PowerShot G16

Одликувајќи се со контроли и перформанси какви што бараат експертите, извонредно брзиот PowerShot G16 располага со автоматски фокус со голема брзина, фотографирање со 9,3fps*, осветлен објектив за зумирање до 5x со f/1,8-2,8, HS систем со DIGIC 6 и Full HD при 60fps.

PowerShot G16

Придобивки

 • Осветлен објектив од 28mm, со 5x зум и f/1,8-2,8. 10x ZoomPlus
 • HS систем: 12,1 MP CMOS, DIGIC 6 за неверојатни резултати до ISO 12.800
 • Интелигентна стабилизација на слика за остри снимки и напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски за стабилни видео записи
 • Извонредно брза работа со автоматски фокус со голема брзина и 9,3fps* одржливо континуирано фотографирање
 • Голем 7,5 cm (3,0”) PureColor II G LCD екран; оптички визир

Детални карактеристики

Погледнете подетални информации за Canon PowerShot G16

Осветлен објектив од 28mm, со 5x зум и f/1,8-2,8


Осветлениот објектив со f/1,8-2,8 од Canon, кој задржува широк максимален отвор на блендата дури и при целосен зум, ќе ви овозможи фотографирање при многу слаба осветленост и голема брзина на блендата. Флексибилен 28mm објектив со оптички зум од 5x и ZoomPlus од 10x.

HS систем


HS системот се истакнува при слаба осветленост, доловувајќи ја реалистичната атмосфера без блиц или статив. Напредната обработка со DIGIC 6 и CMOS сензорот со висока чувствителност и 12,1 MP (тип 1/1,7) нудат исклучителен квалитет на слика во секакви ситуации со максимална ISO вредност до ISO 12.800.

Интелигентна стабилизација на слика; подобрена динамична стабилизација на слика


Интелигентната стабилизација на слика го намалува тресењето на фотоапаратот, така што фотографиите ќе бидат остри и полни со детали, дури и при целосен зум или при слаба осветленост. Напредната динамичка стабилизација на слика одлично ги компензира движењата на корисникот по 5 оски за да обезбедат беспрекорно стабилни видео снимки.

Извонредно брзо фотографирање со 9,3fps*


Снимајте ги случувањата кои траат дел од секунда во полна резолуција со извонреден одзив, кој вклучува 9,3fps* одржливо континуирано фотографирање и брзо автоматско фокусирање од 0,1 сек.**.

LCD екран од 7,5 cm (3,0"), OVF


Голем PureColor II G LCD екран (922k точки) за извонреден преглед. Оптичкиот визир ви овозможува да ги обликувате снимките во традиционален стил со подобрена стабилност.

Професионална контрола


Предното вртливо копче овозможува лесен пристап до најважните подесувања за време на фотографирањето. Снимајте во целосно рачен и RAW режим со поддршка во повеќе аспекти, за да добиете максимална контрола при обликувањето на кадарот и уредувањето по фотографирањето, користејќи го вклучениот софтвер DPP. Префинетата ергономија и прилагодливото FUNC. мени ви овозможуваат да го адаптирате фотоапаратот кон вашиот стил на фотографирање.

Full HD 60fps


Снимајте професионални рамномерни Full HD видео записи со 60fps, стерео звук и оптички зум во MP4 формат, користејќи ги напредните функции како видео обработка со фини детали (60p), издвојување на фокус, промена на форматот во самиот фотоапарат и филтер за отсекување на ветер.

Wi-Fi, GPS преку мобилни уреди


Wi-Fi ви овозможува едноставно поврзување со домашните безжични мрежи, компатибилни печатачи и компјутери, како и со паметните уреди за лесно споделување преку интернет и GPS означување на вашите слики со локациите на фотографирање. Синхронизацијата на слики овозможува практично правење на резервни копии на компјутер и интернет преку image.canon или Flickr.

Режим за ѕвезди, рачно HDR снимање, дефокусирање на позадината


Фотографирајте прекрасни ѕвездени ноќни пејзажи, траги од ѕвезди или креирајте видео со забрзано движење на ѕвездите со помош на режимот за ѕвезди. Користете HDR за снимање на сцени со висок контраст без статив и дефокусирање на позадината за постигнување на преубаво заматување на позадината во SLR стил.

Изборна дополнителна опрема


Во дополнителната опрема спаѓа адаптер за филтер на објективот од 58mm, Speedlite блицеви од Canon и 40m водоотпорно куќиште.

*Одржливо континуирано фотографирање – 12,2fps за првите 5 кадри и потоа 9,3fps за прибл. 522 кадри (во зависност од објектот на снимање), со користење на компатибилни SDHC/SDXC UHS мемориски картички со класа на брзина 1.
** Мерењата се во согласност со новите правила на CIPA. Услови: P режим, единечен AF (AF во централна точка) под осветлување од 14EV.

Спецификации за производот

Дознајте повеќе за Canon PowerShot G16, неговите функции и можности.

Wide aperture throughout zoom range

Широк отвор на блендата низ целиот опсег на зумот

Great low-light shots

Одлични снимки при слаба осветленост

12.1 Megapixel CMOS

CMOS сензор со 12,1 мегапиксели

Powerful DIGIC processing

Моќна обработка со DIGIC

5x optical zoom with wide-angle

5x оптички зум со широк агол

Steady shots in every situation

Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

Fast focusing and continuous shooting

Брзо континуирано фотографирање

Enhanced strength and visibility

Поголема сила и видливост

Extra control

Дополнителна контрола

High maximum ISO sensitivity

Голема максимална ISO чувствителност

Aperture and shutter speed control

Контрола на решетка и брзина на бленда

RAW in various aspect ratios

RAW во различни соодноси на слика

Share and backup images wirelessly

Безжично споделување и правење резервна копија на слики

Create SLR style background blur

Креирајте заматување на позадината со SLR стил

Capture starry skies with ease

Фотографирајте го ѕвезденото небо на едноставен начин

Handheld_HDR

Снимајте HDR без статив

FullHD 60p

Порамномерни видео снимки со 1080p

Neutral Density Filter

ND филтер

View stills and videos on TV

Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ

 • Дигитален фотоапарат PowerShot G16

 • Ремен за на врат NS-DC11

 • Батерија NB-10L

 • Полнач за батерии CB-2LCE

 • AC кабел

 • Комплет со упатство за користење