PowerShot SX70 HS
Спецификации

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии

127 x 90,9 x 116,6 mm

Тежина

Прибл. 610 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Спецификации

Icon 01

Оптички зум до 65x

Icon 02

20,3 мегапиксели

Icon 03

DIGIC 8

Icon 04

4K видео

Icon 01

10 fps

Icon 02

LCD екран од 7,5 cm со променлив агол

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 20,3 M1

Вкупно пиксели

Прибл. 21,1M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

Процесор на слика

Тип

DIGIC 8

Објектив

Фокусна должина

3.8 – 247.0 mm (35 mm еквивалент: 21 – 1365 mm)

Зум

Оптички 65x
ZoomPlus 130x
Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x2)
Комбинирано прибл. 260x

Максимален f/број

f/3,4 - f/6,5

Конструкција

15 елементи во 11 групи (3 UD-објективи, 1 двостран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 5 чекори 3. Интелигентна стабилизација на слика со технологија Dual Sensing IS и напредна динамичка стабилизација на слика во 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

Лице и следење (9 точки), следење, 1 точка, точка

AF режими

Една снимка, серво, континуирано

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Најмало растојание на фокусирање

0 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Проценка, просечно мерење во центар, точка (освен за видео)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 3 EV во чекори на зголемување од 1/3.

ISO чувствителност

100-3200 во чекори на зголемување од 1/3

Бленда

Брзина

15 - 1/2000 сек.

Баланс на белата боја

Подесувања

Автоматски, дневна светлина, сенка, облачно, вештачка светлина, флуоресцентно, блиц, прилагодено.

Визир

Визир

тип 0,39, прибл. 2,36 m точки

Визир / покриеност

прибл. 100%

Корекција на диоптер

прибл. -3,0 - +1,0 m-1 (диоптер)

LCD монитор

Монитор

LCD-екран (TFT) од 7,5 cm (3,0”) со променлив агол, прибл. 922.000 точки

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Брзина X-Sync

Најголема брзина од 1/2000 сек.

Корекција на црвени очи

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Синхронизација на "втора завеса"

Да

Опсег на вграден блиц

прибл. 50 cm - 6,5 m (Ш) / 1,8 m - 4 m (Т)

Фотографирање

Режими

Снимка, програма AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, спорт, SCN, креативни филтри, панорама, хибриден автоматски режим, паметен автоматски режим, прилагодено x2

Режим на фотографирање

Единечно, континуирано со голема брзина, континуирано со мала брзина

Континуирано фотографирање

Макс.: AF со една снимка прибл. 10 fps, Servo AF прибл 5,7 fps

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5184 x 3888, (M) 3648 x 2736, (S) 2432 x 1824
16:9 - (L) 5184 x 2912, (M) 3648 x 2048, (S) 2432 x 1368
3:2 - (L) 5184 x 3456, (M) 3648 x 2432, (S) 2432 x 1616
1:1 - (L) 3888 x 3888, (M) 2736 x 2736, (S) 1824 x 1824

Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

Компресија

Фино, нормално

Филмови

(4K) 3840 x 2160, 29,97/25 fps (Full HD) 1920 x 1080, 59,94/50/29,97/25 fps, (HD) 1280 x 720, 59,94/50 fps

Должина на видео снимки

До 29 мин. 59 сек.4

Тип на фајл

Типови на фотографии

JPEG-компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system 2.0, Digital Print Order Format [DPOF] - компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

Директно печатење

Canon печатачи

Компактни печатачи за фотографии SELPHY од Canon и инк-џет печатачи од Canon што поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

Други карактеристики

GPS

GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

Хистограм

Да

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

Наменски Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Micro-B)

Друго

Микро HDMI приклучок (од тип D)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz)5

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS-1 класа на брзина 3)

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

Погледнете ги страниците за софтверот

Софтвер

Друго

Image Transfer Utility

Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Извор на напојување со енергија

Батерии

Литиум-јонска батерија на полнење LP-E12 (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Екран: прибл. 325 снимки
Визир: прибл. 255 снимки

Еко режим: прибл. 405 снимки
Режим за репродукција: прибл. 360 мин.

A/C напојување со енергија

Полнење е можно преку компактен адаптер за напојување CA-PS700

Дополнителна опрема

Напојување со енергија и полначи за батерии

Компактен адаптер за напојување CA-PS700
Полнач за батерии LC-E12E
Литиум-јонска батерија на полнење LP-E12

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

  1. Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.
  2. Во зависност од избраната големина на сликата.
  3. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
  4. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
  5. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts