СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ НА CANON 2023

Пријавувањето за програмата за 2023 година заврши. Пријавете се за да добивате најнови вести, да ги дознаете овогодишните финалисти и да откриете кога ќе започне пријавувањето за 2024 година.
CSDP2022 Fiona Shields 0U9A2158

СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ НА CANON 2023

Преглед на студентската програма за развој на Canon

Програмата им понуди неверојатна можност на студентите од Европа, Средниот Исток и Африка да се запознаат со врвни експерти, да присуствуваат на важни настани во индустријата и да добијат професионално мислење за нивните портфолија.

 • _KR50400

  Менторства

  Уредници од врвните медиумски агенции како AFP, EPA и Reuters ќе изберат 100 студенти кои ќе добијат менторства од тип 1-на-1.

 • VisaWorkshop

  Ексклузивна работилница

  Најмногу 30 студенти ќе бидат поканети на работилница, која може да им ја дефинира кариерата, што ќе се одржи во Жирона во Шпанија, а исто така и ќе присуствуваат на меѓународниот фестивал за фоторепортерство Visa pour l’Image во Перпињан во Франција.

 • _KR51054

  Hamburg Portfolio Review

  На 5 студенти ќе им биде понудено ексклузивно место на Hamburg Portfolio Review.

 • Млада жена со сина зимска капа го држи фотоапаратот EOS RP од Canon.

  Престижни награди

  5-те финалисти ќе добијат опрема од Canon во вредност од 9000€ и грант од 2000€.

Важни информации

Важни информации за програмата, како да аплицирате, што може да добиете од програмата и многу повеќе.
Canon Camera

Испраќање портфолија

Вашето портфолио може да содржи најмногу два проекти составени од максимум 20 слики, како и опис на проектот/проектите, текстови за сликите и лична биографија. Пријавувањето за програмата за 2023 година заврши.

МОДУЛ 1: 29 МАЈ – 30 ЈУНИ

Менторства за подготовка на портфолиото

Меѓу мај и јуни, 100 студенти ќе добијат три онлајн сесии со професионален ментор од кој ќе добијат уникатни совети и мислења за подобрување на нивното портфолио.

Следни чекори на студентската програма за развој на Canon
CSDP2022 Вовед во практична работилница 0U9A1523

МОДУЛ 2: 2 - 6 СЕПТЕМВРИ

Работилница

Во септември, најмногу 30 студенти ќе бидат поканети на престижна 5-дневна работилица во Жирона во Шпанија и Перпињан во Франција. Студентите ќе учествуваат во практични сесии, групни дискусии за портфолија и ќе слушаат говори на врвни фотографи и уредници. Студентите исто така ќе имаат можност да го посетат меѓународниот фестивал за фоторепортерство Visa pour l’Image.

Модул 3: 15 – 17 септември

Hamburg Portfolio Review

Најдобрите 5 студенти ќе освојат ексклузивно место на третото издание на Hamburg Portfolio Review.

_KR50965
Вовед во практична работилница 0U9A1457

ПОДДРШКА НА ДОЛГ ПЛАН

Грантови и опрема

5-те финалисти ќе добијат и опрема од Canon во вредност до 9000€ и грант од 2000€, што ќе ги однесе чекор поблиску до станување професионалци.

Често поставувани прашања

Дали имате прашања за програмата? Погледнете ги нашите често поставувани прашања овде

Запознајте се со менторите на програмата за 2023 година

 • Ana Palacios

  Ana Palacios

  Визуелен новинар

 • Anastasia Hermann

  Директор на фотографија, MARE

 • Angela Jimu

  Фотограф, новинар, ко-основач и директор на ZAFP

 • Anush Babajanyan

  Фотограф, фотографска агенција VII, National Geographic Explorer

 • Catalina Martin-Chico

  Catalina Martin-Chico

  Фотограф, Panos Pictures

 • Dafna Tal

  Фотограф и видео уметник, амбасадор на Canon

 • Dan Balilty

  Dan Bality

  Фотограф и кинематограф

 • Daniel Etter (©Tamina Zuch)

  Daniel Etter

  Фотограф, амбасадор на Canon

 • Elisa Medde

  Кустос и писател

 • Finbarr O'Reilly (© Giles Duley)

  Finbarr O’Reilly

  Фотограф, амбасадор на Canon

 • Friedemann Vogel

  Шеф на бирото за Германија, Австрија и Швајцарија, EPA

 • Gabrielle Fonseca Johnson

  Уредник на The Wider Image, Reuters

Најдобри студенти од студентската програма за развој на Canon за 2022 година

Погледнете ги фантастичните дела создадени од студентите на програмата за 2022 година.

Најдобри моменти од 2022 година

Видете што правеа студентите минатата година.

Future Focus на Canon

Future Focus на Canon

Студентска програма предвидена да ве претвори во професионалци. Приклучете ѝ се на заедницата за да се информирате за идните настани во текот на годината.

Слични статии

Тука ќе ги најдете најинтересните приказни поврзани со Canon од настанот одржан во Перпињан, од инспиративни изложби и искрени разговори, до презентации за производи и многу повеќе.

 • СТАТИЈА

  Како да им ја презентирате вашата приказна на уредниците на фотографија - совети од професионалци

  Сакате да ве објават? Тројца професионални уредници на фотографија откриваат што треба и што не треба да правите за успешно презентирање на вашата приказна.

 • НАСТАНИ

  Професионалци споделуваат како да оставите силен впечаток со вашето фотографско портфолио

  Врвна уредничка на списание дава свои совети за подготовка на совршено фотографско портфолио, од сликите што ќе ги изберете до дизајнот на самото портфолио.

 • НАСТАНИ

  Ставови на студентите за иднината на фоторепортерството

  Следната генерација на фоторепортери се сретна со фотографите од Magnum на Visa pour l’Image и ги сподели своите надежи и планови за иднината.

 • Настани

  Професионален деловен совет за започнување со фоторепортерство

  Врвни фоторепортери и уредници на фотографија ги споделуваат своите совети за започнување кариера како фоторепортер.

 • СТУДЕНТ

  Како да го задржите вниманието на публиката

  Како се раскажуваат приказни со фоторепортерството и како може да создадете динамички приказни? Врвните експерти го споделуваат своето искуство.

 • Настани

  Колку на идниот фоторепортер му се важни видеоснимките?

  Бидејќи побарувачката за видеоснимки постојано расте, какво е мислењето на следната генерација фоторепортери за нивната креативна употреба и за нивната способност да ги снимаат?

 • СТАТИЈА

  Фоторепортерите дебатираат: што ги одвраќа жените да започнат кариера во фоторепортерство?

  На фестивалот за фоторепортерство Visa Pour l’Image, три добитнички на награда за фоторепортерка од Canon разговараат за пречките со кои се соочуваат жените.

 • Настани

  Кога субјектите ќе станат раскажувачи: Unfiltered

  Како Canon и проектот Unfiltered на ICRC им обезбедуваат алатки и обука на луѓето во нестабилни региони за да ги раскажат своите приказни преку фотографирање.

 • НАСТАНИ

  Ставови на студентите за иднината на фоторепортерството

  Како идната генерација на фоторепортери учеше од професионалците кои работеа на Visa pour l'Image 2018.

 • Слични производи

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • Canon Camera
  Добијте потполна компатибилност со објективите EF и EF-S со нашата палета на адаптери за EOS R. Овие адаптери за долготрајна употреба се создадени за беспрекорни перформанси со EOS R.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6

  Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Објективи RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Револуционерен објектив со извонреден телефото опсег што е компактен, лесен и идеален за фотографирање диви животни, патувања и сафари или фотографирање возови.
 • Објективи за EOS R

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Лесен и разновиден објектив за зумирање од 24-105 mm со f/4 од серијата L со брз и тивок автоматски фокус и 5 чекори за стабилизација на сликата.
 • Објективи RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Објектив со зум до 10x и разновидна примена што е наменет за системот EOS R и што нуди огромна флексибилност за еден пренослив објектив.
 • Објективи за DSLR

  EF 8-15mm f/4L Fisheye USM

  Објектив за зумирање од серија L со ефект на рибино око кој нуди избор од целосна или кружна слика и широк агол на гледање.
 • Професионален блиц

  Speedlite 600EX II-RT

  Преземете целосна контрола, дури и во најтешките ситуации.
 • Безжичен предавател

  Speedlite Transmitter ST-E3-RT

  Активирајте компатибилни Speedlite блицеви со радиофреквенции на растојанија до 30 m.
 • Систем Cinema EOS

  EOS C70

  EOS C70 е нова генерација на камера Cinema EOS со RF-приклучок и DGO 4K-сензор во формат Super 35 mm што е дизајниран да ги спои дигиталните фотоапарати со заменливи објективи и камерите Cinema.
 • Систем Cinema EOS

  EOS C200

  Зачекорете во светот на снимање со 4K Cinema EOS што нуди врвна флексибилност и практично користење.
 • Професионални печатачи за фотографии

  imagePROGRAF PRO-300

  Професионален печатач imagePROGRAF за на работна маса што нуди печатени материјали во формат A3+ со квалитет како за во галерија и со едноставен работен процес за сигурно печатење.
 • Печатачи за широки формати

  imagePROGRAF PRO-1000

  Печатете во формати со големина до А2 со извонреден квалитет со системот со 12 мастила.
 • Професионални видео камери

  XA45/XA40

  Извонредно компактна и професионална 4K-видеокамера од серија XA со објектив со оптички зум до 20x што може да се држи со една рака
 • XA50/XA50

  Компактна 4K-видеокамера со CMOS-сензор од тип 1,0, Dual Pixel CMOS AF, објектив со оптички зум до 15x и 3G-SDI (само XA55)
 • Може да ве интересира и

  Информирајте се за различната опрема и алатки коишто можат да ви помогнат да станете професионалци.