СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Откријте како малата, но моќна, Canon PowerShot V10, го усовршува креирањето содржини

Четворица врвни инфлуенсери споделуваат како компактната камера за снимање видеоблогови од Canon е совршениот партнер за креирање содржини во многу жанрови - од спорт до храна, животен стил и убавина.
Видеоблогерот за веганска храна и животен стил Madeleine Olivia се снима себеси и нејзиното куче со Canon PowerShot V10.

Canon PowerShot V10 е идеалната камера со џебна големина за креатори на содржини. Со тежина од само 211 g, доволно е пренослива за да ја носите секаде, но е опремена со многу паметни функции што го прават снимањето видеоблогови брзо и лесно без да се жртвува квалитетот. Покрај малите димензии на камерата, таа е способна за снимање остри 4K UHD-видеозаписи, а двојните вградени микрофони со голем дијаметар овозможуваат одличен звук за видеоматеријали и нарација.

Со фиксен широкоаголен објектив, PowerShot V10 доловува широк приказ за видеоснимки со камерата или групни снимки, а може да се користи и како веб-камера. Благодарение на вграденото поврзување преку Wi-Fi и Bluetooth, како и бесплатната апликација Canon Camera Connect, можно е проследување во живо директно на каналите на социјалните медиуми, далечинско контролирање на камерата и испраќање датотеки на паметен телефон за брзо вчитување на социјалните медиуми.

Овде, се запознаваме со четворица активни инфлуенсери од Европа кои ја користат PowerShot V10 за да ги создадат највпечатливите и највозбудливите содржини досега. Од вкусна веганска храна до видеоблогови за убавина, PowerShot V10 нуди возбудливи креативни можности и го направи работниот процес побрз и поедноставен. Продолжете со читање за да дознаете како најмалата камера за снимање видеоблогови од Canon остава голем впечаток.

Manon Lanza снима видеоблогови од движења

Видеоблогерот за спортови Manon Lanza држи Canon PowerShot V10 за да си ги долови движењата додека вози скејтборд по рампа за скејтање.

„Отсекогаш ме мотивирало да им кажам на девојчињата дека можат да прават сѐ што сакаат“, вели видеоблогерот за спортови Manon Lanza, којашто смета дека Canon PowerShot V10 навистина ѝ ги отвори можностите поради тоа колку лесно се користи и поради техничките спецификации. Вградениот држач ѝ овозможи да ја позиционира камерата на рампа за скејтање за да сними пошироки снимки, но особено ѝ се допаѓа да го носи во рака: „за мојата публика да се чувствува како да се до мене“. © Manon Lanza

Млада жена што држи скејтборд става Canon PowerShot V10 во џебот од панталоните.

„Кога користите голема камера, има многу опции и поставки. На Canon PowerShot V10, многу е лесно, има едно големо копче на предната страна за да почнете со снимање“, вели Manon. © Manon Lanza

Спортистката и љубителката на екстремни спортови од Франција Manon Lanza создава содржини што застапуваат жени што сурфаат, скејтаат и се занимаваат со спортови на снег. Без оглед дали снима во скејт парк или со пријатели на плажа, ѝ треба камера што може да ја следи.

„Обожавам да се движам, а кога спортувам, вообичаено немам ранец, поради што ми треба нешто мало“, вели Manon. Canon PowerShot V10 може да оди таму каде што поголема камера не може, што ѝ обезбеди сосема нова алатка за снимање во движење. „Големината на PowerShot V10 е неверојатна кога возам скејтборд бидејќи ја собира во мојот џеб. 4K-квалитетот е неверојатен ако сакате да снимате видеоблогови и не сакате да испуштите ниту еден момент“.

