Моќен уред за снимање фотографии и видеоснимки со зум до 25x

Нудејќи објектив за зумирање со 25x зум и разновидни опции во комбинација со сензор од тип 1.0 со врвни перформанси за обработка на слики, PowerShot G3 X може да снима фотографии и видеоснимки со неверојатен квалитет. Обемната палета на професионални функции и контроли ќе ви помогнат да ја изразите вашата креативност.

Перформанси на голем сензор во комбинација со објектив со извонреден зум до 25x

Објектив за зумирање од 24 mm со извонредно широк агол кој нуди остар приказ во комбинација со сензор од тип 1.0 кој ви овозможува да ги фотографирате сите објекти со неверојатни детали, независно дали се блиску или далеку. Без разлика дали снимате фотографии или видеоснимки, PowerShot G3 X ви овозможува да снимате сцени со прекрасно заматување на заднината и да добивате јасни снимки дури и при слаба осветленост.

Одлични перформанси при слаба осветленост

Уживајте во остри и јасни снимки во секоја прилика - дури и при слаба осветленост - благодарение на комбинацијата од CMOS сензорот од тип 1.0 со 20,2 мегапиксели и процесорот DIGIC 6.

Остри резултати во секој момент

Нема потреба да се грижите за тресењето на фотоапаратот кое може да ги уништи резултатите, благодарение на интелигентната оптичка стабилизација на слика. Овој фотоапарат се адаптира автоматски и обезбедува остри и детални видео снимки и фотографии, дури и кога снимате со максимален зум или рачно при слаба осветленост. Освен тоа, вашите видео снимки ќе бидат исклучително стабилни благодарение на стабилизацијата за видео снимки во 5 оски.

Создавање, поврзување и споделување на едноставен начин

Споделување на едноставен начин

Споделување на едноставен начин

Споделувањето на вашите слики и приказни е едноставно. Можете брзо да ги префрлувате сликите и видеоснимките на паметни телефони или таблети преку Wi-Fi и динамички NFC.

Далечинско фотографирање

Едноставно правење резервни копии од сликите

Едноставно правење резервни копии од сликите

Направете резервна копија од вашите нови драгоцени слики преку безжична врска до секоја услуга на Cloud користејќи ја функцијата за синхронизација на слики и извршете синхронизација со вашиот компјутер или паметен телефон.

Професионалното ниво на контрола ви помага да ја изразите вашата креативност

Големиот LCD екран на допир со можност за закосување и висока резолуција (1.620k точки) и големиот број вртливи копчиња и опции за прилагодување ви нудат контрола со која можете да ја изразите вашата креативност. Користете AF со допир за прецизно и рамномерно фокусирање при снимање видео и добијте директен пристап до важните поставки со контролниот прстен на објективот кој нуди рамномерна контрола. Поддршката за RAW фајлови, вградениот ND филтер и режимот за експозиција BULB ги зголемуваат вашите креативни опции.

Екран на допир со можност за закосување

Едноставно прилагодување

Целосна рачна контрола

Зголемете ги вашите креативни опции со поддршката за RAW фајлови, вградениот ND филтер и режимот за експозиција BULB, за контролирани рачни експозиции.

Целосна рачна контрола

Фотографирајте како професионалци во секакви услови

Брзиот автоматски фокус и континуираното фотографирање со 5,9 fps ви овозможуваат да доловите повеќе детали од случувањата. За да добиете ракување во стилот на DSLR, приклучете електронски визир со висока резолуција. Разиграјте ја вашата креативност и манипулирајте со светлината користејќи Speedlite блицови и филтри за објективи од Canon.

Доловете ги сите случувања

Снимајте совршени динамични снимки на едноставен начин со брзото континуирано фотографирање од 5,9 fps. Освен тоа, фотоапаратот ќе продолжи да фотографира со брзина од 5,9 fps сè додека не се наполни мемориската картичка – за да не пропуштите ништо.

Продолжете да фотографирате во секакви временски услови

Снимајте динамични движења на едноставен начин со брзиот AF и континуираното фотографирање од 5,9 fps и продолжете да фотографирате во услови на дожд и силна сончева светлина благодарение на куќиштето кое е отпорно на прав и капки вода.

Зголемете ја креативноста

Разиграјте ја вашата креативност со обемната палета на изборна дополнителна опрема, вклучувајќи електронски визир со висока резолуција и EOS Speedlite блицови.

Powershot G3 X
Powershot G3 X

Спецификации за производот

PowerShot G3 X

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

Тип

CMOS со задно осветлување од тип 1.0

Ефективни пиксели

Прибл. 20.2M (сооднос на слика 3:2) [14]

Ефективни / вкупно пиксели

Прибл. 20.9M

Тип на филтер за бои

Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

Тип

DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

Фокусна должина

8,8 – 220 mm (35 mm еквивалент: 24 – 600 mm)

Зум

Оптички 25x
ZoomPlus 50x
Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,6x или 2,0x [1])
Комбинирано прибл. 100x

Максимален f/број

f/2.8-f/5.6

Конструкција

18 елементи во 13 групи (1 двостран асферичен UA објектив, 2 еднострани асферични UA објективи, 1 едностран асферичен објектив, 2 UD објективи и 1 Hi-UD објектив)

Стабилизација на слика

Да (тип со поместување), прибл. 3,5 чекори [13]. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

Тип

TTL

AF систем / точки

AiAF (31 точки, откривање на лице или AF со допир, со избирање и следење на објект и лик), AF во 1 точка (секоја позиција е достапна или фиксен центар)

AF режими

Поединечно, континуирано, Servo AF/AE [6], AF со допир

Избор на AF точка

Големина (нормална, мала)

AF заклучување

Да

Помошен зрак за AF

Да

Рачно фокусирање

Да, плус MF издвојување и AF + MF

Фокусирање со групирање

Да

Најмало растојание на фокусирање

5 cm (широк агол) од предниот дел на објективот
85 cm (телефото) од предниот дел на објективот

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

Режими на мерење

Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар или поврзано со AF со допир на слика)

AE заклучување

Да

Компензација на експозиција

+/- 3 EV со чекори на зголемување од 1/3
Рачна и автоматска корекција на динамички опсег
Автоматска корекција на сенки
ND филтер (3 чекори)

AEB

1/3 – 2 EV во чекори на зголемување од 1/3

ISO чувствителност

125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800 [15]
АВТОМАТСКО ISO: 125 - 6400 (може да се постави макс. брзина на ISO и стапка на промена)

БЛЕНДА

Брзина

1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност) BULB, 30 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

Тип

TTL

Подесувања

Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, сенка, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, блиц, прилагодено 1, прилагодено 2
Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим Компензација на баланс на белата боја
Прилагодување на бои во режим на ѕвезди

МАТРИЦА НА БОИ

Тип

sRGB

ВИЗИР

Визир

Изборен електронски визир EVF-DC1

LCD МОНИТОР

Монитор

sRGB PureColor II G LCD (TFT) екран на допир со можност за закосување од 8,0cm (3,2”). 3:2 сооднос на слика. Прибл. 1.620.000 точки. Капацитивен вид

Покриеност

Прибл. 100%

Осветленост

Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

Режими

Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

Мала брзина на синхронизација

Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

Да

Компензација на експозиција при блиц

+/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

Заклучување на експозиција при блиц

Да

Рачно прилагодување на моќност

3 нивоа со внатрешен блиц (до 19 нивоа со надворешни блицови Speedlites од серијата 270EX II и 430EX II. 22 нивоа со 580EX II, 600EX и 600EX-RT [2])

Синхронизација на "втора завеса"

Да

Опсег на вграден блиц

60 cm – 6,8 m (Ш) / 85 cm – 3,1 m (Т)

СНИМАЊЕ

Режими

Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, прилагодено 1, прилагодено 2, хибриден автоматски режим, креативна снимка, SCN (спорт, портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), ѕвезди (ѕвезден ноќен пејзаж, траги од ѕвезди, видео со забрзано движење на ѕвезди), рачно снимање на ноќни сцени, снег, огномет), креативни филтри (голем динамичен опсег, носталгично, ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, дефокусирање на позадина, мек фокус, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер), видео

Режими за видео

Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, рачно, портрет, носталгично, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, кратки видеозаписи, iFrame видео

Фото ефекти

My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

Режим на фотографирање

Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

Континуирано фотографирање

Прибл. 5,9 снимки/сек. [12]
со AF: прибл. 3,2 снимки/сек. (сите брзини се задржуваат додека не се наполни мемориската картичка)[3][4]

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

Големина на слика

3:2 - (RAW, L) 5472 x 3648, (M1) 4320 x 2880, (M2) 2304 x 1536, (S) 720 x 480
4:3 - (RAW, L) 4864 x 3648, (M1) 3840 x 2880, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (RAW, L) 5472 x 3080, (M1) 4320 x 2432, (M2) 1920 x 1080, (S) 720 x 408
1:1 - (RAW, L) 3648 x 3648, (M1) 2880 x 2880, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480
4:5 - (RAW, L) 2912 x 3648, (M1) 2304 x 2880, (M2) 1232 x 1536, (S) 384 x 480
Менување големина при репродукција (M2)

Компресија

RAW, супер-фино, фино

Филмови

(Full HD) 1920 x 1080, 59,94/50/29,97/25/23,98 fps
(HD) 1280 x 720, 29,97/25 fps
(L) 640 x 480, 29,97/25 fps
Видео со забрзано движење на ѕвездите (Full HD) со 30/15 fps
Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps
Хибриден автоматски режим (HD) 29,97/25 fps
iFrame видео (Full HD) 29,97/25 fps

Должина на видео снимки

(Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек. [7]
(L) До 4 GB или 1 час [4]
(Видео со забрзано движење на ѕвездите) до 128 секунди

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

Типови на фотографии

JPEG компресија (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење]) / Design rule for Camera File system и DPOF вер. 1.1), RAW (14 бита, оригинално 2-ро издание на RAW од Canon), RAW+JPEG

Филмови

MP4 [видео: MPEG-4 AVC / H.264, аудио: MPEG-4 AAC-LC (стерео)]
iFrame

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

Canon печатачи

Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

PictBridge

Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

GPS

GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен паметен телефон)

Корекција на црвени очи

Да, за време на снимање и при репродукција

My Camera / My Menu

Достапно е прилагодување на моето мени

My Category

Функција за означување на слики

Интелигентен сензор за ориентација

Да

Хистограм

Да, хистограм во живо

Зум при репродукција

Прибл. 2x – 10x

Самостоен тајмер

Функција за означување на слики

Јазици на мени

Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

Компјутер

Hi-Speed USB (MTP, PTP) DIGITAL приклучок

Друго

Микро HDMI приклучок,
A/V излез (PAL/NTSC)
Надворешен микрофон (3,5 mm стерео мини приклучок)
Излез за слушалки (приклучок од 3,5 mm)

Компјутер/друго

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за динамички NFC [11]

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

Тип

SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

PC и Macintosh

Windows 8 / 8.1 / 7 SP1
Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10
За Wi-Fi врска со компјутер:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10


За Image Transfer Utility:
Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1
Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

Друго

CameraWindow DC
Алатка за мапи
Image Transfer Utility

Манипулација на слика

Digital Photo Professional софтвер за RAW развивање

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

Батерии

Li-ion батерија на полнење NB-10L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

Прибл. 300 снимки
Еко режим: 415 снимки
Прибл. 360 мин. репродукција

A/C напојување со енергија

Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC80

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Торбички / ленти

Мека торбичка DCC-2300
Организатор на дополнителна опрема за PowerShot

Објективи

Сенило на објектив LH-DC100
Адаптер за објектив FA-DC67B (компатибилност со филтри од 67 mm на Canon: кружно поларизирање PL-C B, заштитен филтер)

Блиц

Speedlite од Canon (вклучувајќи 270EX, 270EX II, 320EX, 430EX, 430EX II, 580EX, 580EX II, 600EX, 600EX-RT [2])
Speedlite предавател (ST-E3-RT, ST-E2), Speedlite носач SB-E2, кабел за поврзување надворешен блиц OC-E3

Далечински контролор / преклопник

Далечински прекинувач RS-60E3

Напојување со енергија и полначи за батерии

Комплет со AC адаптер ACK-DC80, полнач за батерии CB-2LCE

Друго

Електронски визир EVF-DC1 (тип 0,48), сооднос на слика од 4:3, прибл. 2.360.000 точки, 100% покриеност
Кабел за интерфејс IFC-400PCU
Canon HDMI кабел HTC-100

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Работни услови

0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Димензии (Ш x В x Д)

123,3 x 76,5 x 105,3 mm

Тежина

Прибл. 733 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

[1] Во зависност од избраната големина на сликата.

[2] Не се поддржани сите функции на блицот.

[3] Во услови кога не се вклучува блиц.

[4] Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

[6] Некои подесувања не се секогаш достапни.

[7] Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисока за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.

[11] Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts

[12] За функцијата за континуирано фотографирање е потребна компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1, а вкупниот број на снимени слики е различен во зависност од објектот кој се фотографира.

[13] Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

[14] Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

[15] ISO чувствителноста означува препорачан индекс на експозиција

Преземајте драјвери, софтвер, фирмвер и упатства.

Поддршка за производи

Може да ви се допадне и следното...

Wi-Fi

Дознајте повеќе за палетата на компактни фотоапарати со Wi-Fi од Canon.

03

Регистрирајте го вашиот производ

Регистрирајте го вашиот производ и добивајте ажурирања и поддршка за сите ваши производи од Canon.

Дојдете и видете

Stories

Приказни

Дојдете и видете

Techniques

Техники

Разгледајте тука

Product

Популарни производи

Дознајте повеќе