A man stands under a city centre bridge beside a road to take a photo with a Canon camera.

Совети и техники

12 совети за фотографирање бебиња

Овие 12 паметни техники ќе ви овозможат и вам и на бебето да уживате во процесот и ќе ви помогнат да снимите фотографии за паметење.

Прочитајте повеќе

12 tips for photographing babies

Наши совети и техники

Дали сакате да ги научите основните вештини за фотографирање, да пробате нова креативна техника или да ги подобрите вашите резултати? Тогаш искористете ги нашите професионални совети и водичи за да ја добиете потребната самодоверба и вештини за да се усовршите, уште денес.

Дали барате нешто специфично? Подобрете го вашето пребарување
Филтрирај по

A Canon PIXMA TS5350 Series printer next to school books, a pencil case and a pair of scissors.

Оваа есен, кога децата ќе се вратат во училиштата, подгответе го вашиот дом за да им овозможите да го продолжат своето образование со помош на печатачите од серијата PIXMA TS5350 од Canon што можат да ги задоволат дури и најголемите семејни потреби

Прочитајте повеќе

A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

Ако седите дома не значи дека не може да бидете креативни. Научете да ракувате со вашиот фотоапарат и дознајте како да снимате филмски портрети, макро фотографии и видеоснимки со забрзани движења.

Прочитајте повеќе

star trails over mountain

Во повеќето случаи е добро да имате фотоапарат при рака за да можете да реагирате брзо и да ја снимите совршената слика, но има и случаи во кои е подобро да го ставите фотоапаратот на статив и да фотографирате далечински.

Прочитајте повеќе

A child sat at a table with a parent creating colourful papercrafts using a Canon printer.

Од куклени претстави до друштвени игри, помагала за учење и лавиринти што ја поттикнуваат свесноста, користете ја бесплатната и динамична палета на модели од хартија на Creative Park за да им овозможите целодневна занимација и забава на вашите деца.

Прочитајте повеќе

Go wild in the city: urban wildlife photography tips

Фотографите Christine Sonvilla и Marc Graf, кои придонесуваат за зачувување на животната средина, ги откриваат нивните најдобри совети и техники за фотографирање диви животни во близина на вашиот дом.

Прочитајте повеќе

When does black and white work in action photography?

Црно-белите фотографии се сè уште популарни во категоријата за фотографирање движења. Прочитајте ги нашите совети за показателите што треба да ги барате при претворање на сликите во боја во црно-бел формат и како вашите слики да изгледаат најдобро.

Прочитајте повеќе

See the difference with a specialist action lens

Еден од најдобрите начини за снимање висококвалитетни слики од брзи движења е да се исполни кадарот со движењето и да се прикаже субјектот одблиску и детално. Тоа може да се постигне со специјални објективи што ќе ви овозможат да се доближите до субјектите без да бидете блиску до нив. Погледнете ги нашите совети за снимање најдобри слики, со најдобар објектив.

Прочитајте повеќе

landscape of a town at sunset

Без разлика со каков објектив фотографирате, може да снимите одлични пејзажи. Меѓутоа, има ситуации во кои користењето специјален објектив ќе ви овозможи максимално да го искористите тоа што го нуди сцената.

Прочитајте повеќе

Bokeh photography tips and best lenses

Ефект на дефокусирање е термин што се користи за да се опише квалитетот и карактеристиките на површините што не се во фокус и тој најмногу се забележува во дефокусираните светли тонови. Следете ги овие најдобри совети за да внесете нова динамика во вашите фотографии.

Прочитајте повеќе

Two women pose in front of a camera in a clothes shop.

Почнувањето видеоблог е забавно и возбудливо - треба само да ги следите нашите совети за видеоблогови и за да научите како да снимате прекрасни видеозаписи што ќе им се допаднат на гледачите.

Прочитајте повеќе

Sanne from Books & Quills is filmed writing in her journal.

Сакате да почнете да снимате видеоблогови? Погледнете ги најдобрите фотоапарати за снимање видеоблогови што нудат неверојатен квалитет за снимање и сета контрола што ви е потребна за создавање одлични видеоблогови.

Прочитајте повеќе

A crowd of people watch music on a huge festival stage in the sun. Photo by Bart Heemskerk.

Bart Heemskerk открива како неговата љубов кон музиката ја оформи неговата кариера како фотограф на култни фестивали и ги споделува неговите совети за снимање одлични фотографии од фестивалите.

Прочитајте повеќе

Costumes, sun, and rock & roll: 10 tips for festival photography

Фотографот за фестивали Ben Morse открива како да снимате фотографии од музичките фестивали какви што заслужуваат рок ѕвездите и зошто компактниот PowerShot SX740 HS од Canon може да стане вашиот идеален фотоапарат за фестивали.

Прочитајте повеќе

Three cyclists speed along an indoor cycle track.

Поместувањето може да ви помогне да снимите неверојатни фотографии од движења со вашиот фотоапарат. Дознајте како и кога да го користите и прочитајте совети за поместувањето.

Прочитајте повеќе

corgi running

За фотографирање на динамичните движења клучно е да се доловат моментите кои траат само дел од секундата. Ќе мора да држите чекор со играта, да ги следите вашите пријатели вљубеници во сноубордингот или да ги снимите градските сурфери додека сурфаат на брановите. Но, не мора да се движите многу брзо ако сте подготвени.

Прочитајте повеќе

dirt bikes perform jumps

Снимањето одлични фотографии од динамични случувања, како што се сурферите на река, сноубордерите или тркачите, подразбира размислување однапред. Прво, треба да размислите за она што сакате да го фотографирате, колку брзо ќе се движат објектите и каде ќе застанете за да фотографирате.

Прочитајте повеќе

long exposure of Ferris wheel

За да снимате фотографии со движења треба да направите избор помеѓу замрзнување на движењето ИЛИ да дозволите креативното заматување да ја прикаже идејата за движење на вашите фотографии. Туторот за Canon, Brian Worley, ги споделува неговите совети за снимање движења.

Прочитајте повеќе

mountain range

Henrik Spranz го поминува слободното време со неговиот фотоапарат во австриското рурално подрачје. Тој ја комбинира техничката вештина со креативност за да сними извонредни фотографии кои станаа прилично популарни на интернет.

Прочитајте повеќе

time lapse of night sky

Досега несомнено сте виделе неверојатни забрзани видеоснимки од Млечниот пат што се простира над ноќното небо или од сообраќајниот метеж во некоја градска сцена. Во овој краток видеозапис и водич ќе дознаете како да започнете да снимате забрзани видеоснимки.

Прочитајте повеќе

man in front of green wall

Снимањето прекрасни портрети, особено на улица, може да биде предизвикувачко. Се надеваме дека овие пет совети ќе ви помогнат да снимате подобри фотографии од луѓе - без разлика дали се пријатели, семејство или ликови што ги среќавате на улица.

Прочитајте повеќе

building on coastline

Повеќето слики од пејзажи се основаат врз живописната сина боја на небото или топлите тонови на залезот на сонцето; црно-белите пејзажи создаваат поинакво чувство што најчесто асоцира на пријатен амбиент и драма.

Прочитајте повеќе

Дали сте заинтересирани за одреден за одредена техника за фотографирање?

Апликација Canon Photo Companion

Со персонализирани содржини, предизвици и инспирација кои ве водат низ вашето фотографско патување, нашата апликација Photo Companion е совршениот партнер за секој визуелен раскажувач.

Преземете ја апликацијата

A man stands on rocks in front of a bright blue mountain river, taking a photo on a Canon camera.

Разгледајте ги нашите приказни

Пронајдете интервјуа и инспиративни приказни од луѓе со голема страст кон работата

ПОГЛЕДНЕТЕ ПРИКАЗНИ

Фотографот Richard Walch стои на брег и фотографира со својот фотоапарат од Canon.

Зачленете се за нашето списание

Добивајте ги најновите вести и информации за производите

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