Canon PowerShot SX730 HS
Спецификации

Димензии (Ш x В x Д)

110,1 x 63,8 x 39,9 mm

Тежина

Прибл. 300 g

(вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Спецификации

24mm 40x zoom

Извонреден широкоаголен зум до 40x во компактно куќиште

20.3MP

CMOS сензор со 20,3 мегапиксели

Full HD movies 60p

Појасни и пореалистични видеоснимки со брзи движења

Intelligent IS

Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

Tilt screen 180 degrees up

Екран што се закосува нагоре за автопортрети и фотографирање од низок агол

Bluetooth

Постојана врска помеѓу фотоапаратот и паметниот уред

Wi-Fi & NFC

Безжично споделување и правење резервна копија на слики

USB Charging

Практично полнење преку USB кабел

Погледни сè

Детални спецификации

Сензор за слика

Тип

1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

Ефективни пиксели

Прибл. 20,3 M 1

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 21,1M

Процесор на слика

Тип

DIGIC 6 со iSAPS технологија

Објектив

Фокусна должина

4,3 – 172,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 960 mm)

Зум

Оптички 40x
ZoomPlus 80x
Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x 2)
Комбинирано прибл. 160x

Максимален f/број

f/3.3 – f/6.9

Конструкција

13 елементи во 11 групи (1 Hi-UD објектив, 3 UD објективи, 2 двострани асферични објективи, 1 едностран асферичен објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 3,0 чекори 3. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (откривање лице / 9 точки), AF во 1 точка (фиксирано за центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE 4, AF со следење,

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување

Најмало растојание на фокусирање

1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

Контрола на експозиција

Режими на мерење

Мерење во реално време преку сензорот за слика (со проценка, просечно со мерење во центар, во точка (центар))

AF заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.

i-Contrast за автоматска корекција на динамички опсег

ISO чувствителност

АВТОМАТСКИ (ISO 80 - 1600), 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

Бленда

Брзина

1 – 1/3200 сек. (зададена фабричка вредност)

15 – 1/3200 сек. (вкупен опсег – се менува според режимот на снимање)

Баланс на белата боја

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачка светлина (светилка), флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.

Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим и хибриден автоматски режим

LCD монитор

Монитор

LCD (TFT) екран од 7,5 cm (3,0”) со можност за вртење. Прибл. 922.000 точки.

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

Блиц

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина од 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц

Опсег на вграден блиц

50 cm – 4,0 m (Ш) / 2,0 m (Т)

Фотографирање

Mодели

Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, програма AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, креативни снимки, автопортрет, спорт, SCN (портрет, рамномерност на кожата, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање ноќни сцени, слаба осветленост (5,0 MP), црно-бело, мек фокус, ефект на рибино око, ефект на фотоапарат-играчка, минијатурен ефект, екстра живописност, ефект на постер, огномет), видео (стандардно, кратки видеозаписи)

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Прибл. 5,9 снимки/сек. со AF: прибл. 4,6 снимки/сек. (сите брзини се задржуваат додека не се наполни мемориската картичка) 5, 6, 7

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

4:3 - (L) 5184 x 3888, (M) 2592 x 1944, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360
3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424
1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480

Опцијата за менување на големината е достапна при репродукција

Компресија

Супер-фино, фино

Филмови

(Full HD) 1920 x 1080, 59,94 / 29,97 fps
(HD) 1280 x 720, 29,97 fps
(L) 640 x 480, 29,97 fps

Должина на видео снимки

(Full HD и HD) до 4 GB или 29 мин. 59 сек. 8 (L) до 4 GB или 1 час 9

Типови на фајлови

Типови на фотографии

JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]

Директно печатење

Canon печатачи

Компактни печатачи за фотографии SELPHY од Canon и инк-џет печатачи од Canon што поддржуваат PictBridge 10

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

Други карактеристики

Раб. услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

GPS

GPS преку мобилен уред (преку апликацијата Canon Camera Connect со компатибилни паметни уреди преку Bluetooth®)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

Интелигентен сензор за ориентација

Да, со автоматско ротирање

Хистограм

Да, при репродукција

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Прибл. 2, 10 сек. или прилагодено

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

Интерфејс

Компјутер

Наменски Hi-Speed USB приклучок (компатибилност со Micro-B)

Друго

Микро HDMI приклучок (од тип D)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC 11

Bluetooth® (верзија 4.1, технологија за Bluetooth со мала потрошувачка на енергија) 12,13

Мемориска картичка

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

Поддржани оперативни системи

PC и Macintosh

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 14
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10

За Image Transfer Utility:
Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

Софтвер

Друго

CameraWindow DC
Алатка за мапи
Image Transfer Utility

Апликацијата Camera Connect е достапна за уреди со iOS и Android

Извор на напојување со енергија

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-13L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 250 снимки

Еко режим: прибл. 355 снимки
Режим за репродукција: прибл. 300 мин.

A/C напојување со енергија

Полнењето преку USB е достапно со компактниот адаптер за напојување CA-DC30E 15 или преку други стандардни начини за напојување преку USB

Дополнителна опрема

Напојување со енергија и полначи за батерии

Компактен адаптер за напојување CA-DC30E
Полнач за батерии CB-2LHE
Литиум-јонска батерија на полнење NB-13L

Друго

Кабел за интерфејс IFC-600PCU

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.
 2. Во зависност од избраната големина на сликата.
 3. Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.
 4. Некои поставки ја ограничуваат достапноста.
 5. Во услови кога не се вклучува блиц.
 6. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
 7. За функцијата за континуирано фотографирање е потребна компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1, а вкупниот број на снимени слики е различен во зависност од објектот кој се фотографира.
 8. Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.
 9. Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.
 10. Нема компатибилност со следните модели на SELPHY CP200/ CP220/ CP300/ CP330/ CP400/ CP500/ CP600/ ES1 компатибилни со PictBridge
 11. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts
 12. Опремен со технологија за Bluetooth® со мала потрошувачка на енергија. Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth
 13. За поврзување преку Bluetooth е потребен паметен уред со Bluetooth верзија 4.0 (или понова). Исто така, паметниот уред треба да го користи оперативниот систем iOS 8.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов) и да ја има инсталирано најновата верзија на апликацијата Camera Connect
 14. Софтверските апликации се компатибилни со Windows 10 само во режимот Windows 10 Desktop
 15. За полнење преку USB е потребен кабелот за интерфејс IFC-600PCU (се продава посебно) или сличен кабел со USB Micro-B кон USB тип A приклучоци. Времето на полнење е различно, во зависност од преостанатата енергија во батеријата.