Manon ужива во снимањето видеоматеријали во движење, а автоматскиот фокус со следење на лице и стабилизацијата на слика за видео на камерата ја одржуваше во фокус додека одеше, па дури и за време на вртечките движења при возењето скејтборд, што осигурува дека нејзините следбеници може да ја следат, без оглед на тоа колку се сложени нејзините движења. Вградените микрофони на PowerShot V10 исто така ја возбудија, како и заштитата од ветер што го намалува придушениот звук надвор. „Бев импресионирана кога отидов да го снимам мојот пријател, а тркалата совршено се слушаа на земјата. Звукот е толку добар што можам да ја користам камерата за да снимам нарација“.

Каналот за веганска храна и животен стил на Madeleine Olivia

Canon PowerShot V10 е поставена на држач на прозорец во колибата на видеоблогерот за веганска храна и животен стил Madeleine Olivia.

„Кога снимам, вообичаено морам да ја поставам камерата на статив“, вели видеоблогерот за храна и животен стил Madeleine Olivia, но вградениот држач на Canon PowerShot V10 ѝ овозможи да ја позиционира камерата за неколку секунди и стабилно да снима од различни локации во нејзината колиба. © Madeleine Olivia

Видеоблогерот за веганска храна и животен стил Madeleine Olivia се снима додека подготвува рецепт во својата кујна со Canon PowerShot V10.

Квалитетот на Canon PowerShot V10 ја изненади Madeleine, којашто смета дека нејзиниот објектив е поразновиден за снимање видеоблогови отколку обичен приказ на самопортрет на паметен телефон. „Многу е подобро од телефон“, вели таа. © Madeleine Olivia

Видеоблогерот за веганска храна Madeleine Olivia промовира едноставен и одржлив живот. Таа споделува рецепти засновани врз растенија и видеозаписи од реновацијата на нејзината прекрасна куќа во Корнвол, ОК, повеќе од 7 години, а притоа собра повеќе од 550 илјади следбеници на YouTube. „Започнав со DSLR-фотоапарат од Canon, а потоа го купив Canon PowerShot G7 X [сега е заменет со Canon PowerShot G7 X Mark III] поради екранот што се врти“.

Madeleine смета дека LCD-екранот што се закосува од 5 cm на Canon PowerShot V10 е совршен за снимање видеозаписи од храна пред и зад камерата. „Автоматскиот фокус со следење лица е многу важен за снимање видеоблогови од храна. Можам да го поставам кадарот, а фокусот беспрекорно ќе се префрли од храната што ја јадам назад на моето лице“.

Без разлика на тоа дали создава водичи за украсување дома или снима додека купува, PowerShot V10 ѝ овозможува стабилни видеоматеријали на Madeleine без потреба од статив. „Вградениот држач - и фактот што можам да го приспособам - е револуционерен. Толку е мал што можам да снимам видеоблог во супермаркет без никој да ме забележи. Опцијата за прикачување надворешен микрофон на камерата носи уште повеќе можности“.

Видеоблогот за патувања и животен стил на Celia Castle

Видеоблогерот за патувања и животен стил Celia Castle стои во парк и се насмевнува на Canon PowerShot V10 што ја држи пред себе.

Широкоаголниот објектив на Canon PowerShot V10 им овозможува на гледачите на видеоблогерот за животен стил Celia Castle целосно да се внесат во сцената. „Многу ми се допаѓа широкоаголниот објектив, особено за видеоблогови“, вели таа. © Celia Castle

Celia Castle отсекогаш користела фотоапарати од Canon за да го сподели својот секојдневен живот со светот. „Потекнувам од многу мало гратче во северна Шпанија. Додека растев, немаше многу деца околу мене, но го имав интернетот“. Околу 2010 година, Celia го откри YouTube, се опседна со модни видеа, што го претставуваше зачетокот на нејзината страст за снимање видеоблогови за животен стил. „Татко ми секогаш имаше мал дигитален фотоапарат од Canon, а по две или три години, ми купи DSLR-фотоапарат. Исто така, го имав и Canon EOS 700D [сега е заменет со Canon EOS 850D] со екран што се врти, што беше неверојатно“.

