Canon PowerShot N2 Спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 16,1M¹

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 16,8M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

5,0 - 40,0 мм (35 мм еквивалент: 28 - 224 мм)

Зум

Оптички 8x
ZoomPlus 16x
Дигитален прибл. 4x¹
Комбинирано прибл. 32x

Максимален f/број

f/3,0 - f/5,9

Конструкција

8 елементи во 7 групи (1 двостран асферичен објектив, 1 едностран асферичен UA објектив, 1 едностран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (9 точки, откривање лице или AF со допир)

AF режими

Континуиран, Servo AF/AE(во автоматски режим), AF со допир

Помошен зрак за AF

Да

Најмало растојание на фокусирање

1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (AF со допир на слика)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

Брзина

1 - 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)
1 - 1/2000 сек. (вкупен опсег - се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H.

Тип

sRGB

LCD МОНИТОР

Монитор

7,1 cm (2,8") PureColor II G LCD екран на допир (TFT) со можност за закосување. Прибл. 461.000 точки. Капацитивен вид

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

Опсег на вграден блиц

50 cm - 1,7 m (W)

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, P, креативна снимка, автопортрет, слаба осветленост (4,0 MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, мек фокус, еднобојно

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), P, креативна снимка, минијатурен ефект, еднобојно

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, самостоен тајмер

Континуирано снимање

Прибл. 2,7 снимки/сек. (додека не се наполни мемориската картичка) ¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360
3:2 - (L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424
1:1 - (L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480

Компресија

Фино

Филмови

(Full HD) 1920 x 1080, 30 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps
Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps

Должина на видео снимки

(Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹
(L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

GPS

GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

Корекција на црвени очи

Да, при репродукција

Интелигентен сензор за ориентација

Да, со автоматско ротирање

Зум при репродукција

Прибл. 2x - 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2 или 10 сек.

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за NFC¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

микро SD, микро SDHC, микро SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 8.1 / 7 SP1
Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10
За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10
За Image Transfer Utility:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

Пребарување и печатење

ImageBrowser EX

Друго

CameraWindow DC
PhotoStitch
Алатка за мапи

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-9L (испорачана батерија NB-9L и компактен адаптер за напојување CA-DC30E)

Издржливост на батеријата

Прибл. 200 снимки
Еко режим прибл. 270 снимки
Прибл. 180 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC70

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC70, компактен адаптер за напојување CA-DC30E (USB), полнач за батерии CB-2LBE

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 - 40 °C (5 - 40 °C при користење на CA-DC30E), 10 - 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

80,9 x 62,0 x 32,3 mm

Тежина

Прибл. 201 g (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Одрекување од одговорност

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Фуснота

¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

¹ Во услови кога не се вклучува блиц.
² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts