burano-italia-estelle-moreau.jpg

Вашите фотографии ќе ни станат омилени: Мојот град

Од Стокхолм до Сеул, од Портланд до Палау, овој месец ни испраќавте слики од целиот свет, прикажувајќи ни го вашиот град во една фотографија. Ова е нашиот избор на омилени фотографии од оние што ги споделивте во нашата Галерија.

Бурано, Италија од Estelle Moreau

„Бурано е остров во венециската лагуна во северна Италија. Топлиот и отворен менталитет на Бурано совршено се отсликува во повеќебојните куќи. Кога пешачите по малите улички на островот, согледувате колку е порелаксирано отколку во Венеција. Со својата разновидна и сликовита архитектура, тивок амбиент и мирни канали, Бурано сосема се разликува од својата поголема и попозната сестра. Островот е добро познат и по производството на тантела – соодветно комплексен занает за така убав град.

Оваа слика ја снимив по целодневно пешачење низ Венеција и Мурано. Малку ме разочараа огромните групи туристи, но кога случајно наидов на Бурано, расположението веднаш ми се подобри. Тоа место има неверојатно позитивно влијание врз луѓето што чекорат по неговата калдрма – се чини дека и мештаните и посетителите имаат постојана насмевка на лицата.

Поминете едно попладне таму и не може да не ја почувствувате добрата атмосфера. Си заминав среќна и со обновена енергија, презадоволна што ја доживеав оваа експлозија на бои, пред да се вратам во мојот сив, индустриски свет.“

Pécs во магла, Унгарија од Robert Jakab

„Времето секогаш знае да изненади во Pécs – малото гратче во јужна Унгарија кое го нарекувам свој дом. Оваа фотографија ја снимив едно јануарско утро, кога архитектурата на централниот плоштад се надзираше од облаците. Низ маглата можеше да се види силното осветлување на градското собрание, како и впечатливата бакарна купола на џамијата Pasha Qasim.

За да се подготвам за снимањето, неколку денови однапред ја следев временската прогноза, а потоа се упатив до планината за да ја пронајдам совршената глетка. Мојот фотоапарат добро го поднесуваше студот и речиси сите фотографии што ги направив тоа утро беа неверојатни.

Во Pécs заедно живеат многу етнички групи. Како дете, живеев блиску до капелата што се гледа на фотографијата. Сега живеам веднаш до џамијата. За мене, оваа слика ја доловува прекрасната културна разновидност на градот.“

Genova gabbiani affamati од Renzo Oroboncoidi

„Оваа фотографија ја снимив при посетата на крајморскиот град Џенова. Таа е дом на најпосетеното пристаниште во Италија. Се надевав дека ќе ги доловам различните карактеристики на градот за да го прикажам контрастот на старите градби и урбаните улици и многубројни дрвореди, кога ги забележав галебите. Се спуштаа ниско врз еден ѕид за да ги земат парченцата леб што им ги остави една госпоѓа. Оваа фотографија снимена во самракот е многу драматична. Ако погледнете во далечината, можете да го забележите сјајот на зајдисонцето што се рефлектира во водата крај Џенова.“

Обидете се да го извршите предизвикот за овој месец

Сите овие фотографи ни прикажаа мали моменти од својот живот – и навистина уживавме да ги гледаме. Зошто да не го снимите вашиот уникатен поглед на животот? Добијте инспирација од нашата месечна тема во Галеријата, а потоа споделете ги вашите слики. Би можеле да се појавите во нашето следно издание.

Испратете ги вашите фотографии