КРЕАТИВНО ОПУШТАЊЕ

Изразете се со отпечатување: носете го своето срце на ракав

Учествувајте во разговорот за менталното здравје и ослободете ја вашата креативност со овие стилски и инспиративни дизајни.
Печатач од Canon печати лист хартија со три дизајни на срца. Околу него има боички, пакување хартија за пренос и бела маичка со пренос на дизајн на срце на неа.

Кога сте тажни, разговор со вашите најсакани може навистина да помогне, но знаеме дека понекогаш е тешко да се побара помош. Нашиот креативен проект со два водечки илустратори, Ricardo Cavolo и Agathe Sorlet може да помогне во такви ситуации. Покажете дека ви е потребна љубов и грижа - или да им помогнете на други луѓе на кои им се потребни истите - со тоа што ќе ги носите нивните прекрасни дизајни на срца што не само што изгледаат стилски, туку и испраќаат суптилна порака кон светот дека сакате да разговарате за здравјето.

Ricardo, кој твори од Барселона, црпи инспирација за своите сложени дизајни кои потсетуваат на калеидоскоп од народната уметност и културата на тетовирањето. Неговите творби се појавиле како огромни мурали на ѕидови низ цел свет – од Франција до Хонгконг, како и на страници од книги, па дури и на тарот-карти.

Пристапот на Agathe, која живее во Бордо, Франција, е стилски поедноставен. New Yorker, The New York Times, Yoplait и WWF се меѓу клиентите за нејзините топли и духовити цртежи.

Овде, Ricardo и Agathe ни раскажуваат за нивните дизајни и како можете да ги искористите за да ја подобрите вашата креативност и да зборувате со други луѓе за менталното здравје и добросостојба.

Изберете дизајн

Разнобојна илустрација од жена врз која има три дизајни на срца. Птици со очи на крилјата летаат околу нејзината глава.

„Симболот на срцето совршено одговара бидејќи е присутен низ сите моите дела“ - вели шпанскиот илустратор и уметник Ricardo Cavolo, којшто направи серија поврзани дизајни што раскажуваат хронолошка приказна за кампањата. „Кога минував низ депресија пред неколку години, добив идеја да создадам хронологија и знам дека ова е многу важен процес“. © Ricardo Cavolo

Илустрација од големо розово срце коешто прегрнува мала жена.

„Деновиве, многу нешта се случуваат во виртуелниот свет, на екран“ - вели француската уметница Agathe Sorlet. „Можноста да се отпечатат овие дизајни во 'вистинскиот свет' може навистина да ни помогне со тоа што ќе ни дозволи повторно да се поврземе со реалноста и сегашноста и да добиеме поинаква перцепција на цртежите“. © Agathe Sorlet

И Ricardo и Agathe го одбраа срцето како појдовна точка.

„Срцето е симбол на зборување за менталното здравје и потребата да ја споделите ситуацијата во која се наоѓате со некого, без разлика дали тоа ќе бидат вашите пријатели или семејства“ - објаснува Ricardo. „Сите мои илустрации претставуваат еден чекор на тој пат. Првата, во која има еден човек, е за одлучување дека ви е потребно да поразговарате со некого, а тоа е најважниот и најтешкиот чекор од сите. Втората е за кога разговарате со некого, а третата го покажува кругот на помош која можете да ја добиете од сите што ве сакаат“.

Agathe сакала нејзините дизајни да бидат „утешителни и полни со љубов за да се справите со менталното здравје и осаменоста на позитивен начин“. Таа објаснува дека секоја слика претставува „момент на радост во споделување и љубов“. „Сакав да претставам женствен лик со големо срце бидејќи срцето може да претставува секакви видови љубов - од вашето семејство, вашите пријатели, љубовници, миленичиња, како и љубов кон себеси“.

Вдахнете му живот на дизајнот

Печатач од Canon стои на маса, од него излегува лист хартија со дизајни на срцa. До него се гледа рака којашто пегла пренос на бела маичка.

„Се надевам дека носењето на овие срца ќе им ја олесни комуникацијата на луѓето и дека ќе ги искористат за да се чувствуваат посилно и да им дадат волја да се погрижат за своето ментално здравје“ - вели Ricardo.

Прво, изберете и преземете го вашиот дизајн или дизајни на срце. Сега само ви треба:Преку бесплатната апликација Canon PRINT, можете да се поврзете со вашиот печатач со Wi-Fi од серијата Canon PIXMA TS7450 директно од вашиот телефон. Хартијата за пренос е достапна во А4-големина за да можете да отпечатите поголем мотив или неколку помали, по желба. Користете ја апликацијата Easy-PhotoPrint Editor од Canon за лесно да наредите неколку мотиви на една страница.

Штом го отпечатите вашиот дизајн на точната хартија за пренос, уредно исечете го (вишокот хартија ќе се покаже на преносот). Ставете го текстилот на даската за пеглање и одлучете каде сакате да го ставите дизајнот на маичката или на друга облека, а потоа одлепете ја хартијата од задната страна и ставете го дизајнот врз ткаенината. Поставете го пергаментот што се испорачува со хартијата за пренос врз дизајнот и испеглајте го. На крај, тргнете го пергаментот и тоа е сè!

Прочитајте го нашето упатство за користење на хартија за пренос за да печатите врз текстили или преминете на повисоко ниво со тоа што ќе го украсите вашиот отпечатен материјал со везење.

Овие дизајни можете да ги споделите со вашите пријатели и семејства и да им објасните дека тие значат подготвеност да дискутирате теми кои можат да ве вознемират или да ве направат да се чувствувате исплашени или загрижени.

„Можете да ги употребите срцата како знаме кое ќе покаже каде сте во процесот“ - предлага Ricardo. „Споделувањето е најдобриот дел од проектот. Уметноста значи поврзување со луѓето, а ова е одличен начин да го направите тоа“.

Прифатете ја вашата креативна страна

Илустрација од големо срце кое јаде мала жена што се смее.

„Серијата PIXMA TS7450 од Canon е многу практична за вакви проекти бидејќи навистина може да ги оживее“ - вели Agathe. „Се надевам дека луѓето можат да почувствуваат радост и љубов кога ќе ги видат моите илустрации и дека ќе се чувствуваат помалку осамени“.

Жена седи на столче, се опушта и чита книга за опуштање. Таа носи бела маичка со три илустрации од срца.

„Многу сум среќна што моите илустрации можат да се користат и во 'вистинскиот живот'“ - вели Agathe. „Мислам дека тоа му дава повеќе топлина на проектот“. © Agathe Sorlet

Креативноста, без разлика на тоа дали фотографирате или водите дневник, има многу позитивни страни. Прво, ве тера да забавите и да живеете во моментот, да направите пауза од стресот од работата и животот.

„Ако работам на мојата уметност, среќен сум. Зависи од тоа колку и како ја вложувам својата енергија во неа“ - вели Ricardo, кој бил во депресија една година откако искусил исцрпеност од прекумерна работа, но успеал да пронајде подобар баланс преку терапија.

„Цртањето играше - и сè уште игра - голема улога во мојата секојдневна добросостојба и ментално здравје“ - вели Agathe. „Во суштина, ми помага да искажам емоции кои инаку не би можела. Ги споделувам повеќето мои цртежи на социјалните медиуми, но исто така имам илустрирани лични дневници како вентил за некои емоции, загрижености и стравови“.

Не запирајте сега

Илустрација од мноштво мали срца кои прегрнуваат жена којашто се смее, сосема покривајќи ѝ го телото додека главата ѝ ѕирка од врвот.

Срцата во илустрациите на Agathe претставуваат секакви видови љубов, од семејство и пријатели, до миленичиња и љубов кон себеси. © Agathe Sorlet

Илустрација од срце со неколку лица, секое со два пара очи, како и неколку сонца што се смеат.

Ricardo најмногу твори дигитално „така што работењето на ова и можноста да се печати дома и да се види крајниот резултат и формат ми предизвикува големо задоволство“ - вели тој. © Ricardo Cavolo

Вашето креативно патување не мора да започне и заврши со овој проект. Зошто да не им дозволите на дизајните на Ricardo и Agathe да ве инспирираат да создадете и отпечатите ваши лични мотиви? Дури можете да ја користите истата техника за да отпечатите шаблони кои можете да ги користите за везење. Како што вели Agathe: „Не мора да бидете професионален илустратор за да цртате. Секој може да твори и тоа е многу корисно за вашата добросостојба и за вашето ментално здравје“.

Со печатач PIXMA од Canon, можете да ја ослободите вашата креативност. „Пристап до таа технологија дома значи дека можете да имате идеја, да ја разработите и тогаш да ја отпечатите за да го видите крајниот резултат“ - вели Ricardo.

Крајот на проектот не мора да значи дека и на разговорот му дошол крајот. „Менталното здравје не е нешто негативно - туку е за на сите да ни биде подобро“ - заклучи Ricardo. „Мораме да престанеме да ја третираме темава како табу и мора да се погрижиме да можеме отворено за разговараме за тоа“.


Посетете ја нашата страница на Pinterest за повеќе креативни совети и трикови.Напишано од Rachel Segal Hamilton

*Компатибилност со хартија за пренос на слики врз материјали со пеглање LF-101: PRO-100/PRO-100S, серијата TS (освен серијата TS31xx/серијата TS20x), серијата TR (освен серијата TR45xx), серијата MG77xx/серијата MG75xx/серијата MG68xx/серијата MG67xx/серијата MG57xx/серијата MG56xx/серијата MG36xx, серијата iX68xx

Компатибилност со хартија за пренос на слики врз темни материјали со пеглање DF-101: PRO-100/PRO-100S, серијата TS (освен серијата TS31xx/серијата TS20x), серијата TR (освен серијата TR45xx), серијата G (освен серијата GM40xx/серијата GM20xx), серијата MG77xx/серијата MG75xx/серијата MG67xx, серијата iP87xx/серијата iX68xx

Слични производи

Слични статии

 • Black Canon PIXMA printer with a colouring printout and print paper on a desk.

  КРЕАТИВНО ОПУШТАЊЕ

  Ослободете се од стресот од вашето биро

  Ви нудиме неколку едноставни начини за да го намалите секојдневниот притисок.

 • Бела маица со отпечатен шаблон за везење во форма на домашни растенија, покрај пакет хартија за пренос на слики врз ткаенини со пеглање од Canon.

  КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Печатете шаблони за везење

  Разубавувањето на облеката или создавањето уметнички дела за на ѕид е едноставно со отпечатените шаблони за везење.

 • Слика од некој како пишува во тетратка чиишто страници се исполнети со слики и налепници.

  КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Изразете се преку креативно пишување дневници

  Пишувањето дневници може да ви помогне креативно да се изразите и да влијае позитивно врз вашето психолошко здравје.

 • Дело за на ѕид направено од форми на тропски лисја исечени од разнобојна розова и зелена хартија и отпечатени материјали во тропски бои.

  КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Едноставни биофилни декорации

  Комбинирајте ги природата и дизајнот за да создавате смирувачки простори во вашиот дом.