Компактни дигитални

Canon PowerShot N100

Спецификации

Спецификации

 • Камера за приказни свртена наназад

 • Доловете ги и двете страни на приказната

 • Интелигентно уредување на видео албум со еден допир

 • Одлични снимки при слаба осветленост

 • Моќна обработка со DIGIC

 • 5x оптички зум, извонреден широк агол

 • Закосете го фотоапаратот за да снимате нагоре или надолу

 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики

 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони

 • CMOS сензор со 12,1 мегапиксели

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Зумирање до 10x без губење на квалитетот

 • Широк отвор на блендата

 • Едноставно фотографирање со краток видео преглед

 • 6 различни слики од една снимка

 • Креирајте заматување на позадината со SLR стил

 • 1080p видео снимки

 • Заштеда на енергија за повеќе снимки

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  Главна: CMOS со голема чувствителност од тип 1/1,7

 • Ефективни пиксели

  Главна: прибл. 12,1M


  Задна: прибл. 0,3M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  Главна: 5,2 – 26,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 120 mm)


  Задна: (35mm еквивалент: 25mm)

 • Зум

  Главна:


  Оптички 5x


  ZoomPlus 10x


  Дигитален прибл. 4,0x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,5x или 2,0x).


  Комбинирано прибл. 20x¹

 • Максимален f/број

  Главна: f/1,8 – f/5,7


  Задна: f/2,8

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (9 точки, откривање на лице или AF со допир со избирање и следење на објект), AF во 1 точка (секоја позиција е достапна или фиксен центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со допир

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Избор вкл./искл.

 • Помошен зрак за AF

  Да

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (AF со допир на слика)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, прилагодено.


  Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  PureColor II LCD екран на допир (TFT) од 7,5 cm (3,0”) со можност за закосување. Прибл. 922.000 точки. Капацитивен вид

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  Откривање лице FE, Интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

Опсег на вграден блиц

 • Надворешен блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Двојно снимање, хибриден автоматски режим, SCN (интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), креативна снимка, P, портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), рачно снимање на ноќни сцени, ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, дефокусирање на заднина, мек фокус, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, задржување на бленда)

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), двојно снимање, P, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, iFrame видео

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  Главна:


  4:3 - (L) 4000 x 3000, (M1) 2816 x 2112, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 4000 x 2248, (M1) 2816 x 1584, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 4000 x 2664, (M1) 2816 x 1880, (M2) 1600 x 1064, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 2992 x 2992, (M1) 2112 x 2112, (M2) 1200 x 1200, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 30 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps,


  (L) 640 x 480, 30 fps


  iFrame (Full HD) 30 fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps


  Хибриден автоматски режим (HD) 30 fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да, со автоматско ротирање

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски, Еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI микро приклучок (компатибилност со HDMI-CEC), A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за NFC¹²

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8 / 8,1 / 7 SP1 / Vista SP2 / XP SP3


  Mac OS X 10.7, 10.8, 10.9


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1


  Mac OS X 10.7 / 10.8.2 или понов / 10.9

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  CameraWindow, алатка за мапи, PhotoStich

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-12L (испорачана батерија и полнач)

Издржливост на батеријата

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC100

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Торбичка за патување DCC-2500


  Ремен за на врат NS-100 за PowerShot

 • Блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC100


  Полнач за батерии CB-2LGE

 • Друго

  AV кабел AVC-DC400ST од Canon


  Кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 5. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts


  ² За користење на NFC се потребни компатибилни паметни уреди