Компактни дигитални

Canon PowerShot N2

Спецификации

Спецификации

 • 6 различни слики од една снимка
 • 8x оптички зум со широк агол
 • CMOS сензор со 16,1 мегапиксели
 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики
 • Зумирајте и снимајте нагоре
 • Закосете го фотоапаратот за да снимате нагоре или надолу
 • Снимете одлични автопортрети
 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика
 • Автоматски режим со откривање на 58 видови на сцени
 • 1080p видео снимки
 • NFC го олеснува споделувањето со паметни телефони
 • Контролирајте го фотоапаратот со паметен телефон
 • Едноставно фотографирање со краток видео преглед
 • Моќна обработка со DIGIC
 • Одлични снимки при слаба осветленост
 • Зумирајте до 16x со одличен квалитет
 • Компатибилност со Canon Connect Station

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/2,3 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 16,1M¹

 • Ефективни / вкупно пиксели

  Прибл. 16,8M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  5,0 – 40,0 мм (35 мм еквивалент: 28 – 224 мм)

 • Зум

  Оптички 8x


  ZoomPlus 16x


  Дигитален прибл. 4x¹


  Комбинирано прибл. 32x

 • Максимален f/број

  f/3,0 – f/5,9

 • Конструкција

  8 елементи во 7 групи (1 двостран асферичен објектив, 1 едностран асферичен UA објектив, 1 едностран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 2,5 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (9 точки, откривање лице или AF со допир)

 • AF режими

  Континуиран, Servo AF/AE(во автоматски режим), AF со допир

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Најмало растојание на фокусирање

  1 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (AF со допир на слика)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


  1 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H.

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,1 cm (2,8”) PureColor II G LCD екран на допир (TFT) со можност за закосување. Прибл. 461.000 точки. Капацитивен вид

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 1,7 m (W)

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, P, креативна снимка, автопортрет, слаба осветленост (4,0 MP), ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, мек фокус, еднобојно

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), P, креативна снимка, минијатурен ефект, еднобојно

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 2,7 снимки/сек. (додека не се наполни мемориската картичка) ¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 4608 x 3456, (M1) 3264 x 2448, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 4608 x 2592, (M1) 3264 x 1832, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 4608 x 3072, (M1) 3264 x 2176, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 3456 x 3456, (M1) 2448 x 2448, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480

 • Компресија

  Фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 30 fps, (HD) 1280 x 720, 30 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6 fps, 3 fps, 1,5 fps

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: MPEG4 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, при репродукција

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да, со автоматско ротирање

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек.

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски, еврејски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (само 2,4 GHz), со поддршка за NFC¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  микро SD, микро SDHC, микро SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8 / 8.1 / 7 SP1


  Mac OS X 10.8 / 10.9 / 10.10


  За Wi-Fi врска со компјутер:


  Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1


  Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10


  За Image Transfer Utility:


  Windows 8 / 8.1 / 7 - само SP1


  Mac OS X 10.8.2 или понов / 10.9 / 10.10

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  CameraWindow DC


  PhotoStitch


  Алатка за мапи

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-9L (испорачана батерија NB-9L и компактен адаптер за напојување CA-DC30E)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 200 снимки


  Еко режим прибл. 270 снимки


  Прибл. 180 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC70

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC70, компактен адаптер за напојување CA-DC30E (USB), полнач за батерии CB-2LBE

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C (5 - 40 °C при користење на CA-DC30E), 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  80,9 x 62,0 x 32,3 mm

 • Тежина

  Прибл. 201 g (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Обработката на слика може да предизвика намалување на бројот на пиксели.

 2. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 3. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35 mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 4. ¹ Во услови кога не се вклучува блиц.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts