Canon PowerShot SX60 HS Спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 16.1M¹

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 16,8M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

3.8 – 247.0 mm (35 mm еквивалент: 21 – 1365 mm)

Зум

Оптички 65x


ZoomPlus 130x


Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹).


Комбинирано прибл. 260x

Максимален f/број

f/3,4-f/6,5

Конструкција

15 елементи во 11 групи (1 двостран асферичен објектив и 3 UD објективи)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 3,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

Ултрасоничен мотор (USM)

Да

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

Откривање лице, AF со 1 точка (секоја положба, фиксирано за центар или избирање и следење на лице)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

Избор на AF точка

Рачно бирање со помош на FlexiZone AF/AE, големина (нормална, мала)

AF заклучување

Да, преку прилагодливи копчиња

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Фокусирање со групирање

Да

Најмало растојание на фокусирање

0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар или поврзано со AF за откривање лице или со FlexiZone кадар за AF)

AE заклучување

Да, преку прилагодливи копчиња

Компензација на експозиција

+/- 3 EV во чекори на зголемување од 1/3


Рачна и автоматска корекција на динамички опсег


Автоматска корекција на сенки

AEB

1/3 – 2 EV во чекори на зголемување од 1/3

ISO чувствителност

100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200


АВТОМАТСКО ISO: 100 - 3200 (може да се постави макс. брзина на ISO и стапка на промена)

БЛЕНДА

Брзина

1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, сенка, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, блиц, прилагодено 1, прилагодено 2


Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим


Компензација на баланс на белата боја

Тип

sRGB

ВИЗИР

Визир

EVF (0,17 тип), 4:3 сооднос на сликата, прибл. 922.000 точки

Визир / покриеност

Прибл. 100%

Корекција на диоптер

Да

LCD МОНИТОР

Монитор

7,5 см (3,0”) PureColor II VA екран со променлив агол (TFT), прибл. 922.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да.


Најголема брзина:


1/2000 сек. (вграден блиц)


1/250 сек. (надворешен блиц )


1/2000 сек. (надворешен блиц со користење на брза синхронизација)

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

Заклучување на експозиција при блиц

Да, преку прилагодливи копчиња

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц (до 19 нивоа со надворешните блицови EX Speedlite 270EX II, 320EX и 430EX II. 22 нивоа со 580EX II, 600EX и 600EX-RT¹)

Синхронизација на "втора завеса"

Да

Опсег на вграден блиц

50 cm – 5,5 m (Ш) / 1,8 m – 3,0 m (Т)

Надворешен блиц

E-TTL со палетата EX Speedlite¹

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, прилагодено 1, прилагодено 2, хибриден автоматски режим, креативна снимка, спорт, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (4,0MP), снег, огномет), креативни филтри (голем динамичен опсег, ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, мек фокус, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер), видео

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програма AE, рачно, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, iFrame видео, извонредни забавени видео снимки

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано снимање

Прибл. 6,4 снимки/сек. додека не се наполни мемориската картичка¹


со AF: прибл. 3,8 снимки/сек.²³


со прегледување во живо: прибл. 4,6 снимки/сек.²³

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (RAW, L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


16:9 - (RAW, L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


3:2 - (RAW, L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


1:1 - (RAW, L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


4:5 - (RAW, L) 2768 x 3456, (M1) 1952 x 2448, (M2) 1232 x 1536, (S) 384 x 480


Менување големина при репродукција (M2, S)

Компресија

RAW, супер-фино, фино

Филмови

(Full HD) 1920 x 1080, 60 fps / 30 fps


(HD) 1280 x 720, 30 fps


(L) 640 x 480, 30 fps


Извонредни забавени видео снимки (L) 640 x 480, 120 fps, (M) 320 x 240, 240 fps


Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps


Хибриден автоматски режим (HD) 30 fps


iFrame видео снимки (Full HD) со 30 fps

Должина на видео снимки

(Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


(L и M) До 4 GB или 1 час²


(Извонредни забавени видео снимки) прибл. 30 сек.

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење]) / Design rule for Camera File system и DPOF вер. 1.1), RAW, RAW+JPEG

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео) нивото на снимање може рачно да се прилагоди од страна на корисникот]


iFrame

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

GPS

GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен паметен телефон)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

My Camera / My Menu

Достапно е прилагодување на моето мени

My Category

Функција за означување на слики

Интелигентен сензор за ориентација

Да

Хистограм

Да, хистограм во живо

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

Јазици на мени

Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски, Еврејски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) DIGITAL приклучок

Друго

Мини HDMI приклучок


A/V излез (PAL/NTSC)


Надворешен микрофон (3,5 mm стерео мини приклучок)

Компјутер/друго

Wireless LAN (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за NFC¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


Mac OS X 10.8 / 10.9


За Wi-Fi врска со компјутер:


Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9

СОФТВЕР

Пребарување и печатење

ImageBrowser EX

Друго

CameraWindow


PhotoStitch


Алатка за мапи

Манипулација на слика

Digital Photo Professional софтвер за RAW развивање

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-10L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 340 снимки


Еко режим прибл. 450 снимки


Прибл. 360 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC80

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-850


Ремен за на врат NS-100 за PowerShot


Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Објективи

Сенило на објектив LH-DC90


Адаптер за објектив FA-DC67A (компатибилност со филтери од 67mm на Canon: кружно поларизирање PL-C B, заштитен филтер)

Блиц

Speedlite од Canon (вклучувајќи 270EX, 270EX II, 320EX, 430EX II, 580EX II, 600EX, 600EX-RT¹)


Speedlite предавател ST-E2, Speedlite носач SB-E2, кабел за поврзување надворешен блиц OC-E3

Далечински контролор / преклопник

Далечински прекинувач RS-60E3

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC80, полнач за батерии CB-2LCE

Друго

Кабел за интерфејс IFC-400PCU


AV кабел AVC-DC400ST од Canon


Canon HDMI кабел HTC-100

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

127,6 x 92,6 x 114,3 mm

Тежина

Прибл. 650 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Одрекување од одговорност

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Фуснота

¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.

¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1; вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


² Во услови кога не се вклучува блиц.


³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.

¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.

¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1; вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


² Во услови кога не се вклучува блиц.


³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

¹ Не се поддржани сите функции на блицот.