REDLINE CHALLENGE

УЧЕСТВУВАЈТЕ ВО REDLINE CHALLENGE

Redline Challenge е наменет за амбициозни аматерски фотографи кои сакаат да ја предизвикаат својата креативност и да ги тестираат своите технички познавања.
Canon Camera

УЧЕСТВУВАЈТЕ ВО REDLINE CHALLENGE

Пријавувањето заврши

Пријавувањето на годинешниот Red Line Challenge е затворено. Им се заблагодаруваме на илјадниците фотографи кои ни ги испратија своите најдобри слики со светлина во темнината. Погледнете ги фотографиите што им оставија најголем впечаток на нашите судии во потесниот избор подолу и проверете наскоро за да ја видите победничката слика.

ПОТЕСЕН ИЗБОР

Светлина во темнината – погледнете го потесниот избор

Од илјадниците испратени слики, погледнете ги тие што му оставија најголем впечаток на нашето жири.
Canon Camera

ЗАПОЗНАЈТЕ СЕ СО НАШИОТ СУДИЈА

Пронајдете инспирација во делата на Lorenz Holder - финалист на Red Bull Illume по 13 пат

Познат по својот нов и драматичен стил - што е комбинација од фина уметност и фотографирање - и неговата исклучителна способност за доловување на неочекуваното дури и во најтешки услови, интернационалниот и докажан фотограф Lorenz е совршен за улогата на судија и ментор за Redline Challenge предизвикот.

ПРЕДИЗВИКОТ

Совладајте го предизвикот за светлина во темнината

Lorenz Holder ве повикува да експериментирате со возбудливите можности за фотографирање при слаба осветленост за да ја доловите нераскинливата врска помеѓу светлината и сенката, боите и контрастот.

Canon Camera
Canon Camera

НАГРАДАТА

Еве што може да освоите

Победете на Redline Challenge предизвикот и ќе добиете сè што ви е потребно за да продолжите да напредувате во фотографирањето. Ќе ја добиете најновата опрема од Canon - во вредност над 14.000 евра. Покрај тоа, ќе добиете и можност да ги подобрите вашите вештини и да ја зголемите вашата креативност уште повеќе со неверојатно искуство што не се купува со пари: лична задача за фотографирање што ќе ја одреди и менторира Lorenz Holder - амбасадор на Canon и интернационален и докажан фотограф.

СОВЕТИ И ТРИКОВИ

Тестирајте ја вашата креативност и работете со ексклузивни професионални совети

Слушнете ја изјавата на надежните амбасадори на Canon кои го сочинуваат жирито и кои ќе ве водат низ нивниот пристап за фотографирање при слаба осветленост, а ќе ви понудат и совети и трикови што ќе ви помогнат да го совладате предизвикот „Светлина во темнината“.
Погледнете ги сите совети и трикови
 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Магични портрети во услови со недоволно осветлување

  Амбасадорката на Canon, Tasneem Al Sultan, ги истражува локалните градски улици и ви дава последни совети и трикови за да извлечете максимум од портретите со светлина во темнината со помош на секојдневни објекти што лесно може да ги пронајдете.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Боја во темнината

  Придружете му се на амбасадорот на Canon, Lorenz Holder, кој објаснува како да експериментирате со боите додека фотографирате во темнина за да создадете неочекувани и прекрасни резултати.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Живот при слаба осветленост

  Амбасадорката на Canon, Aline Deschamps, ги споделува своите совети за користење светлина во темнината за создавање значајни документарни слики и открива како работењето при слаба осветленост може да помогне во градењето на вашиот однос со субјектот.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Фотографирање честички

  Амбасадорот на Canon, Lorenz Holder, објаснува како да го искористите дождот, маглата, снегот и други елементи за да додадете текстура во вашите слики.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Трикови со осветлување за ноќни пејзажи

  Придружете му се на амбасадорот на Canon, Valterri Hirvonen, на ноќна прошетка низ неговата родна Финска, создавајќи волшебни слики со пејзажи со едноставни трикови за осветлување.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Магија со бавна бленда

  Амбасадорот на Canon, Lorenz Holder, објаснува зошто единствената граница во фотографирањето при слаба осветленост е вашата фантазија.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Возбудливи портрети при слаба осветленост

  Амбасадорката на Canon, Eliska Sky, објаснува како нејзиниот предизвик „Светлина во темнината“ останува живописен и разнобоен со едноставни совети за секојдневно осветлување, комбинирани со нејзините препознатливи и амбициозни модни портрети.

 • СОВЕТИ И ТРИКОВИ

  Дознајте повеќе за осветлувањето

  Амбасадорот на Canon, Lorenz Holder, објаснува зошто единствената граница во фотографирањето при слаба осветленост е вашата фантазија.

 • Доловете ја слабата осветленост како никогаш досега

  Бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат со нашата револуционерна палета на фотоапарати без огледало за целосна слика. Одликувајќи се со најсовремени технологии, пристап до нашата колекција на револуционерни објективи RF и извонредни перформанси при слаба осветленост, системот EOS R е создаден за фотографирање во темнина.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R5

  Променете ја вашата перспектива за фотоапаратите без огледало. Беспрекорните перформанси на EOS R5 ќе го подобрат начинот на кој фотографирате и снимате.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6

  Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.

 • Фотоапарати без огледало

  Canon EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.

 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R

  Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.

 • Објективи RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Идеален објектив за секојдневна употреба за фотоапарати за целосна слика без огледало наменет за ентузијасти. Практичниот објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е лесен, компактен и подготвен да го подигне вашето фотографирање на повисоко ниво.

 • Слични написи

  Научете повеќе од нашата заедница на амбасадори на Canon и инспиративни креативци во овие приказни и водичи.
  Погледнете ги сите написи
 • A road network at night with red and white light trails caused by the long exposure, shot from a bridge passing over two roads and a train track.

  СТАТИЈА

  Redline Challenge: запознајте ги судиите

  Запознајте го жирито од експерти што ќе ја избере најдобрата фотографија од предизвикот „Светлина во темнината“ и дознајте што е потребно за сликата да биде победничка.

 • СТАТИЈА

  Redline Challenge: подгответе ги вашите слики за испраќање

  Lorenz Holder ги споделува своите совети за тоа како да ги изберете вашите најдобри слики и да ги претворите од добри во победнички.

 • Two young people relax on a palette bed with an orange throw on it. A plant casts dramatic shadows on the yellow walls.

  СТАТИЈА

  Професионалците откриваат како да ја искористите темнината во ваша полза

  Четири амбасадори на Canon објаснуваат како фотографирањето при слаба осветленост е совршена можност да ги поместите границите на вашата креативност.

 • A snowboarder performs a jump on a snowy outcrop, with a golden sunset in the background.

  СТАТИЈА

  Професионални совети за совршени експозиции со блиц при слаба осветленост

  Менторот на Redline Challenge, Lorenz Holder, ги споделува неговите три омилени техники за фотографирање изгрејсонце и за ноќно фотографирање со блиц.

 • СТАТИЈА

  Redline Challenge: совладување на предизвикот „Светлина во темнината“

  Фотографот за акција, Lorenz Holder, го анализира првиот Redline Challenge и споделува совети за започнување на предизвикот.

 • A snowboarder high in the air in foggy conditions, eerily lit from behind the crest of a hill.

  СТАТИЈА

  Пејзажи исполнети со адреналин

  Дознајте како Lorenz Holder, кој е амбасадор на Canon и ментор на Redline Challenge предизвикот, ги спојува пејзажите и движењата на впечатлив и оригинален начин.

 • Rocky outcrops in Zion National park, Utah, USA, pictured at night. Blurred lights run along the road and the Milky Way can be seen in the sky above.

  СТАТИЈА

  Темната страна: фотографирање при слаба осветленост

  Valtteri Hirvonen ја усоврши својата техника за време на облачните зими во Финска. Тука ни ги открива своите совети за фотографирање при слаба осветленост.

 • СТАТИЈА

  Кога акционите спортови ќе се спојат со фотографирање архитектура

  Амбасадорот на Canon, Lorenz Holder, открива како користел објектив со телефото зум и брза решетка за да долови скејтер под вијадукт.

 • ПРОФИЛ

  Lorenz Holder

  Фотографот и повеќекратен победник на Red Bull Illume, Lorenz, кој живее во Фрајзинг, Германија, е специјалист за фотографирање акциони спортови во комбинација со пејзажи и архитектура.

 • Canon Camera

  ЗАЕДНИЦАТА

  Придружете се во дискусијата веднаш

  Учествувајте во разговорите и дискусиите што се одвиваат во моментот на нашите социјални канали, слушнете ги мислењата на заедницата на Redline Challenge предизвикот или, пак, пронајдете повеќе совети и трикови на нашиот канал на YouTube што ќе ви помогнат да ги подобрите вашите фотографии уште повеќе.

  ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

  Добијте инспирација, пријавете се веднаш

  Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за локални настани.