Printed decorations and hand-held signs for a wedding day next to a portrait of a bride and groom in a frame.

ФОТОГРАФИРАЊЕ СВАДБИ

Направете ја вашата свадба уникатна со приспособени отпечатени материјали

Сите сакаат свадбата да им биде специјална, а тоа често значи смислување креативни идеи за изразување на нивниот карактер или забавни начини за вклучување на гостите во прославата. „Интимните или микро свадби стануваат сè попопуларни бидејќи се многу приспособени според стилот и карактерот на парот“ - вели Carrie Schwab, главниот уредник на Junebug Weddings, ресурс за планирање свадби наменет за креативни парови. Независно дали станува збор за домашно отпечатени покани, знаменца, книги за коментари од гостите или други задолжителни сувенири, постојат многубројни начини за да внесете сопствени елементи во вашата свадба преку печатење материјали пред, за време на и по свадбата.

1. Отпечатени покани

Печатењето сопствени покани е одличен начин да го разубавите вашиот специјален ден и воедно да заштедите пари во процесот на планирање. Двостраната мат хартија MP-101D од Canon е однапред превиткана и се испорачува со пликови.

Најголемите трендови во 2019 година беа мешани метални нијанси, графика со геометриски форми и меки пастелни бои, но Carrie предвидува премин кон поедноставни дизајни во 2020 година. „Минимализмот е многу популарен сега“ - вели таа. „Многу парови започнуваат да пребаруваат на интернет со зборовите „едноставна свадба“, а потоа дополнуваат за што се заинтересирани. Дебели и чисти линии и црно-бели тонови“.
Ако минимализмот не е за вас, тогаш другиот тренд за 2020 година се лисјата, почнувајќи од деликатни лисја од палма па сè до бујни тропски лисја. PIXMA TS9551C од Canon има 45 вградени шаблони што може да ги искористите за вашите покани и поддржува хартија за картички од 12x12 инчи, како и двострана мат хартија од 7x10 инчи што се испорачува во пликови. „Исто така, употребата на домашниот печатач може да им ги намали трошоците на паровите“ - додава Carrie.

2. Реквизити и знаменца за кабини за фотографирање

Со Creative Park може да пронајдете многу украси за разубавување на вашиот специјален ден што ќе можете да ги отпечатите сами за да внесете приспособени елементи во украсите. Ова не само што ќе ви го направи денот уникатен и ќе се истакнете од другите, туку и ќе заштедите пари поради тоа што нема да изнајмувате украси.

Ако планирате да имате кабина за фотографирање на свадбата, зошто не направите сопствени реквизити? Пронајдете одлични идеи во Creative Park, бесплатниот извор на материјали за модели од хартија од Canon што може да ги печатите со PIXMA TS9551C од Canon. Комплетот реквизити за кабини за фотографирање (за свадби) содржи круна, смешни очила и знаменца за смешни слики. Или, пак, може да создадете сопствени знаменца за господин и госпоѓа што може да ги закачите во локацијата каде што ќе се одржува свадбата. Сите шаблони се испорачуваат со јасни инструкции за начинот на кој може да ги составите.
Подгответе знаци и картички со имиња за да им помогнете на гостите да си го пронајдат местото, се разбира со помош на апликацијата Creative Park. Преземете ги шаблоните и отпечатете ги врз мат фотохартија во A4-формат.

3. Фотокниги за гостите

Слични написи
A bride and groom and their guests dancing with their hands raised in the air.

ФОТОГРАФИРАЊЕ СВАДБИ

Етикета за фотографирање свадби

Направете незаборавни фотографии од среќната двојка на правилен начин.

Printing bespoke cards

КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Печатење персонализирани картички

Шест чекори за создавање прекрасни персонализирани честитки.

Cat and koala printed on PIXMA TS5350 printer.

ПЕЧАТЕНИ МОДЕЛИ

Бидете креативни со палетата Zoemini од Canon

Ослободете ја вашата креативност во движење со инстант фотоапарат и џебен печатач.

Книгата за коментари од гостите е одличен начин да се присетите на вашата свадба и да ги прочитате сите пораки од пријателите и семејството. Zoemini S од Canon веднаш печати фотографии со леплива заднина за да можат вашите гости да ги залепат директно во книгата. Тој може да отпечати иста фотографија повеќе пати, така што гостите ќе можат да остават една во книгата и да земат друга како сувенир за во нивниот дом.

Надоврзувајќи се на темата за приспособено доживување, зошто не ја надополните прославата со отпечатени материјали, односно фотографии од инстант фотоапаратите како што е Zoemini S од Canon. Неговото вградено огледало и прстенесто светло се совршени за автопортрети, а неговата можност да се поврзе со апликацијата Canon Mini Print и да ги користи нејзините функции за тајмер и далечинско фотографирање се идеални за фотографирање поголеми групи на луѓе. Оставете Zoemini S од Canon на посебна маса и поканете ги сите гости да се сликаат со него. Охрабрете ги гостите да стават рамка, да активираат филтер или да додадат сопствен цртеж за да се добие чувство на оригиналност. Или, пак, замолете ги да ги печатат фотографиите во квадратен формат за да можат да додаваат смешни коментари или лични забелешки во долниот дел на отпечатените материјали.
Украсете колаж со налепници во вид на панделки што ќе ги отпечатите од Creative Park и исполнете го со фотографии од гостите за да добиете специјален споменар за паметење.

4. Прекрасни украси

Zoemini S од Canon или Selphy Square QX10 од Canon ќе ви овозможат да ги печатите фотографиите што ќе ги снимите со телефонот и да украсувате со стил.

Користете Zoemini S од Canon или пренослив печатач Selphy Square QX10 од Canon за да направите сопствени украси. Замолете ги гостите да ги прикачуваат нивните фотографии на панделки што ќе ги закачите на дрвата украсени со светилки или да ги закачуваат на долг конец што ќе го закачите на дрвени палети. „Паровите сакаат да го истакнат карактерот или „брендот“ на нивната свадба“ - вели Carrie. „Домашно направените украси и други елементи стануваат сè попопуларни“.

5. Отпечатете материјали за свадбата

Печатењето сопствени фотографии од свадбата е одличен начин да заштедите пари. Со PIXMA TS9551C од Canon добивате квалитетни отпечатени материјали по достапна цена. Освен тоа, нема воопшто да чекате - ќе можете веднаш да ги отпечатите сликите.

PIXMA TS9551C од Canon може да отпечати фотографија од 4x6 инчи за само 21 секунда со мастила што создаваат многу детални слики со век на траење до 100 години доколку се чуваат во албум, за да можете да изберете омилени фотографии што ќе ги споделите со пријателите и роднините или ќе ги ставите во рамка и ќе ги закачите во домот. Тој може да печати врз многу други видови на хартија како пликови, налепници и магнетна фотохартија, за да можете да создавате прекрасни налепници или магнети за фрижидери што ќе им ги подарите на гостите како сувенир. Печатете, скенирајте и копирајте без напор преку вашиот паметен уред со апликацијата Canon PRINT или, пак, печатете без дополнителни апликации благодарение на компатибилноста со AirPrint (iOS) и Mopria (Android).

Внесете повеќе сопствени елементи во вашата свадба и отпечатете сопствени картички за седење со Creative Park. Прилагодете го дизајнот и заштедете пари за венчаницата.

Напишано од Natalie Denton

Слични производи

Слични производи

Слични производи

Слични статии

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники