СТАТИЈА

Молскавично поврзување што ве става на прво место

Кога секоја секунда е важна, EOS R3 прави да бидете чекор понапред. Врвната поврзаност ви овозможува брзо пренесување слики до клиентот, без разлика дали работите со Wi-Fi, етернет или мобилен телефон. Не само што ќе го исполните рокот, туку ќе завршите многу порано.
EOS R3

Пренесувајте слики додека ги правите

Користете Wi-Fi или етернет за пренос на слики до вашата агенција или клиент во реално време, благодарение на поддршката FTP. Поддржани се безбедните протоколи SFTP1 и FTPS, така што вашите слики се безбедни во секое време. EOS R3 поддржува 802.11ac Wi-Fi стандард, користејќи ги опсезите од 2.4GHz и 5GHz2 за продолжен опсег и намалени пречки. Вклучен е и безбедносниот стандард WPA3 за Wi-Fi.

Кога фотографирате/снимате од места опремени со етернет, терминалот RJ-45 на фотоапаратот обезбедува најбрза, најстабилна можна врска (до 1000BASE-T), што ви помага да пренесувате слики и видео онаму каде што треба што е можно побрзо.

EOS R3 презема многу од мрежните способности од нашиот наградуван EOS-1D X Mark III. Всушност, двата фотоапарати може да ги разменуваат мрежните поставки меѓусебно преку мемориска картичка, па така агенциите може да обезбедат конфигурација за поставување пред настанот.

За да го направите поставувањето уште побрзо, особено во местата каде што веќе сте работеле, во фотоапаратот може да се складираат до 20 групи на мрежни поставки за инстантно повлекување, што може да биде за ftp сервери, локални компјутери на паметни телефони.

Кога EOS R3 пренесува датотеки со слики или видео, се пренесуваат и гласовни ознаки, оценки со ѕвезди и прилагодувања на сечењето направено во фотоапаратот, заштедувајќи време на уредниците на слики кои брзаат преку интернет да го добијат она што сте го сработиле.

Во партнерство со вашиот паметен телефон


Секогаш вклучена Bluetooth Low Energy v5 врска со вашиот паметен уред овозможува автоматски да се пренесуваат слики на телефон или таблет додека фотографирате. Пренесете ги брзо до клиентите или споделете ги на интернет за вашите следбеници.

Нашата апликација Mobile File Transfer овозможува пренос на слики до FTP-сервери кога Wi-Fi мрежите не се достапни. Без разлика дали фотографирате со уреди со Android или iOS, едноставно поврзете се со Wi-Fi или УСБ-кабел за да започнете со прикачување. Сликите може да се обележат и да се применат шаблони за метаподатоци – уште еден начин на кој EOS R3 ви помага да ја победите конкуренцијата.

Апликацијата Camera Connect сега нуди дополнителна функција за ажурирање на софтверот на фотоапаратот од апликацијата, така што е уште полесно да го ажурирате фотоапаратот.

EOS R3

Почетен екран на апликацијата MFT

Прегледувајте, пренесувајте или означувајте слики. Применете шаблон за метаподатоци на вашите слики.
EOS R3

Поврзете го вашиот паметен телефон со EOS R3 за интеграција со апликации, вклучително и апликацијата MFT за ефикасен пренос на датотеки.

Поддршка за мулти-GNSS

Вградениот GPS на EOS R3 географски ја означува секоја слика со вашата локација и го одржува внатрешниот часовник. Поддржува голем број сателитски системи, вклучувајќи GPS, GLONASS, како и сателитите MICHIBIKI Quasi-Zenith за повеќе разноврсни податоци за позиционирање.

Далечинско управување на фотоапаратот

Вашиот паметен уред може да се користи и за далечинско управување со EOS R3, помагајќи ви да фотографирате од возбудливи, тешко достапни места. Ќе може да ги прилагодувате поставките, да гледате што гледа фотоапаратот и да снимате слики и видеа, сето тоа од екранот на телефонот или таблетот. EOS R3 е сертифициран и за MFI на Apple, така што може директно да се поврзе со вашиот iPhone преку УСБ-Lightning кабел. Уредите со Android може да се поврзат преку USB 3.

Нашиот бесплатен софтвер EOS Utility, исто така, овозможува далечинска контрола на фотоапаратот и од Mac или од компјутер – само поврзете ги со помош на USB 3.2, Wi-Fi или Ethernet. Сликите може да се зачуваат на мемориска картичка, компјутер или и двете што е идеално за работа во контролирани услови.

Ви треба малку повеќе опсег? Функцијата Далечински прелистувач на EOS R3 (достапна кога е поврзана со етернет) овозможува да се контролира преку мрежи. Сликите може да се прават од далечина и да се преземаат датотеки. Поставките (вклучувајќи детали за FTP) може да се прилагодат дури и кога фотоапаратот се користи.

Заштитете го префрлувањето на сликите

Опцијата за автоматска „заштита“ на сликите што се праќаат на FTP-сервер е корисна за многу фотографи за вести и спорт. Заштитените слики ќе бидат заклучени и нема да можете да ги избришете случајно, а ќе можете лесно да препознаете кои слики му биле испратени на клиентот откако ќе ги префрлите во вашиот компјутер по снимањето.

EOS R3

Поддршка за облак

EOS R3, поддржува и платформи за складирање на облак, благодарение на нашата иновативна порта image.canon. Фотоапаратот дури и автоматски прикачува датотеки со слики и видео, така што тие се подготвени за обработка кога ќе се вратите од фотографирање.

Чувајте неограничен број фотографии (вклучително и RAW датотеки) на интернет на image.canon до 30 дена пред да одлучите која да се пресели на друга услуга за облак, како што е Google Drive или Adobe Cloud.

EOS R3

Обработка на RAW-датотеки преку Cloud

Ако сакате најдобар квалитет на слика, RAW-датотеките што ги вчитувате на image.canon cloud може да ги обработувате во cloud со помош на алгоритми за реконструкција и спојување со длабоко учење и алгоритми за намалување шум предизвикан од големи вредности на ISO. Резултатите се неверојатни, со помалку артефакти и помалку шум на слика.

 1. Поддршката од 5 GHz не е достапна во сите региони
 2. SFTP е достапен само преку етернет

Слични статии

 • СТАТИЈА

  Дали Canon EOS R3 може да го долови малиот и молскавично брзиот морски пескар?

  Италијанскиот фотограф за див свет Бруно Д'Амисис го тестира EOS R3, фотографирајќи ретка и неверојатно брза птица на плажите во Абруцо.

 • СТАТИЈА

  Одење во дивината со Canon EOS R3

  „Има подобри перформанси од сè она со што работев во минатото! Фотографот на мото спортови Владимир Рис го испроба Canon EOS R3 при неговото прво фотографирање на рели со електрични автомобили.

 • СТАТИЈА

  Живот во брзата лента со супер-телефото објективите на Canon

  Фотографот од мото спортови , Владимир Рис, ја фаќа брзината со објективите Canon RF 400mm F2.8L IS USM и RF 600mm F4L IS USM при фотографирање брзо рели со автомобили со Canon EOS R3.

 • СТАТИЈА

  Објаснување на AF со контрола со очи

  Дознајте ги интерните детали за неверојатниот систем за AF со контрола со очи на Canon, кој ја поставува или ја менува точката AF преку детекција на она што го гледате.

 • Пријавете се веднаш

  Бидете првите кои ќе добиваат новости за EOS R3 и бидете во тек со идните новости.