Компактни дигитални

Canon PowerShot SX510 HS

Спецификации

Спецификации

 • 30x извонреден зум со извонреден широк агол
 • Зумирање до 60x со одличен квалитет
 • Одлични снимки при слаба осветленост
 • CMOS сензор со 12,1 мегапиксели
 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика
 • Моќна обработка со DIGIC
 • Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени
 • 7,5 cm (3,0") LCD екран
 • 1080p видео снимки
 • Лесно пронаоѓање на вашиот објект при максимален зум
 • Безжично споделување на слики
 • Означувајте ги снимките со Smartphone уреди со GPS
 • Автоматски видео преглед на вашиот ден
 • Разни ефекти за поголема креативност
 • Контрола на решетка и брзина на бленда
 • Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ
 • Заштеда на енергија за повеќе снимки
 • Печатење од фотоапарати преку USB или Wi-Fi

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 12,1M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 4 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,3 – 129,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 720 mm)

 • Зум

  Оптички 30x


  ZoomPlus 60x


  Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,5x или 2,0x и безбедносно зумирање¹). Комбинирано прибл. 120x

 • Максимален f/број

  f/3,4 – f/5,8

 • Конструкција

  13 елементи во 10 групи (1 UD објектив, 1 двостран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика плус подобрена динамична стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Избор вкл./искл.

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да

 • Најмало растојание на фокусирање

  0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

 • ISO чувствителност*

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/1600 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/1600 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

ВИЗИР

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 cm (3,0”) TFT, прибл. 461.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Најголема брзина 1/1600 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE. Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 5,0 m (Ш) / 50 cm – 3,0 m (T)

 • Надворешен блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), составување видео снимки, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, SCN (портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (3,0MP), снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер), дискретно, видео

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, портрет, снег, огномет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, извонредни забавени видео снимки

 • Photo Effects

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 3,8 снимки/сек.


  Групно снимање со голема брзина (3MP): 10,5 снимки/сек.


  со AF: прибл. 1,0 снимки/сек.


  со прегледување во живо: прибл. 1,0 снимки/сек.


  (сите брзини се додека не се наполни мемориската картичка)¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 4000 x 3000, (M1) 2816 x 2112, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 4000 x 2248, (M1) 2816 x 1584, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 4000 x 2664, (M1) 2816 x 1880, (M2) 1600 x 1064, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 2992 x 2992, (M1) 2112 x 2112, (M2) 1200 x 1200, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 24 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Извонредни забавени видео снимки (L) 640 x 480, 120fps, (M) 320 x 240, 240fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6fps, 3fps, 1,5fps


  Составување видео снимки (L)

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) До 4 GB или 1 час²


  (извонредни забавени видео снимки) 30 сек.

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MOV [H.264 + Linear PCM (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • My Category

  Функција за означување на слики

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI мини приклучок (компатибилност со HDMI-CEC) A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz)¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8/7 SP1/ Vista SP2/ XP SP3


  Mac OS X v10.6 – 10.8


  За безжична LAN врска со компјутер:


  Windows 8/7 SP1


  Mac OS X v10.6.8/10.7/10.8.2 или понов

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  PhotoStitch, алатка за мапи

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 250 снимки


  Еко режим прибл. 330 снимки


  Прибл. 300 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-970, DCC-950

 • Блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC40, полнач за батерии CB-2LYE

 • Друго

  HDMI кабел од Canon HTC-100, кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  104,0 x 69,5 x 80,2 mm

 • Тежина

  Прибл. 349 гр. (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts