Canon PowerShot SX170 IS Спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

1/2,3 тип на CCD

Ефективни пиксели

Прибл. 16,0M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 4 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

5,0 – 80,0 mm (35 mm еквивалент: 28 – 448 mm)

Зум

Оптички 16x


ZoomPlus 32x


Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x и безбедносно зумирање¹). Комбинирано прибл. 64x

Максимален f/број

f/3,5 – f/5,9

Конструкција

11 елементи во 9 групи (1 UD објектив, 1 двостран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

AF заклучување

Избор вкл./искл.

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да

Најмало растојание на фокусирање

1cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

ISO чувствителност*

АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600

БЛЕНДА

Брзина

1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)


15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

ВИЗИР

LCD МОНИТОР

Монитор

7,5 cm (3,0”) TFT, прибл. 230.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Најголема брзина 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE. Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Опсег на вграден блиц

50 cm – 3,0 m (Ш) / 60 cm – 2,0 m (Т)

Надворешен блиц

Canon HF-DC1 блиц со голема моќност,


Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), програма AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, SCN (портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (4,0MP), снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер), дискретно, видео

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, портрет, снег, огномет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер

Photo Effects

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано снимање

Прибл. 0,8 снимки/сек.


со AF: прибл. 0,5 снимки/сек.


со прегледување во живо: прибл. 0,6 снимки/сек.


(сите брзини се додека не се наполни мемориската картичка)¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480


16:9 - (L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


3:2 - (L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 1600 x 1064, (S) 640 x 424


1:1 - (L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1200 x 1200, (S) 480 x 480


Менување големина при репродукција (M2, S)

Компресија

Супер-фино, фино

Филмови

(HD) 1280 x 720, 25 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


Минијатурен ефект (HD, L) 5fps, 2,5fps, 1,25 fps

Должина на видео снимки

(HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


(L ) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MOV [H.264 + Linear PCM (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

My Category

Функција за означување на слики

Интелигентен сензор за ориентација

Да

Хистограм

Да

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

Јазици на мени

Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

Друго

A/V излез, наменски приклучок (PAL/NTSC)

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 7 SP1 / Vista SP2 / XP SP3


Mac OS X v10.6 – 10.8

СОФТВЕР

Пребарување и печатење

ImageBrowser EX

Друго

PhotoStitch

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 300 снимки


Еко режим прибл. 440 снимки


Прибл. 420 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-750

Блиц

Canon HF-DC1 блиц со голема моќност,


Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC40, полнач за батерии CB-2LYE

Друго

AV кабел од Canon AVC-DC400ST, кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

108,0 x 71,0 x 43,9 mm

Тежина

Прибл. 251 гр. (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Одрекување од одговорност

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Фуснота

¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.