Photographer Richard Walch looks out over a coastline, taking a photo with his Canon camera.

Приказни

ФОТОГРАФИРАЊЕ СПОРТ

Приказната што се крие зад сликата

Пет професионални фотографи за спорт нудат совети за снимање одлични слики од спорт.

Прочитајте повеќе

The story behind the shot

Наши приказни

Интервјуа со врвни фотографи, инспиративни приказни од луѓе со голема страст кон работата и информации за различни креативни жанрови - во приказните ќе дознаете сè.

Дали барате нешто специфично? Подобрете го вашето пребарување
Филтрирај по

Young Wildlife Photographer of the Year to pro

Амбасадорите на Canon, Marc Albiac и Michel d'Oultremont, го добија првото признание за нивните дела уште во тинејџерските години. Тие раскажуваат за предизвиците со кои се соочуваат младите фотографи за диви животни денес.

Прочитајте повеќе

 Powerful and fast wildlife photos with the Canon JOEY

Бидејќи извонредни моменти со диви животни се случуваат во дел од секундата, фотографот Markus Varesvuo го обожава брзиот фотоапарат EOS 90D од Canon. Погледнете ги неверојатните резултати од неговото фотографирање.

Прочитајте повеќе

A crowd of people watch music on a huge festival stage in the sun. Photo by Bart Heemskerk.

Bart Heemskerk открива како неговата љубов кон музиката ја оформи неговата кариера како фотограф на култни фестивали и ги споделува неговите совети за снимање одлични фотографии од фестивалите.

Прочитајте повеќе

djs perform on stage

Разговаравме со Drew Ressler, познат и под името Rukes, за неговата завидна работа, добрите и лошите моменти при фотографирањето фестивали низ целиот свет и зошто само поради тоа што имаш телефон, не значи дека знаеш да снимаш одлични фотографии од фестивали.

Прочитајте повеќе

young men play Eton wall game

Eddie е роден во Обединетото Кралство и е хонорарен фотограф кој фотографира спорт и спортски вести за Reuters. Разговаравме со Eddie за да дознаеме повеќе за неговиот омилен настан за фотографирање...

Прочитајте повеќе

A little part of the world like nobody else

Запознајте се со фотографите за патувања Andrew и Emily од Along Dusty Roads. Ќе ви ги откриеме нивните совети за фотографирање при патувања, авантурите што ги доживеале и што е следно на хоризонтот за овој неверојатен дует.

Прочитајте повеќе

girl poses with leaf

Стилот на Maja Topčagić за снимање креативни портрети предизвика голем интерес на интернет, особено нејзините неверојатни слики од црвенокоси девојки. Погледнете како Maja патува низ градовите Бихаќ и Сараево и ги фотографира своите пријателки.

Прочитајте повеќе

bike riding through city

Истраживме подлабоко за да откриеме како Erik ја доловува магијата на секојдневието. Откријте како тој снима разновидни стилови во различни годишни времиња на улиците во Варшава.

Прочитајте повеќе

children stand on stool in kitchen

Разговаравме со Caroline Holt за нејзиниот пат во светот на семејното фотографирање. Сакавме да дознаеме како успева да ја долови убавината во секојдневието и зошто комуникацијата со семејството е од суштинско значење за фотографирање на нивните приказни.

Прочитајте повеќе

busy road in Cuba

За повеќето од нас, идејата за седумгодишно патување и фотографирање низ целиот свет изгледа како фантазија. Разговаравме со Jeroen за неговото патешествие, патување низ светот и неговата изложба во тоа што порано претставуваше фабрика за смрт.

Прочитајте повеќе

couple ride through town on scooter

Снимањето интересни портрети е премногу тешко, па затоа е важно да излезете од вашата зона на комфор. Разговараме со урбаниот фотограф Emmanuel Cole и неговата работа истражувајќи ги најексцентричните и интересни ликови и пејзажи во Лондон.

Прочитајте повеќе

snowboarder performs jump on slope of mountain

Во ексклузивно интервју, Lorenz Holder разговараше со писателот на CPN, Steve Fairclough, за неговата работа, неговиот пристап кон создавањето слики и зошто ужива да работи со EOS DSLR-фотоапарати од Canon и со објективи EF.

Прочитајте повеќе

cars driving in rain

Sarah Caron е француски женски фоторепортер со седиште во Париз. Се сретнавме со неа во Куба, каде што одвои време од динамичното модно фотографирање за да го испроба фотоапаратот EOS M5 и да ни каже малку повеќе за својата кариера и нејзиниот пристап кон снимањето одлични фотографии.

Прочитајте повеќе

shadows cast on wall

Самоукиот фоторепортер Christopher Anderson е роден во Канада, пораснал во западен Тексас, а поголемиот дел од животот како возрасен за свој дом го сметал Њујорк. Со него се сретнавме додека го истражуваше новото опкружување за да го открие неговиот концепт за дом.

Прочитајте повеќе

Prague river at sunset

Lucie Debelkova редовно патува во сите делови на светот за различни фотографски задачи. Нејзината филозофија е снимање позитивни фотографии, истакнувајќи ги најдобрите работи што ги нуди местото.

Прочитајте повеќе

scuba diver swimming with shark

Истражувачот од Canon и наградуваниот фотограф за диви животни, Franco Banfi, ја објаснува неговата љубов кон подводната фотографија и какво е чувството да се обидувате да ја снимите совршената фотографија кога сте опкружени од сини ајкули.

Прочитајте повеќе

mountain range

Henrik Spranz го поминува слободното време со неговиот фотоапарат во австриското рурално подрачје. Тој ја комбинира техничката вештина со креативност за да сними извонредни фотографии кои станаа прилично популарни на интернет.

Прочитајте повеќе

light trails in city

Фотографот Nige Levanterman за фотографии при слаба осветленост специјализира во доловување на енергијата на разнобојните градски пејзажи. Дознајте како ги спојува долгите експозиции со силна светлина за да создаде динамички и осветлени приказни.

Прочитајте повеќе

RNLI worker

Clive Booth е познат по неговиот препознатлив стил: селективен фокус со природна и достапна светлина што внесува амбиентален и духовен квалитет во неговите дела. Го прашавме како светлината влијае врз неговиот начин на фотографирање.

Прочитајте повеќе

Дали сте заинтересирани за одреден жанр?

Разгледајте ги нашите совети и техники

Добивте ли инспирација за да пробате нешто ново? Нашите професионални водичи ќе ви ја дадат потребната доверба за да пробате нова креативна техника денес

ПОГЛЕДНЕТЕ СОВЕТИ И ТЕХНИКИ

Маж стои покрај пат под мост во центарот на градот за да сними фотографија со фотоапарат од Canon.

Добијте инспирација, пријавете се веднаш

Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за локални настани.

Пријавете се веднаш