Компактни дигитални

Canon PowerShot SX710 HS

Спецификации

Спецификации

 • 30x неверојатен зум со извонреден широк агол

 • Зумирање до 60x со одличен квалитет

 • Одлични снимки при слаба осветленост

 • CMOS сензор со 20,3 мегапиксели

 • Моќна обработка со DIGIC

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики

 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони

 • Порамномерни видео снимки со 1080p

 • Снимајте кратки записи со ефекти за репродукција

 • Означувајте ги снимките со Smartphone уреди со GPS

 • Контролирајте го фотоапаратот со паметен телефон

 • Лесно пронаоѓање на вашиот објект при максимален зум

 • Едноставно фотографирање со краток видео преглед

 • Автоматски режим со откривање на 58 видови на сцени

 • Контрола на решетка и брзина на бленда

 • 6 различни слики од една снимка

 • Поголема сила и видливост

 • Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ

 • Извршете пренос кон Canon Connect Station со само еден допир

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 20,3M¹

Total Pixels

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  4,5 – 135,0 мм (35 мм еквивалент: 25 – 750 мм)

 • Зум

  Оптички 30x


  ZoomPlus 60x


  Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x¹)


  Комбинирано прибл. 120x

 • Максимален f/број

  f/3,2 – f/6,9

 • Конструкција

  13 елементи во 10 групи (3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење,

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Да

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да, плус MF издвојување

 • Најмало растојание на фокусирање

  1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.


  Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим

МАТРИЦА НА БОИ

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 cm (3,0”) sRGB PureColor II G LCD екран (TFT). Прибл. 922.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 3,5 m (Ш) / 1,4 m – 2,0 m (Т)

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, креативна снимка, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, спорт, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање на ноќни сцени, слаба осветленост (5,0 MP), снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, мек фокус, екстра живописност, ефект на постер), видео

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, краток запис, iFrame видео

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано фотографирање

  Прибл. 6,0 снимки/сек. додека не се наполни мемориската картичка¹


  со AF: прибл. 4,5 снимки/сек.²³


  со прегледување во живо: прибл. 4,5 снимки/сек.²³

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 5184 x 3888, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 60/30 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps


  Хибридни автоматски видео снимки (HD) со 30fps


  iFrame видео снимки (Full HD) со 30 fps


  Краток запис (HD) со 30 fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да, со автоматско ротирање

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI микро приклучок, A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


  Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1


  Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10


  За Image Transfer Utility:


  Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1


  Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

 • Друго

  CameraWindow DC


  Алатка за мапи


  Image Transfer Utility

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 230 снимки


  Еко режим: 315 снимки


  Прибл. 240 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1570


  Торбичка за патување DCC-2500


  Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Flash

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC40


  Полнач за батерии CB-2LYE

 • Друго

  AV кабел AVC-DC400ST од Canon


  Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  112,7 x 65,8 x 34,8 мм

 • Тежина

  Прибл. 269 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 2. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 3. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 4. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 5. ¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1; вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


  ² Во услови кога не се вклучува блиц.


  ³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 7. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

 8. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 9. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 10. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 11. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 12. ¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1; вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


  ² Во услови кога не се вклучува блиц.


  ³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 13. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 14. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts