Canon IXUS 190
Спецификации

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x Д x В)

95,3 x 56,8 x 23,6 mm

Тежина

Прибл. 137 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Спецификации

24mm 10x zoom

Долготраен квалитет од Canon

20x zoom plus

Зумирајте до 20x со одличен квалитет

20.0 MP

20 мегапиксели

Wi Fi & NFC

Поврзете се на едноставен начин, а потоа споделувајте или правете резервни копии безжично

Easy Auto

Едноставна и безгрижна контрола на фотоапаратот

Smart Auto 32 scenes

Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени

Date stamp

Додавајте ознаки со датум на сликите

Creative Filter

Разни ефекти за поголема креативност

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

1/2,3 тип на CCD

Ефективни пиксели

Прибл. 20,0M 1

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 20,5M

Процесор на слика

Тип

DIGIC 4+

Објектив

Фокусна должина

4,3 – 43,0 мм (35 mm еквивалент: 24 – 240 мм)

Зум

Оптички 10x
ZoomPlus 20x
Дигитален прибл. 4x
Комбинирано прибл. 40x 2

Максимален f/број

f/3,0 – f/6,9

Конструкција

9 елементи во 7 групи (1 двостран асферичен елемент)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори 3. Интелигентна стабилизација на слика плус подобрена динамична стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE, AF со следење 4

Помошен зрак за AF

Да

Најмало растојание на фокусирање

1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3
i-Contrast за автоматска корекција на динамички опсег

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600
АВТОМАТСКО ISO: 100 - 800

Бленда

Брзина

1 – 1/2000 сек. (автоматски режим)
15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање)

Баланс на белата боја

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, светилка, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено

LCD монитор

Монитор

LCD (TFT) екран од 6,8 cm (2,7"), прибл. 230.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа.
Брзо осветлување на LCD екранот со задржување на копчето INFO

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

Откривање лице FE

Опсег на вграден блиц

50 cm - 4,0 m (Ш) / 1,0 - 2,0 m (Т)

Надворешен блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Фотографирање

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), P, портрет, тајмер за снимател, слаба осветленост (5,0 MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, огномет, задржување на бленда
Едноставниот автоматски режим се активира според зададените поставки

Режим на фотографирање

Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Прибл. 0,8 снимки/сек.
Режим за слаба осветленост (5,0 MP): прибл. 2,2 снимки/сек.
(сите брзини се задржуваат додека не се наполни мемориската картичка) 5, 6

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5152 x 3864, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9/ Ш - (L) 5152 x 2896
Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

Компресија

Фино

Филмови

(HD) 1280 x 720, 25 fps, (L) 640 x 480, 29,97 fps

Должина на видео снимки

(HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек. 7

(L) до 4 GB или 1 час 8

Типови на фајлови

Типови на фотографии

JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG4-AVC / (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (моно)]

Други карактеристики

GPS

GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

Корекција на црвени очи

Да

Интелигентен сензор за ориентација

Да, со автоматско ротирање

Хистограм

Да, при репродукција

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

Композитен Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Mini-B)

Друго

A/V излез, композитен приклучок (PAL/NTSC)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC 9

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 10
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10

За Image Transfer Utility:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

Софтвер

Друго

CameraWindow DC
Алатка за мапи
Image Transfer Utility

Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Извор на напојување со енергија

Батерии

Литиум-јонска батерија на полнење NB-11L / NB-11LH (испорачана батерија NB-11L и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 190 снимки
Еко режим: прибл. 245 снимки
Режим за репродукција: прибл. 240 мин.

Дополнителна опрема

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-1320
Мека торбичка DCC-1370

Блиц

Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Напојување со енергија и полначи за батерии

Полнач за батерии CB-2LFE / CB-2LDE
Литиум-јонска батерија на полнење NB-11L/ NB-11LH

Друго

AV кабел AVC-DC400 од Canon
Кабел за интерфејс IFC-400PCU

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

  1. Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.
  2. Во зависност од избраната големина на сликата.
  3. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
  4. Некои поставки ја ограничуваат достапноста.
  5. Во услови кога не се вклучува блиц.
  6. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
  7. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
  8. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
  9. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts
  10. Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop