Компактни дигитални

Canon PowerShot SX620 HS

Спецификации

Спецификации

 • 25x оптички зум со извонреден широк агол

 • Зумирајте до 50x со одличен квалитет

 • CMOS сензор со 20,2 мегапиксели

 • 1080p видео снимки

 • Автоматско зумирање во зависност од бројот на објектите

 • Едноставно фотографирање со краток видео преглед

 • Едноставен пристап до функциите за Wi-Fi

 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики

 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Интелигентно уредување на видео албум со еден допир

 • 6 различни слики од една снимка

 • Одлични снимки при слаба осветленост

 • Моќна обработка со DIGIC

 • Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени

 • Контролирајте го фотоапаратот со паметен телефон

 • 7,5 cm (3,0") LCD екран

 • Веднаш почнете да снимате видео снимки

 • Заштеда на енергија за повеќе снимки

 • Извршете пренос кон Canon Connect Station со само еден допир

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 20,2M ¹

 • Ефективни / вкупно пиксели

  Прибл. 21,1M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 4+ со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,5 – 112,5 mm (35 mm еквивалент: 25 – 625 mm)

 • Зум

  Оптички 25x


  ZoomPlus 50x


  Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x).


  Комбинирано прибл. 100x ¹

 • Максимален f/број

  f/3.2 – f/6.6

 • Конструкција

  13 елементи во 10 групи (1 Hi-UD објектив, 2 UD објективи, 1 двостран асферичен UA објектив, 1 двостран асферичен објектив, 1 едностран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори ¹. Интелигентна стабилизација на слика плус напредна динамичка стабилизација на слика по 4 оски

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE ¹, AF со следење

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Најмало растојание на фокусирање

  1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Поставки

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  LCD екран (TFT) од 7,5 cm (3,0”), прибл. 922.000 точки, репродукција на sRGB бои

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Најголема брзина од 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  Откривање лице FE, Интелигентна експозиција при блиц

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 4,0 m (Ш) / 1,0 m – 2,0 m (Т)

 • Надворешен блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Хибриден автоматски режим, креативна снимка, SCN (интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), P, портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), групно снимање со голема брзина (5,0 MP), рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (5,0 MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, огномет, задржување на бленда)

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

 • Континуирано фотографирање

  Прибл. 2,5 снимки/сек.


  Групно снимање со голема брзина(5,0 MP): прибл. 7,1 снимки/сек. (сите брзини се задржуваат додека не се наполни мемориската картичка) ¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 5184 x 3888, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (M) 2592 x 1944, (S) 640 x 480 ¹


  16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


  Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 29,97 fps, (HD) 1280 x 720, 29,97 fps, (L) 640 x 480, 29,97 fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) до 4 GB или 29 мин. 59 сек. ¹


  (L) До 4 GB или 1 час ²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG4-AVC / (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (моно)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да, со автоматско ротирање

 • Хистограм

  Да, при репродукција

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Наменски Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Micro-B)

 • Друго

  Микро HDMI приклучок (од тип D)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC ¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 ¹


  Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1


  Mac OS X 10.9 / 10.10


  За Image Transfer Utility:


  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1


  Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11

СОФТВЕР

 • Друго

  CameraWindow DC


  Алатка за мапи


  Image Transfer Utility


  Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-13L (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 295 снимки


  Еко режим: прибл. 405 снимки


  Режим за репродукција: прибл. 360 мин.

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1500


  Торбичка за патување DCC-2400


  Торбичка за патување DCC-2500


  Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

 • Блиц

  HF-DC2 блиц со голема моќност

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Полнач за батерии CB-2LHE


  Литиум-јонска батерија на полнење NB-13L

 • Друго

  Кабел за интерфејс IFC-600PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  96,9 x 56,9 x 27,9 mm

 • Тежина

  Прибл. 182 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 2. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 3. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 4. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 5. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 7. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 8. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 9. ¹ Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop

 10. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 11. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 12. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 13. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 14. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 15. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 16. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 17. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 18. ¹ Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop