Приказ на Powershot SX710 1
Приказ на Powershot SX710 2

Спецификации за производот

PowerShot SX710 HS

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 20,3M [14]

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

4,5 – 135,0 мм (35 мм еквивалент: 25 – 750 мм)

Зум

Оптички 30x
ZoomPlus 60x
Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x [1])
Комбинирано прибл. 120x

Максимален f/број

f/3,2 – f/6,9

Конструкција

13 елементи во 10 групи (3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори [13]. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE [6], AF со следење,

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

AF заклучување

Да

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Најмало растојание на фокусирање

1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 2 EV со чекори на зголемување од 1/3.
Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамички опсег

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

Брзина

1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)
15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.
Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим.

МАТРИЦА НА БОИ

Тип

sRGB

LCD МОНИТОР

Монитор

sRGB PureColor II G LCD (TFT) екран од 7,5 cm (3,0”). Прибл. 922.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Опсег на вграден блиц

50 cm – 3,5 m (Ш) / 1,4 m – 2,0 m (Т)

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, креативна снимка, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, спорт, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (5,0 MP), снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, мек фокус, екстра живописност, ефект на постер), видео

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, краток запис, iFrame видео

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено)

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Прибл. 6,0 снимки/сек. додека не се наполни мемориската картичка [12]
со AF: прибл. 4,5 снимки/сек. [3][4] со прегледување во живо: прибл. 4,5 снимки/сек. [3][4]

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5184 x 3888, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360
3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424
1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480
Менување големина при репродукција (M2, S)

Компресија

Супер-фино, фино

Филмови

(Full HD) 1920 x 1080, 60/30 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps
Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps
Хибридни автоматски видео снимки (HD) со 30fps
iFrame видео снимки (Full HD) со 30 fps
Краток запис (HD) со 30 fps

Должина на видео снимки

(Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек. [7]
(L) До 4 GB или 1 час [4]

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

GPS

GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

Интелигентен сензор за ориентација

Да, со автоматско ротирање

Хистограм

Да

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2 или 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

Друго

HDMI микро приклучок, A/V излез (PAL/NTSC)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC [11]

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 8.1 / 7 SP1
Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10
За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10
За Image Transfer Utility:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

Друго

CameraWindow DC
Алатка за мапи
Image Transfer Utility

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 230 снимки
Еко режим: 315 снимки
Прибл. 240 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-1570
Торбичка за патување DCC-2500
Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC40
Полнач за батерии CB-2LYE

Друго

AV кабел AVC-DC400ST од Canon
Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

112,7 x 65,8 x 34,8 мм

Тежина

Прибл. 269 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon, освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

[1] Во зависност од избраната големина на сликата.

[3] Во услови кога не се вклучува блиц.

[4] Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

[6] Некои подесувања не се секогаш достапни.

[7] Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.

[11] Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

[12] За функцијата за континуирано фотографирање е потребна компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1, а вкупниот број на снимени слики е различен во зависност од објектот кој се фотографира.

[13] Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

[14] Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.