Компактни дигитални

Canon PowerShot SX720 HS

Спецификации

Спецификации

 • 40x wide-anlgle ultrazoom in a compact body

 • Зумирајте до 80x со одличен квалитет

 • CMOS сензор со 20,3 мегапиксели

 • Порамномерни видео снимки со 1080p

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Интелигентно уредување на видео албум со еден допир

 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики

 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони

 • Едноставен пристап до функциите за Wi-Fi

 • Лесно пронаоѓање на вашиот објект при максимален зум

 • Снимајте кратки записи со ефекти за репродукција

 • Брзо континуирано фотографирање

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 20,3M ¹

 • Ефективни / вкупно пиксели

  Прибл. 21,1M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,3 – 172,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 960 mm)

 • Зум

  Оптички 40x


  Зум


  Plus 80x


  Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹)


  Комбинирано прибл. 160x

 • Максимален f/број

  f/3.3 – f/6.9

 • Конструкција

  13 елементи во 11 групи (1 Hi-UD објектив, 3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи, 1 едностран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 3,0 чекори ¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE ¹, AF со следење,

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Да

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да, плус MF издвојување

Фокусирање со групирање

 • Најмало растојание на фокусирање

  1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

AEB

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.


  Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  LCD екран (TFT) од 7,5 cm (3,0”), прибл. 922.000 точки, репродукција на sRGB бои

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

Синхронизација на "втора завеса"

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 4,0 m (Ш) / 2,0 m (Т)

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, креативна снимка, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, спорт, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (5,0 MP), огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, мек фокус, екстра живописност, ефект на постер), видео

Режими за видео

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано фотографирање

  Прибл. 5,9 снимки/сек. додека не се наполни мемориската картичка ¹


  со AF: прибл. 4,6 снимки/сек.² ³


  со режим за прегледување во живо: прибл. 4,6 снимки/сек.² ³

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 5184 x 3888, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


  Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 59,94 / 29,97 fps, (HD) 1280 x 720, 29,97 fps, (L) 640 x 480, 29,97 fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) до 4 GB или 29 мин. 59 сек. ¹


  (L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

My Camera / My Menu

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да, со автоматско ротирање

 • Хистограм

  Да, при репродукција

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Наменски Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Micro-B)

 • Друго

  Микро HDMI приклучок (од тип D)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC ¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 ¹


  Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1


  Mac OS X 10.9 / 10.10


  За Image Transfer Utility:


  Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1


  Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11

СОФТВЕР

 • Друго

  CameraWindow DC


  Алатка за мапи


  Image Transfer Utility


  Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-13L (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 250 снимки


  Еко режим: прибл. 355 снимки


  Режим за репродукција: прибл. 300 мин.

 • A/C напојување со енергија

  Полнењето преку USB е достапно со компактниот адаптер за напојување CA-DC30E ¹ или преку други стандардни начини за напојување преку USB

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1570


  Торбичка за патување DCC-2400


  Торбичка за патување DCC-2500


  Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Далечински контролор / преклопник

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Компактен адаптер за напојување CA-DC30E


  Полнач за батерии CB-2LHE


  Литиум-јонска батерија на полнење NB-13L

 • Друго

  Кабел за интерфејс IFC-600PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  109,7 x 63,8 x 35,7 mm

 • Тежина

  Прибл. 270 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено. Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 2. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 3. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 4. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 5. ¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1


  вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


  ² Во услови кога не се вклучува блиц.


  ³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 7. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 8. ¹ Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop

 9. ¹ За полнење преку USB е потребен кабелот за интерфејс IFC-600PCU (се продава посебно) или сличен кабел со USB Micro-B кон USB тип A приклучоци. Времето на полнење е различно, во зависност од преостанатата енергија во батеријата.