Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

ТЕХНИКИ ЗА СНИМАЊЕ ВИДЕО

Драгоцени спомени: снимање на семејството

Stef и Hannah Michalak се опишуваат себеси како „семејство од Бат што снима видеа“. Двојката снима интимни моменти од нивниот живот како родители во серија филмски видеоснимки во кои се пронајдоа многу луѓе - откако направија сметка на YouTube во 2012 година, неделните видеоблогови на семејството Michalak привлекоа 276.000 претплатници и повеќе од 43 милиони прегледи.

Иако видеоснимките даваат автентичен и спонтан впечаток за нивниот живот, тие се резултат на внимателно планирање, снимање и уредување - процес што Stef го усовршил преку експериментирање и повеќегодишна практика.

Напорната работа на Stef и Hannah се исплатеше. Не само затоа што се успешни како создавачи на содржини на YouTube, туку и затоа што имаат збирка од прекрасни видеоснимки на кои ќе може да се присетуваат во годините што следат. Како што вели Stef, „Навистина вреди да вложите малку труд, затоа што не можете да ставите цена на вредноста што оваа видеоснимка ќе ја има за вашето семејство. После 20 години никогаш нема да си помислите, навистина се каам за тој ден кога ги снимивме сите тие видеосодржини и кога ја направивме таа прекрасна видеоснимка. А, причината зошто користиме видеоснимки, наместо фотографии, за овековечување на спомените е тоа што видеоснимката совршено го доловува моментот“.

Семејството Michalak започна со едноставен компактен фотоапарат и иако додадоа професионални фотоапарати во нивната торба со опрема, нивниот главен фотоапарат за снимање видеоблогови за доловување на малите моменти во животот е EOS M50 од Canon, извонреден повеќенаменски фотоапарат без огледало што нуди можност за снимање фотографии со 24,1 мегапиксели и видеотехнологија 4K Ultra High Definition во компактно куќиште.

„Фотоапаратот EOS M50 од Canon е моќен и едноставен за користење: вклучете го, поставете го во режим за видео, направете прилагодувања во менијата неколку секунди и тоа е сè, можете да почнете да снимате“, открива Stef.

Погледнете како Stef снимаше видеозапис за неговиот најмлад син како учи да вози велосипед - и дава совети како да ги направите првите чекори во снимањето видео.

1. Најдете интересен агол

Stef Michalak holding a Canon EOS M50 camera at floor level to film his son's first ride on a balance bike.
Експериментирањето со различни агли е одличен начин да внесете разновидност во вашето снимање. Stef предлага да го движите фотоапаратот за да ја подобрите композицијата, со што крајната видеоснимка ќе биде возбудлива за гледање.

Ако повеќе сакате да фотографирате отколку да снимате, не плашете се да се префрлите на фотографирање. Можете да ги искористите сите ваши вештини за обликување на кадарот при фотографирање кога снимате видео. „Мислам дека е важно кон снимката да се пристапи како да може да биде фотографија“, вели Stef. „Во суштина имате мал прозорец што гледа кон овој огромен пејзаж и сè се сведува на тоа каде ќе го поставите тој прозорец за совршено да ја доловите таа сцена. Понекогаш треба да направите чекор налево или надесно, или да го поместите фотоапаратот надолу или нагоре за да ја подобрите композицијата и да го привлечете гледачот кон субјектот“.

„Луѓето имаат тенденција да го држат фотоапаратот на ниво на очите, но важно е да пробате различни агли“, додава тој. „На пример, кога снимате деца, важно е да го спуштите фотоапаратот на нивно ниво. Поголем дел од времето клечам, седам или лежам. Фотоапаратот EOS M50 од Canon има практичен екран на допир со променлив агол за да можете да го држите фотоапаратот на ниско ниво и да го закосите екранот нагоре за да следите што снимате. Исто така ви препорачувам да го активирате приказот на мрежа што ќе ви помогне да го обликувате кадарот“.

Апликацијата Canon Camera Connect, што го поврзува вашиот фотоапарат со уред со iOS или Android, може да се користи и за снимање видеозаписи од невообичаени агли, бидејќи ви овозможува да го прилагодите фокусот додека снимате без да го допрете фотоапаратот.

Слични написи
Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Најдобри фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови

Овие извонредни фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови ви овозможуваат да внесете реалистичност во вашиот видеоблог со голема контрола и неверојатен квалитет за снимање.

Print family life story

КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Отпечатете ја животната приказна на вашето семејство

Печатете и изработувајте модели од слики од драгоцените спомени на семејството.

Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

ТЕХНИКИ ЗА СНИМАЊЕ ВИДЕО

Дознајте како да го снимите вашиот прв краток филм

Дали имате интересна приказна што сакате да ја раскажете? Зошто не ја доловите во краток филм. Дознајте како да го направите тоа со неколку совети.

2. Стабилни слики

Stef Michalak helping his son hold onto the handles of his balance bike. Stef's EOS M50 is resting on the arm of a bench.
Никој не сака заматени слики и постојат голем број начини да го спречите тресењето на фотоапаратот, како што е потпирање на вашата опрема на нешто стабилно, инвестирање во статив или користење објектив опремен со стабилизација на слика.

За да избегнете нестабилни видеозаписи и да постигнете професионален изглед на вашите видеоснимки, важно е да ги држите фотоапаратот и објективот на ист начин како кога фотографирате. „Држете го фотоапаратот со две раце и свиткајте ги лактите“, вели Stef. „И дефинитивно купете статив. Не мора да биде голем и тежок ако користите лесен фотоапарат како што е EOS M50 од Canon.

„Побарајте нешто што би можеле да го употребите како потпора, како на пример да го ставите фотоапаратот наспроти врата и полека да ја отворите за да постигнете рамномерно движење. Порано го поставував фотоапаратот и на тајмер за јајца што бавно ротира“.

Објектив од Canon со стабилизација на слика (IS) како што е EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM од Canon овозможува многу полесно снимање слики без тресење на фотоапаратот. Но, можно е и дигитално да се коригира тресењето на фотоапаратот, дури и кога користите објектив што нема стабилизација на слика.

3. Фокусирање на лицата

A portrait of Stef Michalak's youngest son Rufus.
Фотоапаратот EOS M50 од Canon има AF за лице + AF со следење, што значи дека е лесно како никогаш досега да го задржите фокусот врз субјектите што се движат - идеално за снимање на семејната забава.

Stef препорачува да го користите AF за лице + AF со следење на EOS M50 од Canon за да автоматски го задржите фокусот врз субјектите што се движат. „На сите мои фотоапарати од Canon е активирана оваа поставка. Таа неверојатно добро ги следи движењата, особено со активни деца. Сигурна е, што значи дека не треба да се грижите за тој аспект додека снимате“.

Многу фотоапарати од Canon имаат технологија Dual Pixel CMOS AF што ги користи пикселите на сензорот на фотоапаратот и како AF-точки за уште побрзо и попрецизно следење. Оваа функција се активира на EOS M50 од Canon кога снимате во Full HD, што претставува добра резолуција за употреба кога сакате брзо уредување или кога имате помалку простор за складирање датотеки. Dual Pixel CMOS AF нуди до 143 AF-точки (во зависност од објективот што го користите) со следење на лица и објекти. Можноста за рачно избирање на фокус низ целиот кадар значи дека кога снимате динамични видеозаписи можете да го повлечете прстот на екранот на допир за да ја поместите AF-точката или да создадете професионален ефект со промени на фокусот.

4. Користете повисока стапка на слики за движења

Stef Michalak's eldest son, Grayson, riding a scooter over a bridge in a park.
Stef обично снима со највисоката стапка на слики за да може да долови повеќе детали и да создаде видеоснимки со забавени движења.

Пред да започнете да снимате, треба да изберете стапка на слики за големината на снимање видеозаписи. Тоа е бројот на слики што се снимаат во секунда. Снимањето со повисока стапка на слики ви овозможува да доловите повеќе детали во движењата и исто така ви овозможува да создавате видеоснимки со забавени движења кога ќе го репродуцирате видеозаписот со нормална брзина.

„Деведесет проценти од времето снимам со највисоката стапка на слики затоа што ми овозможува флексибилност при забавување на видеозаписот подоцна“, вели Stef. „Значи избирам 50 слики во секунда (fps) наместо 25 fps ако таа опција е достапна. Никогаш не би ја споделил видеоснимката со повисоката стапка на слики на интернет, затоа што најчесто изгледа хиперреалистично. Поради тоа, ја конвертирам видеоснимката во 25 fps пред да ја вчитам затоа што изгледа пофилмски. Со 25 fps снимам само кога видеозаписите се состојат од лице кое зборува за кои сум сигурен дека нема да биде потребно да ги забавувам“.

Кога снимате видеозаписи со помала резолуција добивате поширок избор на стапки на слики, така што можеби е подобро да снимате видеозаписи во Full HD, наместо во 4K, ако сакате да создадете рамномерни видеозаписи со забавени движења.

5. Снимајте појасен звук

The Canon EOS M50 with the Canon DM-E100 mic attached, positioned on the arm of a bench behind Stef Michalak and his son.
Квалитетот на звукот е од суштинско значење кога снимате видео. Stef препорачува да снимате на што е можно поедноставен начин и да го поставите нивото на снимање во автоматски режим и можеби да користите мал стерео микрофон.

Квалитетот на звукот е исто толку важен како и сликата, но Stef советува да снимате на што е можно поедноставен начин. „Ви препорачувам да го оставите нивото на снимање во автоматски режим, за да можете да се фокусирате на доловување на моментот“.

Објектив STM од Canon како што е EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM од Canon користи речиси бесшумна технологија за автоматско фокусирање со чекорен мотор, поради што претставува одличен избор кога снимате звук со фотоапаратот. Можете дополнително да го подобрите квалитетот на звукот со помош на микрофон што се прикачува на приклучокот за галантерија на фотоапаратот. „Дури и мал стерео микрофон како што е DM-E100 од Canon може да направи голема разлика“, вели Stef.

Доколку снимате со долг објектив, Stef ви препорачува да го користите вашиот телефон за да го снимите звукот. „Ако сакате да се снимате од далечина, поставете го телефонот во режим за снимање звук и поставете го во близина. Плеснете со рацете трипати за фотоапаратот бидејќи тоа ќе ви овозможи полесно да ги синхронизирате звукот и сликата во софтверот“.

6. Бидете објективен раскажувач на приказни

Stef Michalak filming his young son as he makes a peace sign at the camera.
Не можете да го доловите секој момент, затоа поставете си временско ограничување. Кога станува збор за уредувањето, изберете ги вашите омилени делови и исечете го остатокот за да направите видеоснимка со која ќе се гордеете.

Лесно можете да снимите прекумерен број кадри кога снимате семејни настани, но Stef препорачува да останете објективни и да си поставите цел. „Има толку многу прекрасни кадри, но тие треба да имаат придонес во приказната наместо да бидат само уште еден убав кадар. Постои опсесија кога првпат ќе започнете да снимате колку што е можно повеќе, но само ментално ќе се исцрпите. Треба само да пронајдете убав ритам со фотоапаратот и да не се грижите за доловување на секоја нијанса на денот.

„Ако имате повеќе часови снимен материјал кога ќе стигнете до уредувањето, поставете си временско ограничување од само неколку минути за вашата крајна видеоснимка - во спротивно ќе завршите со 45-минутна монтажа. Продолжете да ги сечете видеозаписите сè додека не останат најдобрите делови“.

Напишано од Marcus Hawkins

Слични производи

Слични статии

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники