ВОДИЧ ЗА КУПУВАЊЕ

Водич за божиќни подароци од Canon

Од забавни и преносливи печатачи па сè до фотоапарати за целосна слика без огледало - ќе ви понудиме неколку одлични идеи за подароци за сите ваши познаници кои сакаат да бидат креативни!
Canon Camera
Дали ви требаат идеи за божиќни подароци за креативните луѓе во вашиот живот? Без оглед дали сакате да изненадите некоја сакана личност со инстант фотоапарат или да подарите фотоапарат за целосна слика на некој ентузијаст за фотографирање, каталогот на Canon ќе ви понуди соодветен производ за секого.

Во овој водич за празнично купување избравме неколку предлози за најдобри подароци од Canon за сите оние кои сакаат да бидат креативни, независно од буџетот. Од забавни и преносливи печатачи до фотоапарати без огледало, ќе пронајдете одлични идеи за совршен божиќен подарок!

За видеоблогери, блогери и креатори на содржини: PowerShot G7 X Mark III од Canon

Ѕвездата на YouTube и видеоблогерот Mike Gray го притиснува копчето за снимање на екранот на допир на PowerShot G7 X Mark III од Canon.

PowerShot G7 X Mark III од Canon е идеален божиќен подарок за некој што сака да почне да снима видеоблогови бидејќи може да снима детални 4K-видеоснимки и има приклучок за микрофон од 3,5 mm.

Filming a cat with the Canon PowerShot G7 X Mark III.
PowerShot G7 X Mark III е еден од најнапредните и компактни фотоапарати на Canon и нуди значително подобри перформанси во однос на телефонските камери или обичните фотоапарати од типот насочи и фотографирај. Тој е пренослив, нуди многу креативни функции и е одличен придружник за DSLR-фотоапарати или фотоапарати без огледало.

Големиот CMOS-сензор со 20,1 MP и остриот широкоаголен објектив со f/1,8-2,8 на PowerShot G7 X Mark III до Canon нудат врвен квалитет на слика, без разлика дали фотографирате или снимате 4K-видеоснимки. Неговиот LCD-екран на допир се врти за да го олесни фотографирањето од креативни агли, а може и да се заврти нанапред за да ви помогне да обликувате совршен кадар за автопортрет. Прикачете го фотоапаратот со лесниот статив со држач HG-100TBR од Canon за да добиете различни опции за рачно фотографирање со удобната рачка или, пак, користете го стативот за да снимате стабилни автопортрети. PowerShot G7 X Mark III нуди и постојано активна врска преку Bluetooth и Wi-Fi, што овозможува автоматско префрлување на сликите кон вашиот телефон за да можете брзо да ги споделувате кога сте во движење.

Снимањето видео е една од силните страни на PowerShot G7 X Mark III. Тој може да снима детални 4K-видеозаписи, а има и влез за микрофон од 3,5 mm за да добиете подеднакво остар звук. Исто така, ќе можете да снимате Full HD-видеоснимки со 120 fps (слики во секунда) за рамномерна репродукција на забавени движења, а постојано активната врска преку Bluetooth и Wi-Fi ви овозможува да го впарите PowerShot G7 X Mark III со вашиот паметен телефон или таблет-уред за полесно споделување содржини на интернет.

За сниматели на домашни видеоснимки: EOS M50 од Canon

Видеоблогерот Stef Michalak го снима својот мал син како вози велосипед.

EOS M50 ќе биде совршен подарок за оние кои сакаат да почнат да снимаат видеоснимки.

Фотоапарат EOS M50 од Canon.

EOS M50 снима видеоснимки со неверојатно висока резолуција и уникатен изглед.

EOS M50 од Canon нуди ракување во стилот на DSLR и сензор со DSLR-големина вграден во мало куќиште за да ви овозможи максимална контрола врз вашето фотографирање, без притоа да користите тежок и голем фотоапарат. Во неговиот дизајн нема огледало, па затоа е потенок и функционира потивко од DSLR-моделите. Исто така, има вграден електронски OLED-визир преку кој може да ги видите ефектите од креативните филтри и прилагодувањата на експозицијата пред да фотографирате.

EOS M50 нуди многу повеќе од очекуваното кога станува збор за перформанси. Одликувајќи се со континуирана брзина од 10 fps, тој може да го долови совршениот момент со својот CMOS-сензор од 24,1 MP. Препознатливиот Dual Pixel CMOS AF на Canon нуди брзо и прецизно автоматско фокусирање со следење, а неговиот 3,0-инчен екран на допир со променлив агол овозможува многу едноставно избирање фокусна точка и прилагодување на поставките.

За фотоапаратите EOS M е достапна палета на лесни објективи EF-M што може да ги изберете - како и објективи EF и EF-S со користење адаптер за компатибилност. Широкоаголниот објектив со зум EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM е совршен избор за истражување зимски пејзажи или снимање семејни портрети во затворени простории. Неговиот рамномерен и тивок STM-мотор за фокусирање и неговата динамичка стабилизација на слика овозможуваат полесно снимање на 4K UHD-видеозаписи со професионален изглед.

За евтино решение во светот на DSLR-фотографирање: EOS 850D од Canon

EOS 850D од Canon.

Разбудете ја креативноста и преземете ја контролата со EOS 850D од Canon - повеќенаменски DSLR-фотоапарат за снимање и фотографирање.

Мало кафеаво-бело куче трча низ шума.

EOS 850D е компатибилен со палетата објективи EF и EF-S и ви овозможува да фотографирате на повисоко ниво. Снимено со EOS 850D од Canon со прикачен објектив EF 70-200mm f2.8L IS III USM од Canon со f/2,8, 1/2700 сек. и ISO800.

EOS 850D од Canon е напреден и повеќенаменски фотоапарат што создава неверојатно детални фотографии со 24,1 MP и остри 4K-видеоснимки. Благодарение на компактниот и лесен дизајн, овој фотоапарат е создаден за да се носи секаде. Екранот на допир со променлив агол ви овозможува да фотографирате од високи и ниски агли, а тоа уште повеќе ја зголемува неговата примена.

Опремен со многубројни креативни функции, EOS 850D е одличен избор за оние кои сакаат да фотографираат на повисоко ниво. Поголем е од EOS M50, но затоа има батерија што трае подолго и оптички визир наместо електронски, што е многу поудобен за очите кога треба да гледате низ визирот долг период. Во контролите спаѓа вртливо копче на горната страна и вртливо копче на задната страна за брзо прилагодување на поставките за фотографирање, а можноста за слободен избор на 45 AF-точки од вкрстен тип ви овозможува остро фокусирање на малите детали.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM е одличен како прва опција за објектив за EOS 850D, бидејќи нуди широк опсег на зумирање што ќе ви овозможи да го исполните кадарот со отворени и градски сцени, но и да се доближите до случувањата за да ги доловите. Неговата технологија Nano USM овозможува рамномерно и тивко фокусирање што е одлично за снимање видео, како и оптичка стабилизација на слика со 4 чекори што ќе ви помогне да добиете остар фокус кога фотографирате при слаба осветленост или кога зумирате.

За премин на нова генерација на технологија за фотоапарати за целосна слика без огледало: EOS RP од Canon

EOS RP од Canon се користи за снимање ноќен пејзаж од осветлен град.

Адаптерот за монтирање објективи RF на EOS RP од Canon ви овозможува да ги искористите придобивките од новата генерација на објективи RF од Canon.

EOS RP од Canon.

Овој повеќенаменски фотоапарат за целосна слика без огледало е идеален за снимање портрети и пејзажи.

Дали сакате да преминете на фотографирање со формат за целосна слика? EOS RP од Canon со 26,2 MP е основен модел во системот EOS R од Canon на фотоапарати за целосна слика без огледало. Тежи приближно колку APS-C-модел, што е доказ дека моделите за целосна слика не мора да бидат тешки, а е одличен избор за сите кои сакаат да ги подобрат своите вештини или оние кои се заинтересирани за најновите технологии. Опремен е со сите потребни напредни функции што ќе можете да ги истражувате паралелно со зголемувањето на вашето искуство.

Една од најдобрите карактеристики на EOS RP од Canon е приклучокот за објективи RF што овозможува комуникација помеѓу фотоапаратот и објективот со голема брзина. Освен побрз автоматски фокус, тој нуди и подобрена стабилизација на слика и повисоко ниво на квалитет на слика благодарение на сè поголемата палета на RF-објективи од новата генерација.

Поврзете го фотоапаратот со стандарден RF-објектив со зум како што е RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon или RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon или, пак, со компактен и достапен примарен објектив како што е новиот објектив RF 50mm F1.8 STM од Canon и ќе можете да фотографирате сè, почнувајќи од пејзажи па сè до портрети. Благодарение на палетата изборни адаптери за монтирање објективи EF-EOS R, EOS RP е целосно компатибилен со сите ваши објективи EF и EF-S, без загуби во квалитетот.

Системот Dual Pixel CMOS AF со голема чувствителност вграден во EOS RP од Canon нуди максимум 4.779 изборни положби за AF, а задниот екран има улога на подлога на допир за избор на AF-точки дури и кога го користите електронскиот визир. Кога е овозможена функцијата за AF на очи, фотоапаратот автоматски ги открива и континуирано ги следи човечките очи за да добиете извонредно остри портрети.

За инстант спомени и сувенири: Zoemini S од Canon и Zoemini C од Canon

Жена држи Zoemini S од Canon во една рака и Zoemini C од Canon во другата рака.

Инстант фотоапаратите 2-во-1 од Canon ќе бидат одличен подарок за сите оние кои сакаат компактен уред што може да снима групни автопортрети, да печати и многу повеќе.

Zoemini S од Canon во розова златна боја.

Zoemini S од Canon со џебна големина и 8 MP има вградено прстенесто светло за сигурно снимање автопортрети и достапен е во три бои, вклучувајќи розова златна боја.

Инстант фотоапаратите 2-во-1 од Canon им овозможуваат на надежните фотографи да фотографираат и да печатат со истиот уред со џебна големина. Zoemini C од Canon и Zoemini S од Canon се опремени со огледало на предната страна за совршени автопортрети и групни фотографии. И двата модели собираат 10 листови фотохартија ZINK™ од Canon со големина од 2x3 инчи и самолеплива заднина - не се користат мастила, бидејќи сите слики со отпорност на размачкување, кинење и вода се создаваат од слој микро кристали што реагираат при загревање. Насочете, снимете, отпечатете и залепете.

Zoemini S од Canon има и вградено прстенесто светло за уште поубави резултати и можност за поврзување преку Bluetooth, а тоа значи дека фотоапаратот и опциите за печатење - вклучувајќи го и директното печатење од фотоапаратот - може да се контролираат преку паметен телефон или таблет-уред преку бесплатната апликација Canon Mini Print.

Забавните и лесни инстант фотоапарати Zoemini од Canon се достапни во повеќе бои. На децата ќе им се допаднат живописните нијанси на Zoemini C од Canon - изберете нагласена жолта боја, ментол зелена боја, морска сина боја или светла розова боја. Тинејџерите со свој стил, пак, можеби ќе изберат Zoemini S од Canon во розова златна боја, бисерно бела боја или мат црна боја.

За печатење и споделување насекаде: SELPHY Square QX10 и SELPHY CP1300 од Canon

Четири печатачи SELPHY Square QX10 од Canon во различна боја.

Печатачот SELPHY Square QX10 од Canon е совршен подарок за сите кои сакаат да ги печатат сликите од нивниот паметен телефон додека патуваат - и достапен е во четири бои.

SELPHY CP1300 од Canon.

SELPHY CP1300 од Canon е брз печатач за фотографии со Wi-Fi што е идеален за создавање уникатни отпечатени материјали од компатибилни паметни уреди, фотоапарати и многу повеќе.

Компактните печатачи за фотографии SELPHY од Canon се стилски и преносливи уреди што создаваат висококвалитетни отпечатени материјали дури и кога патувате.

Компактен, практичен и достапен во четири одлични бои - SELPHY Square QX10 од Canon со Wi-Fi ќе ви овозможи да печатите детални квадратни фотографии од 68x68 mm директно од вашиот паметен телефон. Овој печатач се напојува преку батерија и е создаден да оди насекаде со вас, а може лесно да се полни преку USB-кабел. SELPHY Square QX10 користи технологија за сублимација на бои, што значи дека вашите слики ќе траат до 100 години доколку ги чувате во албум. Живописните отпечатени материјали се создаваат од висококвалитетна хартија, со простор наменет за текст, а може да додавате и креативни печати и филтри преку бесплатната апликација SELPHY Photo Layout од Canon.

