Компактни дигитални

Canon PowerShot SX700 HS

Спецификации

Спецификации

 • Одлични снимки при слаба осветленост

 • CMOS сензор со 16,1 мегапиксели

 • 30x неверојатен зум со извонреден широк агол

 • Зумирање до 60x со одличен квалитет

 • Моќна обработка со DIGIC

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики

 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони

 • Порамномерни видео снимки со 1080p

 • Означувајте ги снимките со Smartphone уреди со GPS

 • Лесно пронаоѓање на вашиот објект при максимален зум

 • Едноставно фотографирање со краток видео преглед

 • Автоматски режим со откривање на 58 видови на сцени

 • 6 различни слики од една снимка

 • Контрола на решетка и брзина на бленда

 • Фотографирање со целосна резолуција и неверојатна брзина

 • Рамномерни забавени видео снимки

 • Поголема сила и видливост

 • Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ

 • Заштеда на енергија за повеќе снимки

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 16,1M

Aspect Ratio

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,5 – 135,0 мм (35 мм еквивалент: 25 – 750 мм)

 • Зум

  Оптички 30x


  ZoomPlus 60x


  Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹)


  Комбинирано прибл. 120x

 • Максимален f/број

  f/3,2 – f/6,9

 • Конструкција

  13 елементи во 10 групи (3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење,

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Да

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да, плус MF издвојување

Focus Bracketing

 • Најмало растојание на фокусирање

  1 см (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.


  Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим

МАТРИЦА НА БОИ

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 см (3,0”) PureColor II G екран (TFT). Прибл. 922.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

Second Curtain Synchronisation

 • Опсег на вграден блиц

  50 см – 3,5 м (Ш) / 1,0 м – 2,0 м (Т)

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, креативна снимка, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, спорт, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), групно снимање со голема брзина HQ, рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (4,0 MP), снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, мек фокус, екстра живописност, ефект на постер), видео

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцени), стандардно, програм AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, iFrame видео, извонредни забавени видео снимки

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 3,1 снимки/сек.(додека не се наполни мемориската картичка)¹²


  Групно снимање со голема брзина HQ: 8,5 снимки/сек., до 4 снимки

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 60 fps/30fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Извонредни забавени видео снимки (L) 640 x 480, 120fps, (M) 320 x 240, 240fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6fps, 3fps, 1,5fps


  Хибридни автоматски видео снимки (HD) со 30fps


  iFrame видео снимки (Full HD) со 30fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

My Category

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски, Еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI микро приклучок (компатибилност со HDMI-CEC), A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за NFC¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8 / 8,1 / 7 SP1 / Vista SP2 / XP SP3


  Mac OS X 10.7 / 10.8 / 10.9


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


  Mac OS X 10.7 / 10.8.2 или понов / 10.9

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  PhotoStitch, алатка за мапи

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 250 снимки


  Еко режим: 360 снимки


  Прибл. 240 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1570

Remote Controller/ Switch

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC40, полнач за батерии CB-2LYE

 • Друго

  Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  112,7 x 65,8 x 34,8 мм

 • Тежина

  Прибл. 269 г (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 6. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 7. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 8. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 9. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 10. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 11. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 12. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.