Two people skateboard down a city street at night, lights from buildings reflecting in the wet road surface.

УРБАНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

11 совети за фотографирање во градот

Кога ќе отпатувате во некој град, ќе имате одлична можност да ги тестирате вашите вештини за фотографирање. Преполните улици, прекрасните знаменитости и културните одлики што се различни во секој град им овозможуваат на фотографите да снимат уникатни и неверојатни моменти што никој досега не ги забележал, но и да добијат вредни искуства за различните жанрови на уличното фотографирање, фотографирањето архитектура и фотографирањето при патувања. Ви нудиме одлични совети што ќе ви помогнат максимално да ги искористите сите можности за фотографирање за време на вашиот урбан одмор.

1. Патувајте со лесен багаж

A girl wearing a leather jacket and skirt gets a compact camera out of her handbag.

Пешачењето е најдобар начин за запознавање со градот, но тоа значи и дека треба да носите минимална опрема со вас. Најдобро е да понесете само неколку основни компоненти што може да ги чувате во мала торба за фотоапарати, како на пример:

  • Компактен фотоапарат, на пример, PowerShot SX740 HS од Canon
  • Резервни батерии
  • Резервни и форматирани мемориски картички
  • Мобилен уред за да споделувате слики во движење
  • Ткаенина за бришење објективи
И на крај, не заборавајте да облечете удобни обувки за пешачење и да ставите шише вода во торбата, бидејќи најверојатно ќе бидете во движење повеќе часа.

2. Истражувајте паметно

Направете мало истражување на сликите пред да отпатувате за да се запознаете со најпопуларните места за фотографирање во градот и да добиете идеја кои места сè уште не се посетени од сите туристи со фотоапарат, за да успеете да снимите уникатни слики.

Пред да тргнете, разгледајте ги веб-страниците за споделување фотографии за да видите кои локации се популарни, а кои запоставени. Исто така, добра идеја е да дознаете какви точно ќе бидат времето и светлината за време на вашата посета за да можете соодветно да се подготвите. 

За полесно истражување, проверете дали градот во кој ќе одите го има во делот City Stories во апликацијата Canon Photo Companion. Добијте инспирација од галериите со неверојатни слики снимени од искусни фотографи од целиот свет, придружени со информации за уредот, патувањето, локација на мапата и објаснување за поставките за фотографирање што биле користени за секоја слика. Понуден е избор од 15 градови, што е лесно достапен извор на информации пред и за време на вашето патување.

3. Доловете ги неочекуваните моменти

Сличен напис
Vlogging how-to: winning vlogging tips

УЛИЧНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Откријте го апстрактното улично фотографирање

Создавајте неверојатна уметност од секојдневното опкружување со овие едноставни техники за нереални урбани слики.

An aerial view of a city at night, many buildings illuminated below a dark blue sky streaked with pink.

ФОТОГРАФИРАЊЕ ГРАДОВИ

Искористете ги максимално можностите за урбано фотографирање со нашите најдобри совети

Снимајте прекрасни градски сцени и детални урбани сцени. Продолжете за да ги видите сите совети, техники и инспирација што ви се потребни.

Against a bright blue sky, a man sits on the edge of a huge curving platform that's elevated several metres above the ground.

ФОТОГРАФИРАЊЕ АРХИТЕКТУРА

Совети за архитектонска фотографија

Впуштете се во архитектонската фотографија со помош на техниките и советите од професионалец.

A person walks through a wide white and black tunnel with a purple light.

И покрај тоа што фотографирањето познати знаменитости може да биде многу возбудливо, како што е Ајфеловата кула во Парис или Колосеумот во Рим, многу фотографи веруваат дека ќе ги снимат најуникатните и најдобрите фотографии кога ќе појдат во оние делови од градот што не се во туристичката понуда. 

Во населбите каде што живеат луѓето може да го откриете карактерот на градот во кафе баровите, маркетите, парковите и малите улички. Барајте невообичаени графити и улични знаци, препознатливи возила и луѓе што комуницираат меѓусебно во нивното секојдневие. Обидете се да залутате - така сигурно ќе се вратите од патувањето со слики какви што досега никој не видел!

4. Искористете ја помошта од режимите на фотоапаратот

Ако вашиот фотоапарат има специјални режими или поставки, искористете ги максимално за да добиете најдобри можни фотографии. Повеќето модели на PowerShot од Canon имаат режими за сцени што ќе го оптимизираат фотоапаратот за да ги доловите континуираните движења во градот. 

Режимот за спорт, на пример, ќе ја зголеми вредноста на ISO и ќе користи голема брзина на блендата за да можете да ги стопирате движењата во динамичките сцени. Опциите за сцени (SCN) се сместени на вртливото копче за режими на горниот дел на фотоапаратот.

5. Искусете ја вистинската атмосфера на градот

A man leans over some railings to take a picture. Below him is a canal with canal boats moored up.

За да ја почувствувате вистинската атмосфера на градот, погледнете ги луѓето во него. Убавите слики од граѓаните може да се претворат во детални и прекрасни слики. Брзината е многу важна за доловување спонтани моменти; затоа треба да фотографирате со компактен фотоапарат со многу добар зум што ќе го искористите за брзо доловување на моментите. Или, пак, ако претпочитате повнимателен пристап и сакате повеќе контрола, побарајте интересен субјект, побарајте негова дозвола и обидете се да снимите уличен портрет од него.

6. Најважна е стабилизацијата на слика

Во поголемиот дел од посетата на градот ќе фотографирате рачно, а така е тешко да се снимат остри фотографии во катедрали, темни улици и други сцени во кои светлината е послаба. Затоа е важно вашиот фотоапарат да има добра стабилизација на слика (IS). 

PowerShot G7 X Mark II од Canon е опремен со моќна оптичка стабилизација на слика со 4 чекори што ќе ви овозможи да добиете остри слики кога фотографирате рачно при слаба осветленост, дури и ако го зумирате субјектот.

7. Бидете креативни со заматувањето на движењата

Red brick buildings have market stalls and food stalls set up in front of them. Many people walk by, most of them blurred.

Штом ќе ги проучите поставките на фотоапаратот за замрзнување движења, може да ја искористите креативноста и да го правите спротивното - да ги доловувате движењата на живиот и раздвижен град со креативно заматени фотографии. 

Поставете го режимот за сцени на „поместување“ или завртете го вртливото копче за режими на „приоритет на решетка“ (Tv) и прилагодете ја блендата на 1/30 секунди, а потоа снимете го заматеното движење на луѓето и сообраќајот околу вас. Разгледајте го прирачникот за вашиот фотоапарат за да дознаете дали има други креативни режими што може да ви помогнат да снимите уникатни и креативни слики.

8. Доближете се

Some lizard-shaped sculptures cast shadows on a grey wall.

Објективите за зумирање се одлична алатка за издвојување на скриените богатства во урбаните локации, како што се апстрактните текстури и неверојатно деталните декорации на зградите. PowerShot SX740 HS од Canon е создаден да овозможи оптички зум до 40x, а технологијата ZoomPlus дигитално го дуплира оптичкиот зум до 80x со мали загуби во квалитетот во споредба со други дигитални зумови. Тоа значи дека ќе можете да снимате јасни и остри детали кај високите згради или на голема оддалеченост.

9. Фотографирајте во секакви временски услови

Лошото време не е изговор за да останете внатре. Сите форми на време нудат уникатни придобивки. Добрите црно-бели слики снимени кога врне дожд може да изгледаат прекрасно, а црно-белиот режим на вашиот фотоапарат може да ја елиминира непожелната светлина што може да се појави во врнежливи услови. 

Зградите што мислевте дека изгледаат обични на сончев ден може да изгледаат поинтересни или пострашни доколку ги снимите кога има темни и страшни облаци. Ако небото е полно со облаци, тогаш светлината се прекршува и може да ги разубави вашите улични портрети, особено ако го активирате вградениот блиц. Или, пак, искористете ги придобивките што ги нудат боите и светилките што се рефлектираат од мокрите улици навечер. Не заборавајте да го заштитите фотоапаратот од влага и прав.

10. Опфатете луѓе за да се почувствува размерот

A shot taken from the top of a high building shows a pretty old courtyard with patterned tiled floors and a staircase. On the left and right are yellow and white building fronts.

Првичниот инстинкт кога фотографирате уникатна зграда или уметнички обликуван мост е да почекате луѓето да излезат од кадарот. Но, ако ги опфатите луѓето кои ја користат архитектурата на градот во вашите фотографии, гледачот ќе може да го почувствува размерот и вашите слики ќе изгледаат поубаво - особено ако архитектурата има огромна големина и луѓето во сликата изгледаат мали. Со опфаќање на случајните минувачи всушност доловувате нешто што повеќе наликува на замислата на архитектот - жив простор што го користат луѓето во градот.

11. Споделувајте ги вашите слики додека патувате

Споделувањето на вашите фотографии со пријателите или семејството им овозможува да бидат дел од вашите авантури. За среќа, новите фотоапарати од Canon се опремени со вградени функции за поврзување што ќе ви овозможат лесно фотографирање, споделување, печатење и складирање на вашите слики веднаш откако ќе ги снимите. Со функциите за Bluetooth® и Wi-Fi кај PowerShot SX740 HS од Canon и EOS M50 од Canon, вашиот фотоапарат ќе може да испраќа слики - заедно со вашата локација - во вашиот телефон преку апликацијата Canon Camera Connect за да можете да ги објавувате на вашиот блог или платформа за социјални медиуми каде што вашите пријатели, членови на семејството и следбеници ќе можат да уживаат во нив.

Дознајте за моќта и разновидните опции што ги нуди палетата на 4K-фотоапарати од Canon.

Слични производи

Слични статии

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники