Canon PowerShot SX430 IS
Спецификации

Ефективни пиксели

20,0 мегапиксели

Зум

45x оптички зум

Поврзување

Wi-Fi со динамички NFC

Спецификации

24mm 45x zoom

Огромен зум до 45x со извонредно широк агол

Smart Auto 32 scenes

Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени

20.0 MP

20 мегапиксели

Intelligent IS

Стабилни снимки во секоја прилика

HD movies 720p

720p видео снимки

Creative filter

Разни ефекти за поголема креативност

Wi-Fi Button

Едноставен пристап до функциите за Wi-Fi

Wi-Fi & NFC

Поврзете се на едноставен начин, а потоа споделувајте или правете резервни копии безжично

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

1/2,3 тип на CCD

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 20,5M

Процесор на слика

Тип

DIGIC 4+

Објектив

Фокусна должина

4,3 – 193,5 mm (35 mm еквивалент: 24 – 1080 mm)

Зум

Оптички 45x
ZoomPlus 90x
Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x 1).
Комбинирано прибл. 180x

Максимален f/број

f/3.5 - f/6.8

Конструкција

12 елементи во 11 групи (3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи, 1 едностран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори 2. Интелигентна стабилизација на слика плус подобрена динамична стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE 3, AF со следење

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

Помошен зрак за AF

Да

Најмало растојание на фокусирање

0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3
i-Contrast за автоматска корекција на динамички опсег

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600
АВТОМАТСКО ISO: 100 - 800

Бленда

Брзина

1 – 1/4000 сек. (автоматски режим)
15 – 1/4000 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање)

Баланс на белата боја

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, светилка, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.

LCD монитор

Монитор

7,5 cm (3,0”) TFT, прибл. 230.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа.
Брзо осветлување на LCD екранот со задржување на копчето INFO

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

Откривање лице FE

Опсег на вграден блиц

50 cm – 5,0 m (Ш) / 1,3 m – 2,7 m (Т)

Надворешен блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Фотографирање

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), програма AE, контрола на прегледување во живо, портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (5,0MP), црно-бело, ефект на рибино око, ефект на фотоапарат-играчка, минијатурен ефект, екстра живописност, ефект на постер, огномет, задржување на бленда

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Прибл. 0,5 снимки/сек.

Режим за слаба осветленост (5,0 MP): прибл. 2,2 снимки/сек.
(сите брзини се задржуваат додека не се наполни мемориската картичка) 4,5

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5152 x 3864, (M) 2560 x 1920, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (L) 5152 x 2896, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360
3:2 - (L) 5152 x 3432, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424
1:1 - (L) 3856 x 3856, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480

Менување големина при репродукција (M2)

Компресија

Супер-фино, фино

Филмови

(HD) 1280 x 720, 25 fps
(L) 640 x 480, 29,97 fps

Должина на видео снимки

(HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек. 6
(L) До 4 GB или 1 час 7

Тип на фајл

Типови на фотографии

JPEG компресија (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG4-AVC / (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (моно)]

Други карактеристики

GPS

GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да, за време на снимање и при репродукција

Интелигентен сензор за ориентација

Да, со автоматско ротирање

Хистограм

Да, при репродукција

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

Композитен Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Mini-B)

Друго

A/V излез, композитен приклучок (PAL/NTSC)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC 8

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 9
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10

За Image Transfer Utility:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

Софтвер

Друго

CameraWindow DC
Алатка за мапи
Image Transfer Utility

Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Извор на напојување со енергија

Батерии

Литиум-јонска батерија на полнење NB-11LH (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 195 снимки
Еко режим прибл. 260 снимки
Прибл. 300 мин. репродукција

Дополнителна опрема

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-950
Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Напојување со енергија и полначи за батерии

Полнач за батерии CB-2LFE
Литиум-јонска батерија на полнење NB-11LH

Друго

AV кабел AVC-DC400 од Canon
Кабел за интерфејс IFC-400PCU

Физички карактеристики

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x Д x В)

104,4 x 69,1 x 85,1 mm

Тежина

Прибл. 323 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

  1. Во зависност од избраната големина на сликата.
  2. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
  3. Некои поставки ја ограничуваат достапноста.
  4. Во услови кога не се вклучува блиц.
  5. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
  6. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
  7. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
  8. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts
  9. Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop