ИНФОРМАЦИИ ЗА ПРОИЗВОДОТ

Дизајниран и изграден за професионалци

Од песочна бура до поројни дождови, EOS R3 е изграден да ги издржи тешките услови при професионална употреба

Дизајниран и изграден за професионалци

EOS R3

Од песочна бура до поројни дождови, EOS R3 е изграден да ги издржи тешките услови при професионална употреба. Иако е изработен според истите строги стандарди како и нашите реномирани фотоапарати од серијата EOS-1D, телото на EOS R3 од легура на магнезиум е попренослив, помал, полесен и совршен за работа надвор од студио.

Голем број гумени заптивки го штитат фотоапаратот од прашина и влага, давајќи ви сигурност да продолжите со фотографирање дури и кога ќе се појават тешки услови.

Иако е изработен според истите строги стандарди како и нашите реномирани фотоапарати од серијата EOS-1D, телото на EOS R3 од легура на магнезиум е попренослив, помал, полесен и совршен за работа надвор од студио.

Голем број гумени заптивки го штитат фотоапаратот од прашина и влага, давајќи ви сигурност да продолжите со фотографирање дури и кога ќе се појават тешки услови.

Од песочна бура до поројни дождови, EOS R3 е изграден да ги издржи тешките услови при професионална употреба.

Стабилизација на слика од светска класа

EOS R3 се карактеризира со стабилизатор на слика во телото со пет оски за фотографии и видеоснимки. Ова работи рака под рака со оптичката IS што се наоѓа во многу RF објективи, што резултира со неверојатни осум застанувања на заштита од тресење на фотоапаратот. Ова овозможува креативно користење на долги брзини на блендата дури и кога снимате рачно, отворајќи нови начини за изразување на движењето во вашите слики.

Може да се компензира пошироко ниво на вибрации отколку со многу други системи за IS, што резултира со уште поголема острина.

EOS R3

Кога снимате видео, стабилизаторот на слика во телото на фотоапаратот и оптичкиот систем на објективот за IS може да се подобрат со трет систем: дигитална IS за видеа. Заедно, овие системи доставуваат снимки толку мазни што изгледа како да се снимени со помош на гимбал или платформа за снимање.

EOS R3

Нашиот најдобар визир досега?

Вклучете го EOS R3 и неговиот врвен електронски визир од 5,76 милиони точки е подготвен да снима веднаш штом ќе го подигнете фотоапаратот до очите. Нашата цел во развојот на овој сосема нов EVF беше да им дадеме на фотографите брза реакција и јасност што би ја очекувале од оптички визир, во комбинација со предноста на прегледот на сликата при фотографирање без огледало

EOS R3

Користевме UXGA дисплеј со висока резолуција со брзина на освежување од 120 fps за зачудувачки резултати кои се како оние во реалноста. Благодарение на екстремната брзина на сензорот со задно осветлување на EOS R3, визирот практично не заостанува и е без затемнување при снимање.

EOS R3 користи нови заменливи заштитници за очи, кои спречуваат во визирот да навлезе заскитана светлина. Со фотоапаратот се испорачува стандардниот штитник за очи ER-h, додека опционалниот поголем штитник за очи ER-hE е исто така достапен и се препорачува за фотографи што носат очила кои сакаат да користат AF со контрола со очи.

EOS R3

Вклучена асистенција за оптички визир

Исклучена асистенција за оптички визир

Го добивате она што го гледате

Како ваш прозорец кон светот, визирот на фотоапаратот треба да ве информира без да ви го одвлекува вниманието, затоа EVF на EOS R3 може целосно да се приспособи. Режимот за симулација на екранот ја покажува осветленоста на сликата што треба да се направи со тековно избраните поставки, додека длабочината на полето, балансот на белата боја и мноштво други прилагодувања може да се прегледуваат во реално време, без дополнително заостанување.

Кога фотографирате подолго време или кога фотографирате RAW датотеки што ќе ги обработувате отпосле, пробајте ја симулацијата на оптички визир на EOS R3. Ова ги претвора прегледите на стилот на сликата, балансот на белата боја, итн. користејќи ја технологијата HDR на Canon – покажува приказ со природен изглед сличен на оној на DSLR.

Кога треба да фотографирате од алтернативни агли, 3,2-инчниот екран осетлив на допир со фотоапарат со фотоапарат ви овозможува лесно да го направите тоа. Со 4,15 милиони точки, тоа е екран со најголема резолуција што некогаш бил прикачен на фотоапарат без огледала и е многу лесен за гледање, дури и на отворено под силна светлина.

Отворете го нанадвор од телото на фотоапаратот и ќе се ротира за 270˚, овозможувајќи лесно фотографирање од високо или од долу.

EOS R3

Се вклопува во вашиот постоечки систем


Може удобно да го користите EOS R3 заедно со вашиот постоен SLR комплет. Како и кај сите фотоапарати од серијата EOS R, објективите EF работат токму онака како што треба благодарение на трите висококвалитетни адаптери за приклучување. EOS R3 се напојува со батерија LP-E19 со голем капацитет, истата што се наоѓа во нашите фотоапарати од серијата EOS-1DX, што може да се полни во и надвор од телото на фотоапаратот благодарение на полнењето преку УСБ. Фотоапаратот може да се напојува и со надворешен батериски пакет, преку УСБ-порта, за подолго фотографирање.

EOS R3 е резултат на тридецениската еволуција, постојано дополнувана со барањата на професионалните фотографи. Уживајте во неспоредлива ергономија, со познат интуитивен интерфејс, интуитивни контроли и ергономска извонредност.

EOS R3
EOS R3

Прилагодливи контроли

Без разлика дали снимате хоризонтално или вертикално, контролите на EOS R3 природно се наоѓаат под вашите прсти и палци. Вградениот зафат за вертикално фотографирање го прави фотоапаратот лесен за држење, а мулти-контролерот и паметниот контролер инстинктивно се наоѓаат на дофат на палецот.

Трите прилагодливи вртливи копчиња на телото на фотоапаратот, како и контролниот прстен на повеќето објективи со Rf-приклучок овозможуваат приспособување на брзината на блендата, решетката, вредноста на ISO и компензацијата на експозиција додека го држите фотоапаратот доближен до очите.

R3 има повеќе прилагодливи копчиња од кога било, вклучувајќи ја и можноста да го користите прекинувачот за избор на режим за видео за да активирате целосно тивок режим на фотографија. Ова е идеално за фотографи каде што често се бара апсолутна тишина и дискрецијата е од најголема важност.

Помош при поместување

Кога функцијата [Помош при поместување] се користи со компатибилен објектив со оптичка стабилизација на слика за фотографирање со поместување, за време на експозицијата се применува стабилизација на слика и корекција на заматување на субјектот за да се добијат неверојатни слики со поместување во кои деталите на главниот субјект ќе бидат остри. Режимот за помош при поместување овозможува користење на помали брзини на блендата за 1-2 чекори од стандардните при фотографирање со поместување. Или, пак, користење поголеми брзини на блендата заради поголема стапка на успешност при фотографирањето со поместување.

Panning Assist


Двојните слотови за картички овозможуваат датотеките да се зачувуваат на лесно достапните SD картички (со поддршка за стандардот UHS-II) или супер брзите, најнови Cfexpress. Мемориските картички, исто така, може да се користат за зачувување на поставките на фотоапаратот, од конфигурации на мрежата до калибрации на AF со контрола со очи, па дури и ажурирања на фирмверот.
Поставувањето повеќе фотоапарати стана многу полесно.

EOS R3

Спојување фотографии со различен фокус во самиот фотоапарат

Кога длабочината на полето е ограничена, режимот за спојување фотографии со различен фокус на EOS R3 создава слики со совршена острина низ целата површина - одлично за фотографирање макро слики или пејзажи.

Фотоапаратот снима повеќе слики и притоа автоматски го менува фокусното растојание од кратко до долго. Потоа ги спојува тие слики во една слика со многу поголема длабочина на поле, а субјектот е остар во кадарот. Ова е одличен начин да ги надминете границите на објективот и да создадете слики со извонредни детали.

Освен тоа што добивате конечна слика во самиот фотоапарат, сите компонентни слики се зачувуваат посебно за да можете и при обработката по снимањето да создавате споени слики со различен фокус.

Слични статии

 • PRO Article

  СТАТИЈА

  Дали Canon EOS R3 може да го долови малиот и молскавично брзиот морски пескар?

  Италијанскиот фотограф за див свет Бруно Д'Амисис го тестира EOS R3, фотографирајќи ретка и неверојатно брза птица на плажите во Абруцо.

 • PRO Article

  СТАТИЈА

  Одење во дивината со Canon EOS R3

  „Има подобри перформанси од сè она со што работев во минатото! Фотографот на мото спортови Владимир Рис го испроба Canon EOS R3 при неговото прво фотографирање на рели со електрични автомобили.

 • PRO Article

  СТАТИЈА

  Живот во брзата лента со супер-телефото објективите на Canon

  Фотографот од мото спортови , Владимир Рис, ја фаќа брзината со објективите Canon RF 400mm F2.8L IS USM и RF 600mm F4L IS USM при фотографирање брзо рели со автомобили со Canon EOS R3.

 • PRO Article

  СТАТИЈА

  Објаснување на AF со контрола со очи

  Дознајте ги интерните детали за неверојатниот систем за AF со контрола со очи на Canon, кој ја поставува или ја менува точката AF преку детекција на она што го гледате.

 • Пријавете се веднаш

  Бидете првите кои ќе добиваат новости за EOS R3 и бидете во тек со идните новости.