промена на големината

Компресија

RAW, C-RAW, Fine/Normal JPEG

Филмови

(4K) 3840 x 2160, 29,97 / 25 fps
(Full HD) 1920 x 1080, 119,9 / 100 / 59,94 / 50 / 29,97 / 25 fps
(HD) 1280 x 720, 50 fps

Должина на видео снимки

(4K) До 9 мин. 59 сек.
(Full HD и HD) до 4 GB или 29 мин. 59 сек. 10

Типови на фајлови

Типови на фотографии

JPEG-компресија (компатибилност со Exif 2.31 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system и компатибилност со DPOF вер. 1.1), RAW (оригинално 3-то издание на RAW од Canon), RAW+JPEG

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

Директно печатење

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

Други карактеристики

GPS

GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен паметен телефон)

Корекција на црвени очи

Да, при репродукција

My Camera / My Menu

Достапно е прилагодување на моето мени

Интелигентен сензор за ориентација

Да

Хистограм

Да

Зум при репродукција

Да

Самостоен тајмер

Куќиштето со мала тежина од прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

USB-приклучок од тип C

Друго

Микро HDMI приклучок (од тип D)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz)

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

За повеќе информации за верзијата, погледнете ги соодветните страници за софтверот

За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows
MacOS

За Image Transfer Utility:
Windows
MacOS 11

Софтвер

Друго

Image Transfer Utility 2

Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Манипулација на слика

Digital Photo Professional (DPP) за обработка на RAW
DPP Express за обработување RAW со мобилни уреди

Извор на напојување со енергија

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-13L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Куќиштето со мала тежина од прибл. 230 снимки
Куќиштето со мала тежина од прибл. 180 снимки со EVF
Еко режим прибл. 320 снимки
Куќиштето со мала тежина од прибл. 240 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Полнењето преку USB е можно со USB-адаптерот за напојување PD-E1 12

Дополнителна опрема

Торбички / ленти

Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Далечински контролор / преклопник

Безжичен далечински управувач BR-E1

Напојување со енергија и полначи за батерии

USB-адаптер за напојување PD-E1
Полнач за батерии CB-2LHE
Литиум-јонска батерија на полнење NB-13L

Друго

Кабел за интерфејс IFC-100U

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.
 2. Во зависност од избраната големина на сликата.
 3. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
 4. Некои поставки ја ограничуваат достапноста.
 5. Автоматскиот ND филтер не е достапен во режимот за видео.
 6. ISO чувствителноста означува препорачан индекс на експозиција
 7. Максималната брзина на блендата е ограничена на 256 сек. во режим на СИЈАЛИЦА
 8. Во услови кога не се вклучува блиц.
 9. Брзината на континуирано фотографирање е тестирана според методите за тестирање на Canon. За функцијата е потребна компатибилна мемориска картичка UHS-I со класа на брзина 3, а вкупниот број на снимени слики е различен во зависност од објектот што се фотографира, поставките и брендот на мемориската картичка
 10. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: SD-класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. SD-класа на брзина 6 или повисока за (Full HD) 1920 x 1080. UHS-I-класа на брзина 3 за (4K) 3840 x 2160
 11. Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop
 12. Времето на полнење е различно, во зависност од преостанатата енергија во батеријата.