Компактни дигитални

Canon IXUS 150

Спецификации

Спецификации

 • 16,0 мегапиксели
 • 8x оптички зум со широк агол
 • Зумирајте до 16x со одличен квалитет
 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика
 • Моќна обработка со DIGIC
 • Автоматски режим со откривање на 32 видови на сцени
 • 720p видео снимки
 • Оптимизирање на фотографиите на кои има луѓе
 • Веднаш почнете да снимате видео снимки
 • Заштеда на енергија за повеќе снимки
 • Веднаш добијте помош

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CCD

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 16,0M

Aspect Ratio

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 4+ со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  5,0 – 40,0 мм (35 мм еквивалент: 28 – 224 мм)

 • Зум

  Оптички 8x


  ZoomPlus 16x


  Дигитален прибл. 4x


  Комбинирано прибл. 32x¹

 • Максимален f/број

  f/3,2 – f/6,9

 • Конструкција

  8 елементи во 7 групи


  (1 двостран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика плус подобрена динамична стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано (само автоматски режим), Servo AF/AE, AF со следење¹

Избор на AF точка

 • AF заклучување

  Да

 • Помошен зрак за AF

  Да

Focus Bracketing

 • Најмало растојание на фокусирање

  1cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

AEB

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  LCD (TFT) екран од 6,8 см (2,7"), прибл. 230.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  Откривање лице FE, Интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

Second Curtain Synchronisation

 • Опсег на вграден блиц

  50 см – 3,0 м (Ш) / 1,3 – 1,5 м (Т)

 • External Flash

  Canon HF-DC1 блиц со голема моќност


  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 32 сцени), P, портрет, контрола на прегледување во живо, тајмер за снимател, слаба осветленост (4,0 MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, задржување на бленда

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), P, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет

Фото ефекти

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, континуирано, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 0,8 снимки/сек.¹ (додека не се наполни мемориска картичка)²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480, (W) 4608 x 2592


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Фино

 • Филмови

  (HD) 1280 x 720, 25 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Минијатурен ефект (HD) 5fps, 2,5fps, 1,25 fps


  Минијатурен ефект (L) 6fps, 3fps, 1,5 fps

 • Должина на видео снимки

  (HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) до 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MOV [H.264 + Linear PCM (моно)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да

GPS

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

Интелигентен сензор за ориентација

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек. или прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, норвешки, шведски, шпански, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, руски, португалски, корејски, грчки, полски, чешки, унгарски, турски, таи, арапски, украински, романски, фарси, малезиски, хинди, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  A/V излез, наменски приклучок (PAL/NTSC)

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8, 8.1 / 7 SP1 / Vista SP2 / XP SP3


  Mac OS X 10.7, 10.8, 10.9

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  Camera Window


  PhotoStitch

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-11L (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 210 снимки


  Еко режим: прибл. 280 снимки


  Прибл. 240 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC90

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1370


  Мека торбичка DCC-1350


  Мека торбичка DCC-1320

Lenses

 • Блиц

  Canon HF-DC1 блиц со голема моќност


  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Remote Controller/ Switch

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC90

 • Друго

  AV кабел AVC-DC400 од Canon

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  95,2 x 54,3 x 22,1 мм

 • Тежина

  Прибл. 130 г (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.