Canon PowerShot SX740 HS
Спецификации

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (В x Ш x Д)

110,1 x 63,8 x 39,9 mm

Тежина

Прибл. 299 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Спецификации

40x

40x

Оптички зум

4K

4K

Ultra High Definition

DIGIC 8

DIGIC 8

Моќен процесор

5-axis

Стабилизација

со 5 оски

20.3 Megapixel

CMOS-сензор

со 20,3 мегапиксели

180 degree

LCD-екран што се врти

за 180 степени

10 fps

10 fps

Континуирано фотографирање

Bluetooth®

Bluetooth®

Можност за поврзување во секое време

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 20,3 M1

Вкупно пиксели

Прибл. 21,1M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

Процесор на слика

Тип

DIGIC 8

Објектив

Фокусна должина

4,3 – 172,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 960 mm)

Зум

Оптички 40x
ZoomPlus 80x
Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x2)
Комбинирано прибл. 160x

Максимален f/број

f/3.3 – f/6.9

Конструкција

13 елементи во 11 групи (1 Hi-UD објектив, 3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи, 1 едностран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 3,5 чекори3. Интелигентна стабилизација на слика со технологија Dual Sensing IS и напредна динамичка стабилизација на слика во 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

Лице и следење (9 точки), следење, зона, 1 точка, централно

AF режими

Една снимка, серво, континуирано

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Најмало растојание на фокусирање

1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Проценка, просечно мерење во центар, точка (центар)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 3 EV во чекори на зголемување од 1/3.

ISO чувствителност

100-3200 во чекори на зголемување од 1

Бленда

Брзина

15 - 1/3200 сек.

Баланс на белата боја

Подесувања

Автоматски, дневна светлина, сенка, облачно, вештачка светлина, флуоресцентно, прилагодено.

LCD монитор

Монитор

LCD екран (TFT) од 7,5 cm (3,0”), прибл. 922.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Брзина X-Sync

Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Опсег на вграден блиц

50 cm - 5,0 m (Ш) / 2 m - 2,5 m (Т)

Фотографирање

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 29 сцени), хибриден автоматски режим, креативни снимки, програма AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, спорт, SCN

Режим на фотографирање

Единечно, континуирано со голема брзина, континуирано со мала брзина

Континуирано фотографирање

Макс.: AF со една снимка прибл. 10 fps, Servo AF прибл. 7,4 fps

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5184 x 3888, (M) 3648 x 2736, (S) 2432 x 1824
16:9 - (L) 5184 x 2912, (M) 3648 x 2048, (S) 2432 x 1368
3:2 - (L) 5184 x 3456, (M) 3648 x 2432, (S) 2432 x 1616
1:1 - (L) 3888 x 3888, (M) 2736 x 2736, (S) 1824 x 1824

Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

Компресија

Фино, нормално

Филмови

(4K) 3840 x 2160, 29,97/25 fps
(Full HD) 1920 x 1080, 59,94/50/29,97/25 fps,
(HD) 1280 x 720, 59,94/50 fps

Должина на видео снимки

До 29 мин. 59 сек.4

Типови на фајлови

Типови на фотографии

JPEG-компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system 2.0, Digital Print Order Format [DPOF] - компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

Директно печатење

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

Други карактеристики

GPS

GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

Хистограм

Да, при репродукција

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

Наменски Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Micro-B)

Друго

Микро HDMI приклучок (од тип D)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz)5

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS-1 класа на брзина 3)

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP16
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11

За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10

За Image Transfer Utility:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11

Софтвер

Друго

Image Transfer Utility
Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Извор на напојување со енергија

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-13L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 265 снимки

Еко режим: прибл. 370 снимки
Режим за репродукција: прибл. 240 мин.

AC напојување со енергија

Полнењето преку USB е достапно со компактниот адаптер за напојување CA-DC30E7 или преку други стандардни начини за напојување преку USB

Дополнителна опрема

Мека торбичка / водоотпорна торбичка

Црна мека торбичка DCC-2400 од PU-кожа

Напојување со енергија и полначи за батерии

Компактен адаптер за напојување CA-DC30E
Полнач за батерии CB-2LHE
Литиум-јонска батерија на полнење NB-13L

Друго

Кабел за интерфејс IFC-600PCU

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

  1. Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.
  2. Во зависност од избраната големина на сликата.
  3. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
  4. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
  5. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts
  6. Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop
  7. За полнење преку USB е потребен кабелот за интерфејс IFC-600PCU (се продава посебно) или сличен кабел со USB Micro-B кон USB тип A приклучоци. Времето на полнење е различно, во зависност од преостанатата енергија во батеријата.