На Celia веднаш ѝ се допадна големината на Canon PowerShot V10 во нејзината дланка. „Можете да ја носите насекаде; на концерт, на патување“. Бидејќи големиот CMOS-сензор од 1,0 инч собира повеќе светлина, Celia снимаше навечер со сигурност.

Видеата за YouTube на Celia најчесто се снимени на пат, а безжичното поврзување на PowerShot V10 ѝ овозможи полесно споделување на содржините. „Ја користам бесплатната апликација Canon Camera Connect за да префрлувам видеозаписи и фотографии на мојот телефон. Практично е кога патувате без лаптоп, особено за прикачување на TikTok.

„Првпат гледам бренд што прави камера специфично за креатори на содржини. Тоа е знак дека нѐ слушаат“, вели таа.

Снимање видеоблогови за убавина со Uche Natori

Видеоблогерот за убавина Uche Natori се снима со Canon PowerShot V10.

Canon PowerShot V10 ѝ овозможува на Uche да снима и споделува видеоматеријали директно на канали на социјалните медиуми. „Снимам во хоризонтални и вертикални формати за краткотрајни и долготрајни содржини. Одлично е што можете да ги увезете видеозаписите директно на вашиот телефон, а потоа да ги уредите и прикачите“. © Uche Natori

Нигериската блогерка Uche Natori стана голем инфлуенсер на модната сцена и сцената за убавина во Лондон, ОК. „Започнав да се занимавам со ова како хоби пред повеќе од 10 години, а го работам со целосно работно време веќе шест години“, вели таа.

Uche споделува водичи за шминка и содржини за животен стил со над 540 илјади следбеници на YouTube и други канали на социјални медиуми. За неа, големината на Canon PowerShot V10 е совршена за да се носи на настани. „Нејзината површина е помала од мојот телефон“. Но, малата тежина не значи нискоквалитетни видеоматеријали. „4K е надградба од други камери што само ги насочувате и снимате, а широкиот приказ е многу модерен“.

Разновидниот екран што се врти на PowerShot V10 се закосува 180 степени, поради што Uche лесно може да ги менува поставките и да го постави нивото на дигиталниот зум додека снима. Камерата има автоматски и рачни режими на експозиција, како и 14 филтри во боја. „Кога екранот се врти, сите копчиња се на задната страна“, вели Uche. Исто така, ѝ се допаѓа тоа што е екран на допир, бидејќи тоа ѝ овозможува лесно приспособување на поставките.

По снимањето, Uche смета дека и споделувањето е лесно. „Со апликацијата Canon Camera Connect на вашиот телефон, можете едноставно да ги префрлите содржините, што е одлично за брзи прикачувања“.

Без оглед на тоа што, каде и како сакате да создавате, квалитетот и функциите на PowerShot V10 ви овозможуваат да се споите со опкружувањето, а вашите содржини да се истакнат. Со држач, самостоен тајмер и следење на лице, никогаш повеќе нема да се мачите да поставите видеоблог. Со безжична комуникација, можете веднаш да споделувате, или да проследувате во живо. А со 4K UHD-видеозаписи и фотографии од 15,2 MP, ќе ја имате моќта да создавате прекрасни содржини директно од вашиот џеб.


Напишано од Lauren Scott

Слични производи

Слични статии

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Запознајте го PowerShot V10

  Откријте зошто малиот фотоапарат за снимање 4K-видеоблогови од Canon е совршената сѐ-во-едно почетна опрема.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Како да станете видеоблогер

  Започнете и создавајте квалитетни видеоблогови со нашите совети за снимање видеоблогови за почетници.

 • ВИДЕО

  Совети за подобрување на вашите видеоснимки за социјалните медиуми

  Четворица креатори дискутираат што значи тоа да се направи добра содржина и како да се истакнувате онлајн.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Најдобри фотоапарати и објективи за снимање видеоблогови од Canon

  Canon нуди палета на фотоапарати и објективи што се идеални за креаторите на содржини. Овој водич ќе ви помогне да ја пронајдете совршената опрема.