Компактни дигитални

Canon PowerShot S120

Спецификации

Спецификации

 • Широк отвор на блендата

 • Одлични снимки при слаба осветленост

 • CMOS сензор со 12,1 мегапиксели

 • 5x оптички зум, извонреден широк агол

 • Безжично споделување на слики

 • Моќна обработка со DIGIC

 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика

 • Брзо континуирано фотографирање

 • Брза рачна контрола

 • Голем капацитивен екран на допир

 • Голема максимална ISO чувствителност

 • Контрола на решетка и брзина на бленда

 • RAW во различни соодноси на слика

 • Креирајте заматување на позадината со SLR стил

 • Фотографирајте го ѕвезденото небо на едноставен начин

 • Снимајте HDR без статив

 • Порамномерни видео снимки со 1080p

 • ND филтер

 • Гледајте фотографии и видео снимки на ТВ

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  1/1,7 тип на CMOS со задно осветлување

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 12,1M

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 6 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  5,2 – 26,0 mm (35 mm еквивалент: 24 – 120 mm)

 • Зум

  Оптички 5x


  ZoomPlus 10x


  Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,5x или 2,0x и безбедносно зумирање¹). Комбинирано прибл. 20x

 • Максимален f/број

  f/1,8-f/5,7

 • Конструкција

  7 елементи во 6 групи (1 двостран асферичен објектив, 1 двостран асферичен UA објектив и 1 едностран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 3 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика со напредна динамичка стабилизација на слика по 5 оски

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (9 точки, откривање на лице или AF со допир, со избирање и следење на објект и лик), AF во 1 точка (секоја позиција е достапна или фиксен центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со допир

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Избор вкл./искл.

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да, плус MF издвојување

 • Фокусирање со групирање

  Да

 • Најмало растојание на фокусирање

  3 cm (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар или поврзано со AF за откривање лице или со AF со допир на слика)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 3 EV во чекори на зголемување од 1/3


  Рачна и автоматска корекција на динамички опсег


  Автоматска корекција на сенки


  ND филтер (3 чекори)

 • AEB

  1/3 – 2 EV во чекори на зголемување од 1/3

 • ISO чувствителност*

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2500 сек. (зададена фабричка вредност)


  250 – 1/2500 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), дневна светлина, облачно, вештачко светло, флуоресцентно, флуоресцентно H, блиц, подводно, прилагодено 1, прилагодено 2


  Корекција на WB на повеќе површини достапна во интелигентен автоматски режим


  Компензација на баланс на белата боја


  Компензација на баланс на белата боја во подводен режим

МАТРИЦА НА БОИ

 • Type

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 cm (3,0”) PureColor II G LCD екран на допир (TFT). Прибл. 922.000 точки. Капацитивен вид

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

 • Синхронизација на "втора завеса"

  Да

 • Опсег на вграден блиц

  50 cm – 7,0 m (Ш) / 50 cm – 2,3 m (T)

 • Надворешен блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 58 сцени), хибриден автоматски режим, програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, прилагодено, SCN (портрет, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), ѕвезди (ѕвезден ноќен пејзаж, траги од ѕвезди, видео со забрзано движење на ѕвезди), рачно снимање на ноќни сцени, подводно, снег, огномет), креативни филтри (голем динамичен опсег, носталгично, ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, дефокусирање на позадина, мек фокус, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер), видео

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), стандардно, програм AE, портрет, носталгично, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, подводно, снег, огномет, извонредни забавени видео снимки

 • Photo Effects

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, автоматско фотографирање, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 12,1 снимки/сек. за до 5 кадри потоа прибл. 9,4 снимки/сек. за 635 кадри¹


  со AF: прибл. 5,5 снимки/сек.²³


  со прегледување во живо: прибл. 5,6 снимки/сек.²³

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (RAW, L) 4000 x 3000, (M1) 2816 x 2112, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480


  16:9 - (RAW, L) 4000 x 2248, (M1) 2816 x 1584, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (RAW, L) 4000 x 2664, (M1) 2816 x 1880, (M2) 1600 x 1064, (S) 640 x 424


  1:1 - (RAW, L) 2992 x 2992, (M1) 2112 x 2112, (M2) 1200 x 1200, (S) 480 x 480


  4:5 - (RAW, L) 2400 x 3000, (M1) 1696 x 2112, (M2) 960 x 1200, (S) 384 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  RAW, супер-фино, фино

 • Филмови

  (Full HD) 1920 x 1080, 60fps/30fps (HD) 1280 x 720, 30fps, (L) 640 x 480, 30fps


  Видео со забрзано движење на ѕвездите (Full HD) 15fps


  Извонредни забавени видео снимки (L) 640 x 480, 120fps, (M) 320 x 240, 240fps


  Минијатурен ефект (HD, L) 6fps, 3fps, 1,5fps


  Хибриден автоматски режим (HD)

 • Должина на видео снимки

  (Full HD и HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L и M) До 4 GB или 1 час²


  (извонредни забавени видео снимки) 30 сек.


  (Видео со забрзано движење на ѕвездите) 8/6/4 сек.

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење]) / Design rule for Camera File system и DPOF вер. 1.1), RAW, RAW+JPEG

 • Филмови

  MP4 [видео: MPEG4-AVC (H.264), аудио: MPEG2 AAC-LC (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

 • My Category

  Функција за означување на слики

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да

 • Хистограм

  Да, хистограм во живо

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, Германски, Француски, Холандски, Дански, Фински, Италијански, Грчки, Норвешки, Португалски, Руски, Шведски, Шпански, Украински, Полски, Чешки, Унгарски, Турски, едноставен Кинески, Кинески (традиционален), Јапонски, Корејски, Таи, Арапски, Романски, Фарси, Хинди, Малезиски, Индонезиски, Виетнамски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI мини приклучок (компатибилност со HDMI-CEC) A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Безжичен LAN (IEEE802.11 b/g/n), (само 2,4 GHz)¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC (компатибилност со UHS класа на брзина 1)

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8/7 SP1/ Vista SP2/ XP SP3


  Mac OS X v10.6 – 10.8


  За безжична LAN врска со компјутер:


  Windows 8/7 SP1


  Mac OS X v10.6.8/10.7/10.8.2 или понов

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

 • Друго

  Алатка за мапи

 • Манипулација на слика

  Digital Photo Professional софтвер за RAW развивање

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија за полнење NB-6LH (испорачана батерија NB-6LH и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 230 снимки


  Еко режим прибл. 300 снимки


  Прибл. 240 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1920


  Торбичка за патување DCC-2500

 • Водоотпорно куќиште отпорно на атмосферски влијанија

  Водоотпорно куќиште (40m) WP-DC51, тег за водоотпорно куќиште WW-DC1

 • Блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC40, полнач за батерии CB-2LYE

 • Друго

  HDMI кабел од Canon HTC-100, кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  100,2 x 59,0 x 29,0 mm

 • Тежина

  Прибл. 217 гр. (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 mm (35mm еквивалент) се тестираат на 350 mm.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ За функцијата за одржливо континуирано фотографирање потребна е компатибилна SDHC/SDXC UHS мемориска картичка со класа на брзина 1; вкупниот број на снимени кадри е променлив во зависност од објектот кој се фотографира.


  ² Во услови кога не се вклучува блиц.


  ³ Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts