Canon PowerShot SX400 IS

Спецификации

Спецификации

 • 30x извонреден зум со извонреден широк агол

 • Зумирање до 60x со одличен квалитет

 • 16,0 мегапиксели

 • Моќна обработка со DIGIC

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени

 • 720p видео снимки

 • 7,5 cm (3,0") LCD екран

 • Оптимизирање на фотографиите на кои има луѓе

 • Разни ефекти за поголема креативност

 • Веднаш почнете да снимате видео снимки

 • Заштеда на енергија за повеќе снимки

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CCD

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 16,0M¹

 • Вкупно пиксели

  Прибл. 16,6M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 4+ со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,3 – 129,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 720 mm)

 • Зум

  Оптички 30x


  ZoomPlus 60x


  Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹). Комбинирано прибл. 120x

 • Максимален f/број

  f/3,4 - f/5,8

 • Конструкција

  13 елементи во 10 групи (1 UD објектив, 1 двостран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 4 оски

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Избор вкл./искл.

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Најмало растојание на фокусирање

  0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/1600 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/1600 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 cm (3,0”) TFT, прибл. 230.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Најголема брзина 1/1600 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  Откривање лице FE, Интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 5,0 m (Ш) / 1,4 m – 3,0 m (Т)

 • Надворешен блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), програма AE, контрола на прегледување во живо, портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (4,0MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, задржување на бленда, видео

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), програма AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 0,8 снимки/сек. (додека не се наполни мемориската картичка)¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (HD) 1280 x 720, 25 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Минијатурен ефект (HD) 5fps, 2,5fps, 1,25 fps, (L) 6fps, 3fps, 1.5fps

 • Должина на видео снимки

  (HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.


  (L ) До 4 GB или 1 час¹

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MOV [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: Linear PCM (моно)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски,шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) DIGITAL приклучок

 • Друго

  A/V излез (PAL/NTSC)

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


  Mac OS X 10.8 / 10.9

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  CameraWindow


  PhotoStitch

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-11LH (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 190 снимки


  Еко режим: прибл. 260 снимки


  Прибл. 300 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC90

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-950


  Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

 • Блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC90, полнач за батерии CB-2LFE

 • Друго

  AV кабел AVC-DC400 од Canon


  Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  104,4 x 69,1 x 80,1 mm

 • Тежина

  Прибл. 313 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 2. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 3. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 4. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 5. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 7. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 8. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 9. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 10. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 11. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 12. ¹ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.