Canon PowerShot SX410 IS Спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

1/2,3 тип на CCD

Ефективни пиксели

Прибл. 20,0M¹

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 20,5M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 4+ со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

4,3 – 172 mm (35 mm еквивалент: 24 – 960 mm)

Зум

Оптички 40x


ZoomPlus 80x


Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹).


Комбинирано прибл. 160x

Максимален f/број

f/3,5 - f/6,3

Конструкција

12 елементи во 11 групи (1 UD објектив, 2 двострани асферични објективи, 1 едностран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 4 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

AF заклучување

Да

Помошен зрак за AF

Да

FOCUS BRACKETING

Најмало растојание на фокусирање

0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

AEB

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600


АВТОМАТСКО ISO: 100 - 800

БЛЕНДА

Брзина

1 – 1/4000 сек. (зададена фабричка вредност)


15 – 1/4000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

Тип

sRGB

LCD МОНИТОР

Монитор

7,5 cm (3,0”) TFT, прибл. 230.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

Откривање лице FE, Интелигентна експозиција при блиц

Заклучување на експозиција при блиц

Да

SECOND CURTAIN SYNCHRONISATION

Опсег на вграден блиц

50 cm – 5,0 m (Ш) / 1,4 m – 2,7 m (Т)

Надворешен блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), програма AE, контрола на прегледување во живо, портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (5,0MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, задржување на бленда

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), програма AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

Континуирано снимање

Прибл. 0,5 снимки/сек. (додека не се наполни мемориската картичка)¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5152 x 3864, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


16:9 - (L) 5152 x 2896, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


3:2 - (L) 5152 x 3432, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


1:1 - (L) 3856 x 3856, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


Менување големина при репродукција (M2)

Компресија

Супер-фино, фино

Филмови

(HD) 1280 x 720, 25 fps


(L) 640 x 480, 30 fps


Минијатурен ефект (HD) 5 fps, 2,5 fps, 1,25 fps, (L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps

Должина на видео снимки

(HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.


(L) До 4 GB или 1 час¹

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MOV [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: Linear PCM (моно)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да

GPS

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

MY CATEGORY

Интелигентен сензор за ориентација

Да

Хистограм

Да

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) DIGITAL приклучок

Друго

A/V излез (PAL/NTSC)

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

Друго

CameraWindow DC

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-11LH (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 185 снимки


Еко режим: прибл. 245 снимки


Прибл. 240 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC90

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-950


Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

LENSES

Блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

REMOTE CONTROLLER/ SWITCH

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC90, полнач за батерии CB-2LFE

Друго

AV кабел AVC-DC400 од Canon


Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

104,4 x 69,1 x 85,1 mm

Тежина

Прибл. 325 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Фуснота

¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.