ИНФОРМАЦИИ ЗА ПРОИЗВОДОТ

Најбрзиот, најинстинктивниот автоматски фокус во светот.¹

EOS R3 ги одржува нештата остри за да останете фокусирани. AF со контрола со очи, напредно препознавање предмети и извонредна чувствителност при слаба осветленост, се заедно за неверојатно доживување при фотографирање.
EOS R3

EOS R3 е програмиран да препознава тркачки автомобили и мотоцикли, од болиди на Формула до ГТ и рели автомобили.

© Vladimir Rys / Canon Ambassador

Револуција во автоматскиот фокус: AF со контрола со очи

EOS R3 нуди сосема нов и природен начин за фокусирање: изберете AF точка или предмет за следење, едноставно гледајќи го. Половина притискање на копчето за бленда на фотоапаратот, потоа или се фокусира избраната AF точка или започнува континуирано следење на избраниот предмет. Оваа функција е уникатна.

Комбинацијата на AF со контрола со очи и следење на фокусот го прави EOS R3 импресивен акционен фотоапарат. Фотографирате атлетика на патека? Изберете го тркачот што сакате да го следите само гледајќи го. Притиснете го копчето и EOS R3 ќе го следи тој спортист, избирајќи го од толпата. Истата магија може да се изведе на било што, од политичари на прес-конференции, мотоцикли на тркачки патеки, па дури и птици на небото.

Системот AF со контрола со очи лесно се калибрира, а поставките за калибрација може да се зачуваат за инстантно отповикување, па дури и да се пренесуваат меѓу телата преку мемориска картичка. Еден фотоапарат може да се програмира за различни фотографи или за ист фотограф кој носи очила или контактни објективи. Се разбира, изборот на AF точки е исто така возможен со користење на мулти контролерот на фотоапаратот или на уникатниот паметен контролер.

EOS R3

Видете како AF со контрола со очи работи во акција додека фотографот го избира вториот мотоцикл со око, а фотоапаратот се фокусира на новиот предмет.

EOS R3

EOS R3, исто така, ги препознава очите и го следи фокусот за да ги одржи очите јасни.

EOS R3

Следењето на фокусот ги одржува очите на кошаркарот остри додека шутира.

EOS R3

R3 е може да ги следи кацигите на мотоциклите со брзини на кадри од 30 fps

Најсовремено следење на субјекти

Користејќи ја истата технологија на вештачка интелигенција со длабоко учење што ја применивме на EOS R5 и R6, го подигнавме AF на EOS R3 на повисоко ниво. Фотоапаратот препознава луѓе, животни, а сега и мото-спортски возила.
Беа употребени стотици илјади слики од различни фотографи и агенции за да го научат фотоапаратот како изгледа реалниот свет - и како се движи.

EOS R3

• Луѓе. Фотоапаратот ги идентификува и се фокусира на очите на субјектот што го следи. Ако очите не се видливи, наместо тоа, му се дава приоритет на лицето. Ако не се видливи ниту двете (на пример, кога фудбалер одеднаш се свртува настрана), EOS R3 прв приоритет дава на главата на субјектот, а потоа на телото. Можностите на фотоапаратот за следење луѓе се оптимизирани за подобро следење на субјекти со шлем или маска - совршени за спортски спектакли.

• Животни Технологијата за следење субјекти на фотоапаратот ги препознава кучињата и мачките, како и птиците – дури и додека летаат.

• Возила. EOS R3 е програмиран да препознава тркачки автомобили и мотоцикли, од болиди на Формула до ГТ и рели автомобили. Може дури и да разликува возила без и со покрив, фокусирајќи се на шлемот на возачот кога е видлив. Препознава и тркачки мотоцикли и, повторно, можноста за следење на мотоциклот или шлемот на возачот е возможна, што ќе ги одржува во остар фокус додека се тркаат.

Следењето субјекти сега е поддржано за сите поставки за површината на AF. А благодарение на брзината на двослојниот сензор на EOS R3, со задно осветлување, се земаат примероци од фокусот до 60 пати во секунда кога се користи електронска бленда со 30 fps, со што се овозможува нашето најуспешно следење на AF досега во фотоапарат на Canon.

Режим за регистрирање лица

Во верзијата 1.40 на фирмверот, функцијата [Приоритет за регистрирање лица] е додадена во менито за AF на фотоапаратот. Таа овозможува пред-регистрација на максимум десет лица во фотоапаратот, така што фотоапаратот ќе може да следи човек во сцената врз основа на приоритетот за тој човек што е поставен во фотоапаратот. Идеална е за вести, настани со црвен тепих или свадби бидејќи фотоапаратот ќе знае кое лице да го фокусира ако во сцената има повеќе луѓе, врз основа на приоритетот што е регистриран за тоа лице во фотоапаратот. Лицата може да ги регистрирате од снимени слики или од слики складирани во картичката. Доколку е потребно, приоритетот на луѓето може да се промени во фотоапаратот.

Register_people_menu

Предноста на Dual Pixel CMOS AF II

Технологијата Dual Pixel CMOS AF II на фотоапаратот го претвора секој од неговите 24 милиони пиксели во сензор за фокусирање, кои се групираат заедно за да направат 4779 точки на AF за избор и области со различна големина. Овие може да се позиционираат насекаде во кадарот за 100-процентна покриеност. Дури и пикселите што не се користат за избраната точка за фокусирање пренесуваат информации назад до моторот за следење на AF на фотоапаратот што придонесува за неверојатна точност.

Технологијата Dual Pixel CMOS AF II во EOS R3 е најбрзиот и најчувствителниот AF систем во светот за фотоапарат со сензор со целосна слика, способна да фокусира за само 0,03 секунди1 и при слаба светлина дури до -7,5 EV.2Тоа е толку темно што е речиси невозможно да се види преку оптички визир, а EVF на EOS R3 овозможува снимање во такви услови.

Сензор со задно осветлување

Технологијата Dual Pixel CMOS AF II на фотоапаратот го претвора секој од нејзините 24 милиони пиксели во сензор за фокусирање.
EOS R3

Оваа фотографија е направена на -7,5 EV, покажувајќи како EOS R3 фокусира во речиси целосна темнина.

 1. Пресметано врз основа на резултатите од тестовите за брзина на AF во согласност со упатствата на CIPA (резултатите може да варираат во зависност од условите на фотографирање и користените објективи). Се потпира на методот на внатрешно мерење. Услови на тестот: • Осветленост во времето на мерење на оддалеченост: EV12 (вообичаена температура, ISO 100) • Режим на фотографирање: M • Употребен објектив: RF24-105mm F4-7.1 IS STM, при правење фотографии со копчето за рачно управување со блендата • AF режим: AF со една точка (централна) • AF операција: AF со една знимка
 2. При фотографирање, со објектив со f/1,2, централна AF-точка, AF со една снимка, при 23°C/73°F, ISO100. Освен RF-објективи со слој за рамномерно дефокусирање

Слични статии

 • СТАТИЈА

  Дали Canon EOS R3 може да го долови малиот и молскавично брзиот морски пескар?

  Италијанскиот фотограф за див свет Бруно Д'Амисис го тестира EOS R3, фотографирајќи ретка и неверојатно брза птица на плажите во Абруцо.

 • СТАТИЈА

  Одење во дивината со Canon EOS R3

  „Има подобри перформанси од сè она со што работев во минатото! Фотографот на мото спортови Владимир Рис го испроба Canon EOS R3 при неговото прво фотографирање на рели со електрични автомобили.

 • СТАТИЈА

  Живот во брзата лента со супер-телефото објективите на Canon

  Фотографот од мото спортови , Владимир Рис, ја фаќа брзината со објективите Canon RF 400mm F2.8L IS USM и RF 600mm F4L IS USM при фотографирање брзо рели со автомобили со Canon EOS R3.

 • СТАТИЈА

  Објаснување на AF со контрола со очи

  Дознајте ги интерните детали за неверојатниот систем за AF со контрола со очи на Canon, кој ја поставува или ја менува точката AF преку детекција на она што го гледате.

 • Пријавете се веднаш

  Бидете првите кои ќе добиваат новости за EOS R3 и бидете во тек со идните новости.