КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ И ИЗРАБОТКА НА КОЛАЖИ

Изработете си уникатен албум со семејни фотографии

Следете го нашиот водич во чекори и направете фотоалбум исполнет со драгоцени спомени.
Печатач PIXMA од Canon ставен на маса, покрај него има ножици, сребрена украсна лента и слики.

Негувањето на личните врски никогаш досега не било толку важно. Во време кога сме сè пооддалечени од нашето семејство и пријатели, уживањето во секој момент со вашите сакани е непроценливо. Семејниот албум беше еден од столбовите во секое домаќинство и заслужува да го воскреснеме. Затоа, наместо да купувате нов албум, зошто не се потрудите сами да направите уникатна колекција на спомени што ќе ве долови како семејство?

Изработката на колажи е совршена креативна активност за изработка и уредување фотоалбуми со украсни визуелни елементи. Благодарение на огромниот избор на шаблони достапни на веб-сајтот и во апликацијата Creative Park, како и паметните технологии вградени во палетата на безжични печатачи PIXMA од Canon и практичните функции на апликацијата SELPHY Photo Layout, која може да се користи со палетата SELPHY од Canon, може да направите сопствено креативно студио.

Разгледајте го овој водич во чекори што објаснува како да направите сопствен фотоалбум.

Печатачи PIXMA SELPHY QX10 од Canon ставени на маса, со отпечатени фотографии и материјали за изработка на модели.

Подгответе сè што ви е потребно за оваа задача и претворете ја во забавна семејна активност.

Ќе ви треба:

1. Изберете украсни елементи

Слика од девојка и момче на плажа со нивните дедо и баба. Под неа и покрај неа има различни украсни хартии и рачно изработено цвеќе, сите во розови нијанси.

Изберете некои од десетиците декорации за колажи што се достапни преку веб-сајтот или апликацијата Creative Park за да направите специјален албум.

Веб-сајтот на Creative Park нуди голем избор на елементи за дизајн што може да ги искористите за вашиот колаж, како шаблони за сечење, комплети за колажи, оригинални рамки за фотографии и многу повеќе.

Исто така, може да ја преземете практичната апликација Creative Park од App Store или Google Play. Сè што ви треба е Canon ID и поддржан печатач од Canon. Шаблоните што се достапни во апликацијата се организирани во различни категории. Практичниот дизајн на апликацијата ќе ви овозможи брзо да го пронајдете делот што го барате.

Употребивме четири декоративни хартии за внатрешноста на албумот, но може да изберете и некоја од многуте други што ги нуди Creative Park. Додајте 3D-ефект со цвеќиња или пронајдете друга налепница што ќе одговара на темата на страницата и отпечатете ја со вашиот печатач PIXMA. Ви препорачуваме да користите мат фотохартија за сите украсни делови на албумот.

2. Изработете ги внатрешните страници

Печатење со SELPHY Square QX10 и слика од семејство на велосипеди. На масата има повеќе разнобојни украсни хартии и фотографии со различна големина од истото семејство.

Ослободете ја вашата креативност со Creative Park и апликацијата SELPHY Photo Layout, а потоа изберете фотографии и елементи за дизајн со кои ќе создадете уникатен албум.

Отпечатете фотографии во различни големини за да внесете разновидност во вашиот албум. Фотохартијата од Canon за печатачите PIXMA е достапна во многу големини и завршни обработки. Ако одлучите да печатите преку вашиот печатач SELPHY, тогаш користете ја апликацијата SELPHY Photo Layout и направете колажи од фотографии со различни соодноси на слика.

Нашите фотографии ги отпечативме со печатачите SELPHY Square QX10 и SELPHY CP1300 од Canon. Може да додавате креативни елементи во сликите, како печати, филтри, рабови, текст и преклопувачки елементи со помош на апликацијата SELPHY Photo Layout. Покрај тоа, самолепливата задна страна на отпечатените материјали со SELPHY Square QX10 овозможува брзо лепење во колажот без да направите неред.

Откако ќе отпечатите сè, отсечете ги и залепете ги сите елементи, а потоа подредете ги според инструкциите на шаблонот или по ваша желба.

3. Направете ја корицата на албумот

Страница од фотоалбум во розова боја и корица во зелена боја со фотографии и украси врз неа.

Додавајте рабови и печати со апликацијата SELPHY Photo Layout и отпечатете ги вашите фотографии со печатачот SELPHY CP1300 или SELPHY Square QX10 од Canon.

Сега преминуваме на делот „направете сами“ од водичот: конструирање на корицата на вашиот рачно изработен албум.

Го избравме шаблонот „Beginner's Kit (Family)“ на веб-сајтот на Creative Park и го отпечативме со печатачот од серијата PIXMA TS5350a на Canon. Употребивме флексибилен картон (на пр., кутија од житарки) и цврст картон (на пр., кутија за чевли, пакет за пратки по пошта) за да ја направиме основата на корицата на албумот, а притоа користевме скалпел и лепило/селотејп.

За изработката на украсните елементи може да употребите различни предмети што веќе ги имате во домот, како жица и украсна лента или нешто друго што ќе одговара на темата на албумот. Подредете ги и залепете ги врз обележаната хартија за да завршите со изработката на вашиот креативен проект.

4. Составете го вашиот уникатен фотоалбум

Страници од албум во розова боја, со лепило во туба врз нив.

Може да направите повеќе помали албуми, сите со различна тема.

Сè што ви преостанува да направите е да ги составите сите страници заедно со корицата и ќе завршите со создавањето на вашиот рачно изработен албум. Не може да биде полесно! Превиткајте ги крилата по должината на страниците и залепете ги на внатрешниот спој на корицата, колку што е можно повеќе на левата страна.

Сега ќе можете да ги гледате драгоцените спомени или да го подарите албумот на семејството или пријателите за некоја специјална пригода. Ова е совршен подарок за денот на мајката, денот на бабите и дедовците или за родендени.

Ако сакате да ги подобрите вашите вештини за снимање семејни фотографии, тогаш прочитајте ги овие совети од амбасадорката Helen Bartlett на Canon.

За повеќе инспирација, разгледајте ја нашата страница на Pinterest и споделете ги вашите креации со нас користејќи ја хаш-ознаката #MadeWithPixma.


Напишано од Claire Kaleta и Agi Wojcik

Слични производи

 • Печатачи за во домот

  Серија PIXMA TS5350a

  Покажете ги вашите креативни дизајни со можноста за користење различни медиуми, одличните креативни апликации и опциите за беспрекорно поврзување со паметни телефони што ги нуди серијата PIXMA TS5350a
 • Печатачи за во домот

  SELPHY SQUARE QX10

  Чувајте ги вашите специјални спомени како прекрасни отпечатени материјали што може безжично да ги отпечатите каде и да сте.
 • Печатачи за во домот

  SELPHY CP1500

  Печатете материјали со извонредни бои и голема издржливост за само неколку секунди со овој практичен и компактен печатач за фотографии.
 • Печатачи за во домот

  SELPHY CP1300

  Стилски и пренослив уред за безжично печатење на прекрасни фотографии и фотографии за документи од компатибилни паметни уреди и фотоапарати.
 • Инк-џет печатачи

  Matte Photo Paper MP-101

  Мат фотохартијата овозможува печатење на висококвалитетни фотографии, графика и текст со мат завршна обработка. Исто така, може да се користи за покреативна намена, како на пр., за честитки, изложби и модели од хартија.
 • Слични статии

 • ПЕЧАТЕЊЕ

  Најдобри печатачи за изработка на модели

  Од семејни проекти до професионална завршна обработка, Canon ќе ви понуди совршен печатач.

 • КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Мојата прва година низ отпечатени фотографии

  Фотографот за портрети Jemella Ukaegbu ги споделува своите најдобри совети за снимање и овековечување на првата година на вашето бебе.

 • ОСНОВИ

  Фотографирање слики за печатење

  Седум одлични совети за овековечување на спомените преку печатење.

 • КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Создајте своја книга со приказни

  Ослободете ја вашата фантазија со рачно изработена книга со приказни создадена со Canon SELPHY CP1500.