PowerShot S120

Одликувајќи се со осветлен објектив со f/1,8, HS систем, брзо континуирано фотографирање до 9,4fps*, префинета ергономија и Wi-Fi, PowerShot S120 ќе им овозможи на сериозните фотографи во својот џеб да добијат моќни перформанси.

PowerShot S120

Придобивки

 • Ултра широк 24mm, осветлен f/1,8 објектив со 5x зум. 10x ZoomPlus
 • HS систем: CMOS со 12,1 мегапиксели, DIGIC 6 за неверојатни резултати до ISO 12.800
 • Интелигентна стабилизација на слика за остри снимки и напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски за стабилни видео записи
 • Извонредно брза работа со автоматски фокус со голема брзина и 9,4fps* одржливо континуирано фотографирање
 • Голем, капацитивен 7,5 cm (3,0") PureColor II G LCD екран на допир

Детални карактеристики

Погледнете подетални информации за Canon PowerShot S120

Разновиден објектив


Светлиот објектив со f/1,8 овозможува фотографирање во потемни услови. Ултра широкиот агол од 24mm ви овозможува снимање на неверојатни пејзажи, додека оптичкиот зум од 5x со 10x ZoomPlus ќе ве приближи до објектот.

HS систем


HS системот се истакнува при слаба осветленост, доловувајќи ја реалистичната атмосфера на моментот без блиц или статив. Напредната обработка со DIGIC 6 и CMOS сензорот со висока чувствителност и 12,1 мегапиксели (тип 1/1,7) нудат исклучителен квалитет на слика во секакви ситуации со максимална ISO вредност до ISO 12.800.

Интелигентна стабилизација на слика; подобрена динамична стабилизација на слика


Интелигентната стабилизација на слика го намалува тресењето на фотоапаратот, така што сите ваши фотографии ќе бидат остри и полни со детали, дури и при целосен зум или при слаба осветленост. Напредната динамичка стабилизација на слика одлично ги компензира движењата на корисникот по 5 оски за да добијат беспрекорно стабилни видео снимки.

Извонредно брзо фотографирање со 9,4fps*


Снимајте ги случувањата кои траат дел од секунда во полна резолуција со извонреден одзив, кој вклучува 9,4fps* одржливо континуирано фотографирање и брзо автоматско фокусирање од 0,1 сек.**.

Екран на допир од 7,5 cm (3,0”)


Напредниот капацитивен екран на допир со 922k точки овозможува едноставно и интуитивно ракување засновано на движења.

Професионална контрола


Контролниот прстен за објективот нуди брза контрола на функциите, како зумирање, решетка, брзина на бленда, фокус или ISO. Користете целосно рачен режим и RAW формат со поддршка во повеќе аспекти, за да добиете максимална контрола при обликувањето на кадарот и уредувањето по фотографирањето, користејќи го вклучениот софтвер DPP. Префинетата ергономија и прилагодливото FUNC. мени ви овозможуваат да го адаптирате фотоапаратот кон вашиот стил на фотографирање.

Full HD 60fps


Снимајте професионални рамномерни Full HD видео записи со 60fps, стерео звук и оптички зум, со поддршка на функциите за издвојување на фокус и AF со допир. Напредната обработка за намалување на шум (30p) обезбедува детални видео снимки при слаба осветленост, додека поддршката за MP4 и промената на форматот во самиот фотоапарат овозможуваат лесно споделување.

Wi-Fi, GPS преку мобилни уреди


Wi-Fi ви овозможува едноставно поврзување со домашните безжични мрежи, компатибилни печатачи и компјутери, како и со паметните уреди за лесно споделување преку интернет и GPS означување на вашите слики со локациите на фотографирање. Синхронизацијата на слики овозможува практично правење на резервни копии на компјутер и интернет преку image.canon или Flickr.

Режим за ѕвезди, рачно HDR снимање, дефокусирање на позадината


Фотографирајте прекрасни ѕвездени ноќни пејзажи, траги од ѕвезди или креирајте видео со забрзано движење на ѕвездите со помош на режимот за ѕвезди. Користете HDR за снимање на сцени со висок контраст без статив и дефокусирање на позадината за постигнување на преубаво заматување на позадината во SLR стил.

Изборно водоотпорно куќиште


Заштитете го вашиот фотоапарат под вода до 40m.

*Одржливо континуирано фотографирање -12,1fps за првите 5 кадри и потоа 9,4fps за прибл. 635 кадри (во зависност од објектот на снимање), со користење на компатибилни SDHC/SDXC UHS мемориски картички со класа на брзина 1.
** Мерењата се во согласност со новите правила на CIPA. Услови: P режим, единечен AF (AF во централна точка) под осветлување од 14EV.

Спецификации за производот

Дознајте повеќе за Canon PowerShot S120, неговите функции и можности.

Wide aperture

Широк отвор на блендата

Great low-light shots

Одлични снимки при слаба осветленост

12.1 Megapixel CMOS

CMOS сензор со 12,1 мегапиксели

5x optical zoom, ultra wide-angle

5x оптички зум, извонреден широк агол

Share images wirelessly

Безжично споделување на слики

Powerful DIGIC processing

Моќна обработка со DIGIC

Steady shots in every situation

Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

Fast focusing and continuous shooting

Брзо континуирано фотографирање

Quick manual control

Брза рачна контрола

Large capacitive touchscreen

Голем капацитивен екран на допир

High maximum ISO sensitivity

Голема максимална ISO чувствителност

Aperture and shutter speed control

Контрола на решетка и брзина на бленда

RAW in various aspect ratios

RAW во различни соодноси на слика

Create SLR style background blur

Креирајте заматување на позадината со SLR стил

Capture starry skies with ease

Фотографирајте го ѕвезденото небо на едноставен начин

Handheld_HDR

Снимајте HDR без статив

FullHD 60p

Порамномерни видео снимки со 1080p

Neutral Density Filter

ND филтер

View stills and videos on TV

Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ

 • Дигитален фотоапарат PowerShot S120

 • Ременче за на зглоб – WS-D11

 • Батерија NB-6LH

 • Полнач за батерии CB-2LYE

 • AC кабел

 • Комплет со упатство за користење