СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Која е најдобрата опрема за создавање содржини?

Добрата опрема за фотографирање е клучна за да се истакнете како онлајн креатор - дознајте што користат нашите уметници во Crew Create и како тоа им овозможува да создаваат уникатни содржини.
Canon Camera

Ако сте докажан инфлуенсер или едноставно им посветувате повеќе внимание на вашите објави на социјалните медиуми, веројатно веќе сте го надминале користењето на вашиот паметен телефон. Избирањето опрема за фотографирање што може да држи чекор со вашата креативност е клучно. Подобрувањето на квалитетот на вашите содржини преку одличната опрема е фантастичен начин да се истакнете, а бидејќи онлајн платформите се полни со создавачи од секаков вид, никогаш не било поважно да бидете видени.

Кампањата „Crew Create“ на Canon здружи четворица иновативни онлајн уметници кои користат опрема од Canon за да соработуваат и да ги инспирираат другите да ја надминат својата креативност. Овде ви ја откриваме опремата за видеоблогирање и фотографирање што ја користи секој од уметниците, зошто таа им се допаѓа и како им помага во препознатливоста на нивните дела.

Во движење со EOS M50 Mark II

Автопортрет од жена во розов џемпер и сина коса која го гледа на екранот на допир на EOS M50 Mark II од Canon.

„Сакам фотоапаратот да биде едноставен за користење, но и да има доволно простор за да дознаам повеќе за него и да научам нови трикови,“ вели Nifè, која го користи EOS M50 Mark II од Canon и го обожава екранот на допир со променлив агол.

Nifè често снима рачно или создава видеоблогови во движење, така што има потреба од нешто доволно лесно за користење во домот и на улицата. Нејзините содржини мора да останат свежи и уникатни, така што паметен телефон не е доволен - нејзината опрема мора да нуди висок квалитет и исклучителна креативна контрола.

„Го користам EOS M50 Mark II од Canon. „Одличен и лесен е, можам едноставно да го носам во чанта,“ вели Nifè. „Квалитетот станува сè поважен. Секој сака органски видеа снимени со телефон, но комбинацијата на квалитетот на движењата и квалитетот на видеата им го привлекува вниманието на луѓето.“

„Ако сакам слики со повисок квалитет и поголема острина, го користам фотоапаратот. Имам и можност за користење различни објективи за да го променам изгледот. Ако сакам заматена заднина, на пример, може да користам одреден објектив. Ако сакам повеќе луѓе во кадарот, да речеме кога снимам за видеоблогот, тогаш поширок објектив е совршен избор.“

Nifè

Афробит танчарка и видеоблогер од Лондон.

Профил: 1,5 милиони следбеници на TikTok @itsjustnifee
Омилена опрема:
EOS M50 Mark II од Canon
Статив со држач HG-100TBR од Canon
EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM од Canon
EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM од Canon

Иако сензорот со 24,1 мегапиксели во нејзиниот фотоапарат нуди извонредни резултати, јасните снимки не се единствениот квалитет што ја интересира Nifè. Острите видеа нема да се истакнат ако се заматени. „Немам многу мирна рака,“ признава таа. „Кога снимам за видеоблогот, танцувам или снимам некого, одлично е што објективите имаат внатрешна стабилизација. Не мора да се грижам да биде совршено.“

Nifè го користи стативот со држач HG-100TBR од Canon, кој може да функционира како издржлив статив или држач за видеоблогирање и се одликува со отстранлив далечински управувач со Bluetooth. Во комбинација со екранот на допир со променлив агол на нејзиниот фотоапарат, тој ѝ овозможува врвна флексибилност.

„Можам да го поставам фотоапаратот, да го земам далечинскиот управувач и да почнам да снимам, без разлика каде стојам. Тоа е многу корисно бидејќи создавам различни видови содржини,“ вели таа. „Бидејќи многу работам со музика и танц, убаво е што може да поставам тајмер за да се оддалечам од фотоапаратот, да ја заземам положбата и да знам како изгледам пред да го почнам движењето.“

Бидете креативни со EOS RP

Маж со темна блуза седи пред биро во домашно студио за снимање, а пред окото држи фотоапарат EOS RP од Canon.

„Јас не сум професионален фотограф, воопшто не. Го користам EOS RP од Canon и веднаш открив дека е неверојатен фотоапарат за снимање,“ вели Jack Garratt, кому многу му се допаѓа тоа што неговиот фотоапарат му овозможува да ја зголеми својата креативност, а притоа нуди и интуитивно и едноставно користење.

Да се истакнете како создавач значи да постојано да ги надминувате вашите граници. Како музичар кој секогаш се труди да ја надмине сопствената креативност, опремата на Jack Garratt, без разлика дали е инструмент или фотоапарат, мора да може да одговори на уметничкиот предизвик. EOS RP од Canon ги исполнува неговите очекувања, а притоа е доволно едноставен за да му овозможи да ја развива својата уметност, благодарение на неговиот интуитивен распоред и можноста за безжично поврзување.

„Навистина е инстинктивно“, вели Jacks. „Набрзо открив дека сликите излегуваат токму онакви какви што сум ги замислил, што е одлично - тоа ја зголемува самодовербата и ме поттикнува уште повеќе да го проучам.“ Интуитивната природа на фотоапаратот го поттикнува Jack да се задлабочи во поставките и да работи со фотоапаратот како со креативен инструмент.

За да дознаете повеќе за вашиот фотоапарат, преземете ја апликацијата Canon Photo Companion.

Jack Garratt

Добитник на Brit Award, музичар и продуцент.

Профил: 90,9 илјади следбеници на Instagram @jackgarratt
Опрема од Canon:
EOS RP од Canon
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM од Canon
RF 50mm F1.8 STM од Canon
RF 85mm F2 MACRO IS STM од Canon
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon

„Брзината е навистина важна бидејќи идејата е свежа само ако брзо ја реализирате. Можноста да снимам фотографија, веднаш да ја испратам на мојот телефон и да ја споделам преку него - тоа ја одржува живоста, го продолжува моментот уште малку.“

Може да споделувате слики од вашиот паметен телефон со помош на апликацијата Canon Camera Connect и може да ги складирате вашите слики со помош на системот за префрлување медиуми и складирање на Cloud на Canon, image.canon, кој ги презема сликите од вашиот фотоапарат и ги прави достапни за вашите уреди и платформи за споделување од Cloud.

Ако го изберете најдобриот фотоапарат за видеоблогирање и фотографирање, може да го подигнете стандардот на сите ваши содржини. Ако го користите фотоапаратот EOS RP од Canon, кој се одликува со многубројни функции и голем сензор за целосна слика, никогаш нема да се чувствувате ограничено. „Кога знам дека имам опција за снимање во 4K, не се чувствувам ограничено,“ вели Jack.

„Кога проследувам содржини, многу се движам наоколу,“ вели тој. „Автоматското фокусирање со следење на лице и очи ми овозможува да ги правам содржините што сакам да ги правам.“

Спортови со голема брзина со EOS R6

Човек зема EOS R6 од Canon од торба со опрема до фудбалска топка.

Ewan Baggot го обожава неверојатниот квалитет што EOS R6 од Canon им го овозможува на неговите содржини. „Квалитетот на сликата е клучен за мене. Онлајн платформите се толку заситени, што мора да се истакнете.“

„Обожавам да го користам EOS R6 од Canon бидејќи е толку разновиден,“ вели тој. „Го имам објективот RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon што зумира до 240mm. Тоа е неверојатно. Можам да го поставам на центарот и сепак да зумирам во шеснаесетникот. Можам да се вратам многу наназад или да се приближам многу блиску.

„Квалитетот на сликата е фантастичен. 4K при 60 fps нуди прекрасни снимки: беспрекорни и рамномерни. Резултатите се прекрасни и при 120 fps за извонредно забавените видеоснимки,“ продолжува тој. „Следењето на автоматскиот фокус е извонредно. Кога фотографирам фудбал, се движам многу брзо и често ризикувам дефокусирање. Но, автоматскиот фокус е неверојатно брз: може да ги следи моите очи, стапалата, нозете - што и да сакам.“

Ewan Baggott

Фудбалски жонглер, презентер и продуцент.

Профил: 107 илјади следбеници на Instagram @eabskills
Опрема од Canon:
EOS R6 од Canon
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM од Canon
RF 50mm F1.8 STM од Canon
RF 85mm F2 MACRO IS STM од Canon
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon

Но, спецификациите на сликите не се единственото нешто што го прави EOS R6 од Canon совршено за Ewan. При создавањето содржини, користењето и ракувањето се исто така исклучително важни, а фотоапаратот се покажува во одлично светло и на тој план.

„Можам да го свртам екранот и да видам што правам,“ нагласува Ewan. „Кога се обидувате да вежбате нешто, сакате веднаш да го видите.

„Кај Canon многу ми се допаѓа тоа што може да го изберам кој било фотоапарат и тие секогаш имаат слични менија. Тоа навистина ми се допаѓа, таа разновидност, да може да земете друг фотоапарат и да го препознаете интерфејсот. Знаете каде сте и може едноставно да снимате.“

Беспрекорна уметност со PowerShot G7 X Mark III

Маж клекнат зад PowerShot G7 X Mark III од Canon пред ѕид ишаран со графити.

За уличниот уметник Fat Cap Sprays, фотоапаратот мора да овозможи лесно снимање на извонредните содржини што тој ги споделува онлајн. „Сакам само да се фокусирам на изработувањето на мојата уметност,“ вели тој. „ PowerShot G7 X Mark III од Canon ми овозможува да не се грижам како уметник. Знам дека ќе сними одлични содржини, така што можам да се фокусирам на цртањето.“

За создавачите како Fat Cap Sprays, кои постојано се во движење при создавањето уметност и видеозаписи, важен аспект на секоја опрема е нејзината форма. Без нешто преносливо и лесно како што е PowerShot G7X Mark III од Canon, создавањето неверојатни содржини во движење може да претставува предизвик.

„Носам многу материјали за да ја создавам мојата уметност и никогаш не сакам да оставам бои зад себе. Затоа ми е многу важно фотоапаратот да биде доволно компактен за да го собере во мојот ранец со сите материјали,“ вели тој.

Fat Cap Sprays

Уличен уметник од источен Лондон познат по своите светлечки неонски цртежи.

Профил: 5,3 милиони следбеници на TikTok @fatcapsprays
Опрема од Canon:
PowerShot G7 X Mark III од Canon
Статив со држач HG-100TBR од Canon
Стерео микрофон DM-E100 од Canon

„Го користам стативот со држач HG-100TBR од Canon за да снимам одблиску со една рака, додека цртам со другата. Ми се допаѓа големината и тоа што е навистина компактен и лесен. Бидејќи држам конзерва со спреј во едната рака, не можам да држам нешто тешко во другата што ќе ме исфрли од рамнотежа.“

Секако, постојат многу извонредно преносливи уреди што снимаат видеозаписи, но Fat Cap Sprays сака неговиот фотоапарат рамномерно да ги прикажува видеозаписите, а што е најважно, боите да бидат совршено реалистични.

„Внатрешната стабилизација на PowerShot G7 X Mark III од Canon е одлична бидејќи додека ги изработувам видеозаписите со уметничкиот процес, сè мора да биде извонредно рамномерно,“ вели тој. „Многу ми се допаѓа и квалитетот на сликата. Работам со многу светли бои и фотоапаратот ги доловува токму така како што сакам да изгледаат. Важно е реалистично да ја прикажам мојата уметност бидејќи се работи за улична уметност - луѓето може да ја видат лично.“


Напишано од Peter Wolinski

Слични производи

Слични статии

 • LCD-екранот на EOS R10 од Canon прикажан од зад рамото на фотографот, се гледа снимањето на две фламенко танчарки.

  ТЕХНОЛОГИЈА

  DSLR-фотоапарати наспроти фотоапарати без огледало

  Размислувате да преминете на фотоапарат без огледало? Ние ги споредуваме разликите за да ви помогнеме да одлучите.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Подобрете ги вашите онлајн содржини

  Шест совети и техники од експертите за да ги истакнете вашите содржини на социјалните медиуми.

 • Човек снима видеоблогови со EOS R10 од Canon. Во заднина има дрво со многу портокали.

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Најдобри фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови

  Овие извонредни фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови ви овозможуваат да внесете реалистичност во вашиот видеоблог со голема контрола и неверојатен квалитет за снимање.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Снимање видеоблогови за патувања со извонредно широк објектив

  Видеоблогерката за патувања Chloe Gunning на еднодневно снимање во град со RF 16mm F2.8 STM од Canon.