КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Персонализирајте ги вашите уреди со печатени налепници

Изразете ја вашата креативност и украсувајте ги телефоните, лаптопите и другите уреди со преносливите печатачи од Canon.
Canon SELPHY Square QX10, Canon Zoemini 2 и Canon Zoemini S2, поставени на бела ткаенина, опкружени од уреди како телефони, слушалки и лаптоп, сите украсени со фото-налепници.

Денес, никогаш не сме далеку од технологијата. Независно дали прелистуваме низ паметниот телефон за да ни мине времето додека се возиме со автобус, работиме на лаптоп во кафуле или го минуваме слободниот ден гледајќи ги омилените серии на таблет-уред, нашите уреди станаа дел од нашите животи, така што логично е тие да ги отсликуваат и нашите карактери.

Можеби тукушто сте тргнале на факултет и сакате да се опкружите со слики од пријателите со кои сте се дружеле дома, или, пак, сакате да го украсите лаптопот со мотивациски пораки што ќе ве инспирираат секогаш кога ќе го користите. Наместо да работите на безизразна сива машина или генеричен таблет-уред или да трошите пари на куќиште за паметен телефон што не „ве доловува“, украсувањето на вашите технолошки уреди е совршена можност да ја изразите вашата индивидуалност. Користете ги омилените бои, спомени од патувањата, групни автопортрети или инспиративни цитати. Вака може да направите уредите да бидат лесно препознатливи и да бидат добра прилика за започнување разговор.

Палетата на компактни печатачи од Canon го олеснува директното печатење од паметен телефон, а изборот од хартии со самолеплива задна страна ви овозможува да создавате налепници и персонализирани етикети за само неколку секунди и потоа да ги користите за украсување на вашите уреди.

Жена облечена во виолетов џемпер држи паметен телефон за да сними автопортрет, а до неа се насмевнува жена облечена во темносин џемпер.

Инспирацијата може да надојде во секој момент, а благодарение на палетата на преносливи печатачи од Canon, може да снимате автопортрети во движење, да ги персонализирате во апликација за печатење од Canon и да ги печатите на хартија за налепници за неколку минути за веднаш да ги украсувате вашите технолошки уреди.

Ќе ви треба

 • Печатач Canon Zoemini или Canon SELPHY и хартија
 • Вашите омилени слики и дизајни

1. Изберете го дизајнот

Canon SELPHY Square QX10 поставен на маса, печати фотографија од одмор. Веднаш до него, две дланки залепуваат налепница на лаптоп, а од другата страна на паметен телефон е прикажана апликацијата SELPHY Print Layout.

Не можете да најдете соодветна футрола за вашиот паметен телефон или лаптоп? Дизајнирајте сопствен изглед и веднаш отпечатете го со пренослив печатач од Canon, без да треба да правите компромиси со стилот или да чекате испорака.

Вашите дизајни може да се разликуваат во зависност од тоа што го приспособувате. На лаптопите има поголема површина отколку на паметните телефони, така што размислете дали сакате да изберете една слика – групна фотографија од фестивал, слатка фотографија од куче или одличен автопортрет – или повеќе слики што може да ги претворите во колаж. Canon SELPHY Square QX10 печати квадратни материјали со рабови што се погодни за наслови и се идеални за поголемите уреди, како што се лаптопите и таблет-уредите. Палетата Canon Zoemini се одликува со два вида хартија за налепници, една правоаголна и помала кружна опција, која е идеална за украсување слушалки или паметни телефони.

2. Уредете ги вашите слики

Жена облечена во виолетов џемпер користи апликација за печатење од Canon за да ги приспособува своите фотографии, а на масата се поставени Canon Zoemini S2 и паметен телефон.

Двете палети на преносливи печатачи се испорачуваат со придружна апликација што нуди голем број опции за да бидете креативни со вашите дизајни, без разлика дали се работи за колажи или аранжирање, цртежи или додавање филтри и рамки. Тоа е совршен начин да ги додадете завршните лични детали пред печатењето и лепењето.

Откако ќе се одлучите за дизајнот, има многу начини на кои може дополнително да го персонализирате. Благодарение на апликациите за фотографии и печатење од Canon, може да пробате различни опции на вашиот телефон пред да ги отпечатите.

Canon SELPHY Square QX10 и SELPHY CP1500 се компатибилни со апликацијата Canon SELPHY Photo Layout, која ви овозможува да експериментирате со распоредите и завршните обработки. Може да ги користите и шаблоните за распоред на повеќе фотографии за да поставите неколку слики во една налепница, а потоа да ги исечете за да создадете помали дизајни.

Палетата Canon Zoemini е компатибилна со апликацијата Canon Mini Print, која ви овозможува креативна работа со филтри, рамки, налепници и цртежи, како и алатки за колажи и аранжирање.

Canon Zoemini S2 е инстант печатач, но и камера. Неговото вградено огледало за автопортрети и прстенестото светло би требало да ви понудат совршени фотографии, но сепак може да експериментирате со нив во апликацијата Canon Mini Print.

3. Изберете самолеплива фотохартија од Canon и печатете

Две дланки држат мал лист со две кружни налепници и ја одлепуваат едната. Зад нив, на маса е поставен Canon Zoemini S2, опкружен со други отпечатени фотографии.

Може да го поврзете вашиот паметен телефон преку Bluetooth со печатач од палетата Canon Zoemini за да печатите дизајни веднаш, дури и во движење.

Раце држат паметен телефон на чиј екран е прикажана фотографија со бел раб, а во заднината се гледа маса на која е поставен Canon SELPHY Square QX10.

Canon SELPHY Square QX10 се поврзува со вашиот телефон преку Wi-Fi и може да отпечати фотографија за само 43 секунди, така што веднаш ќе може да ги префрлите сликите од вашиот профил на социјалните медиуми на капакот на вашиот лаптоп.

Следно, треба да одлучите каква хартија или налепници сакате да користите и да ги ставите во преносливиот печатач. Палетата Canon Zoemini користи фотохартија Canon ZINK™, која нуди печатење материјали со самолеплива задна страна и без рабови и печатење материјали со самолеплива задна страна отпорни на вода и кинење, кои може да се исечат во секоја форма или големина. Или, пак, зошто да не ги пробате однапред исечените кружни налепници? Тоа е едноставен начин за печатење мини налепници, за да може да сликате автопортрет со најдобриот пријател и да го залепите споменот на футролата на вашиот телефон за само неколку секунди.

Canon SELPHY Square QX10 користи хартија за налепници со рабови, која се одликува со дебел раб во кој може да впишувате датуми, имиња или цитати за инспирација. За да имате уште повеќе избор, поголемиот печатач Canon SELPHY CP1500 може да печати во повеќе големини, вклучувајќи мини налепници и налепници со големина на кредитна картичка. SELPHY CP1500 се поврзува и преку USB ако сакате да печатите од друг уред. Вметнете ја хартијата и вашите фотографии ќе бидат отпечатени за неколку секунди.

Освен тоа, фотохартијата ZINK™ и палетата хартии за налепници SELPHY може да се отстранат без да остават траги, така што, ако ви здодеат вашите дизајни, едноставно може да ги одлепите и да почнете одново.

4. Залепете и уживајте

Жена со црна виткана коса се насмевнува и лепи фотографии отпечатени со Canon SELPHY Square QX10 на капакот на нејзиниот лаптоп.

Украсувањето на вашиот лаптоп со фотографија може да во помогне да ги зачувате омилените моменти со себе, без разлика дали се работи за триумфална фотографија од искачен врв на планина, хаотична средба со факултетските колеги или автопортрет со саканите. Да имате слика при рака која ќе ви носи радост е одличен начин да продолжите да се сеќавате на спомените.

Жена облечена во виолетов џемпер се насмевнува додека на глава става слушалки украсени со кружни фото-налепници.

Украсените уреди може да го отсликуваат вашиот стил, па дури и да се усогласат со вашата омилена облека. Тие се начин да се изразите себеси и да се издвоите од останатите.

Сега треба да ја одлепите задната самолеплива страна и да го залепите отпечатениот материјал врз уредот. Може да биде корисно ако прво ја исчистите површината за да биде рамна и без остатоци. Внимателно одлепете ја задната самолеплива страна и залепете со еден бавен потег. Тука линијарот може да ви помогне да одлепувате и залепувате по права линија, движејќи го стабилно врз налепницата.

Кога уредите ќе изгледаат добро, можеби ќе забележите и други нешта на кои може добро да им дојде малку украсување. Ако сте му дале на паметниот телефон свеж и нов изглед, зошто да не ги украсите и слушалките во сличен стил? Може дури и да ги украсувате уредите за конкретни прослави или настани, како родендени или фестивали. Координирајте се со пријателите или изберете самите. Процесот е брз и лесен, а можностите бескрајни.

Напишано од Kat Halstead и Angela Nicholson

Слични производи

 • Печатачи за во домот

  Canon Zoemini 2

  Добијте инстант отпечатени материјали од вашиот паметен телефон во секое време и на секое место со џебниот печатач Zoemini 2 што се напојува преку батерија.
 • Камери за инстант слики и фотоапарати со џебен печатач

  Canon Zoemini S2

  Снимајте подобри автопортрети со фотоапаратот и печатач со џебна големина, опремен со огледало, прстенесто светло, опција за далечинско активирање на блендата и прегледување во живо.
 • Печатачи за во домот

  SELPHY SQUARE QX10

  Чувајте ги вашите специјални спомени како прекрасни отпечатени материјали што може безжично да ги отпечатите каде и да сте.

Слични статии