Ако сакате повеќе контрола врз процесот за печатење, тогаш SELPHY CP1300 од Canon е совршен за вас. Овој печатач со Wi-Fi печати материјали со големина од 10x15 cm (4x6 инчи) со фотолабораториски квалитет за само 47 секунди и е опремен со голем екран на допир што се закосува заради полесно ракување. SELPHY CP1300 од Canon ви нуди избор од четири завршни обработки за печатење, како и повеќе опции за распоредување и „мешање“ преку бесплатната апликација SELPHY Photo Layout, вклучувајќи ленти од кабини за фотографирање и печатење фотографии за документи.

Фотоапарат за надворешни активности што може да го носите насекаде: IVY REC од Canon

Фотоапарат IVY REC од Canon во сина боја.

Неговиот едноставен дизајн и моќната камера го прават IVY REC од Canon совршен придружник за надворешни авантури.

Млада жена гледа низ визирот на фотоапаратот IVY REC од Canon.

Штипката на IVY REC од Canon може да се користи и како практичен визир што ќе ви помогне во обликувањето на кадарот на вашите слики.

Истражувачите на надворешниот свет и љубителите на екстремни спортови ќе се воодушеват од IVY REC од Canon - забавен и достапен фотоапарат за надворешни активности што е создаден за живот исполнет со авантури. Независно дали станува збор за возење велосипед по груб планински терен или кајакарење по река, IVY REC од Canon е отпорен на удари1 и вода2.

Благодарение на неговата голема штипка, што се користи и како визир за полесно обликување на кадарот на вашите слики, овој мал фотоапарат може да се прикачи на ранец или на ремен за да ви биде при рака кога ќе сакате да го користите. Едноставните контроли на IVY REC од Canon ќе ви овозможат брзо да ја снимите саканата слика или видеоснимка.

IVY REC од Canon снима фотографии од 13 MP и Full HD-видеоснимки со 60 fps, а има и електронска стабилизација на слика за остри снимки во лоши услови за снимање. Исто така, фотоапаратот може да го поврзете безжично со мобилен уред и да го контролирате далечински преку бесплатната апликација Canon Mini Cam, а потоа може да ги гледате фотографиите и видеоснимките и да ги споделувате на интернет.


Напишано од Marcus Hawkins


1 Отпорност на паѓање од висина до два метри. Методите за тестирање за отпорност при удар важат само за овој производ и не гарантираат дека нема да настане оштетување или дефект кај производот.
2 Отпорност на вода до 30 минути на длабочина до два метри. Тестиран само во слатка вода. Доколку го изложите на солена вода, ви препорачуваме веднаш да го исплакнете со слатка вода.

Слични написи

 • Претворете го семејниот ден во фантастичен домашен филм

  ТЕХНИКИ ЗА СНИМАЊЕ ВИДЕО

  Претворете го семејниот ден во фантастичен домашен филм

  Снимајте драгоцени семејни моменти и дознајте како да извлечете максимум од функциите за снимање видео на вашиот фотоапарат EOS со семејниот видеоблогер Stef Michalak.

 • КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Совети за моментално печатење со SELPHY SQUARE QX10 од Canon

  Трикови и совети со кои ќе станете покреативни со печатачот SELPHY SQUARE QX10 од Canon.

 • Zoemini C и Canon Zoemini S од Canon на маса и тетратка на која се прикачени неколку слики.

  КРЕАТИВНИ ИДЕИ

  Бидете креативни со палетата Zoemini од Canon

  8 начини на кои може да ја разбудите вашата креативност кога патувате со помош на инстант фотоапарат и џебен печатач.

 • Ѕвездата на YouTube и видеоблогерот Mike Gray го притиснува копчето за снимање на екранот на допир на PowerShot G7 X Mark III од Canon.

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Креативно снимање видеоблогови со PowerShot G7 X Mark III

  Ѕвездата на YouTube, „MikeVisuals“, открива како создава интересни видеоблогови со компактниот фотоапарат PowerShot G7 X Mark III од Canon и ги споделува неговите најдобри совети за снимање видеоблогови.