Canon PowerShot S200

Спецификации

Спецификации

 • Широк отвор на блендата
 • 5x оптички зум, извонреден широк агол
 • Зумирајте до 9x со одличен квалитет
 • Одлични снимки при слаба осветленост
 • Моќна обработка со DIGIC
 • CCD со 10,1 мегапиксели и голема чувствителност
 • Стабилни слики и видеоснимки во секоја прилика
 • Брза рачна контрола
 • Безжично споделување и правење резервна копија на слики
 • Автоматски режим со откривање на 36 видови на сцени
 • Поголема сила и видливост
 • Контрола на решетка и брзина на бленда
 • Голема максимална ISO чувствителност
 • Лесно прилагодување на сликата
 • Разни ефекти за поголема креативност
 • 720p видео снимки со стерео звук

Детални спецификации

СЕНЗОР ЗА СЛИКА

 • Тип

  CCD од тип 1/1.7 со голема чувствителност

 • Ефективни пиксели

  Прибл. 10,1M

Aspect Ratio

 • Тип на филтер за бои

  Примарни бои

ПРОЦЕСОР НА СЛИКА

 • Тип

  DIGIC 5 со iSAPS технологија

ОБЈЕКТИВ

 • Фокусна должина

  5,2 – 26,0 мм (35 мм еквивалент: 24 – 120 мм)

 • Зум

  Оптички 5x


  ZoomPlus 9x


  Дигитален прибл. 4x (со дигитален телеконвертор прибл. 1,4x или 1,8x¹)


  Комбинирано прибл. 20x

 • Максимален f/број

  f/2,0-f/5,9

 • Конструкција

  7 елементи во 6 групи (1 двостран асферичен објектив, 1 двостран асферичен UA објектив и 1 едностран асферичен објектив)

 • Стабилизација на слика

  Да (тип со поместување), прибл. 3 чекори¹. Интелигентна стабилизација на слика

ФОКУСИРАЊЕ

 • Тип

  TTL

 • AF систем / точки

  AiAF (9 точки или откривање на лице со избирање и следење на лик), AF во 1 точка (секоја позиција е достапна или фиксен центар)

 • AF режими

  Поединечно, континуирано, Servo AF/AE¹, AF со следење

 • Избор на AF точка

  Големина (нормална, мала)

 • AF заклучување

  Да

 • Помошен зрак за AF

  Да

 • Рачно фокусирање

  Да

Focus Bracketing

 • Најмало растојание на фокусирање

  3 см (Ш) од предниот дел на објективот во макро

КОНТРОЛА НА ЕКСПОЗИЦИЈА

 • Режими на мерење

  Со проценка (поврзано со кадар на AF за откривање лице), просечно со мерење во центар, во точка (центар или поврзано со AF за откривање лице или со FlexiZone кадар за AF)

 • AE заклучување

  Да

 • Компензација на експозиција

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3.


  Подобрен i-Contrast за автоматска корекција на динамичен опсег

AEB

 • ISO чувствителност

  АВТОМАТСКИ, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400

БЛЕНДА

 • Брзина

  1 – 1/2000 сек. (зададена фабричка вредност)


  15 – 1/2000 сек. (вкупен опсег – се менува според режим на снимање)

БАЛАНС НА БЕЛА БОЈА

 • Тип

  TTL

 • Подесувања

  Автоматски (вклучувајќи откривање лице WB), Daylight (дневна светлина), Cloudy (облачно), Tungsten (вештачко светло), Flourescent (флуоресцентно), Fluorescent H (флуоресцентно H), Custom (прилагодено).

МАТРИЦА НА БОИ

 • Тип

  sRGB

LCD МОНИТОР

 • Монитор

  7,5 см (3,0”) PureColor II G LCD екран (TFT). Прибл. 461.000 точки

 • Покриеност

  Прибл. 100%

 • Осветленост

  Поставување на едно од петте нивоа. LCD екран со брзо осветлување

БЛИЦ

 • Режими

  Автоматски, рачно вклучување/исклучување блиц, бавна синхронизација

 • Мала брзина на синхронизација

  Да. Најголема брзина 1/2000 сек.

 • Намалување на ефектот ''црвени очи'' при сликање со блиц

  Да

 • Компензација на експозиција при блиц

  +/- 2 EV во чекори на зголемување 1/3. Откривање лице FE, Safety FE, интелигентна експозиција при блиц

 • Заклучување на експозиција при блиц

  Да

 • Рачно прилагодување на моќност

  3 нивоа со внатрешен блиц

 • Second Curtain Synchronisation

  Да

 • Опсег на вграден блиц

  50 см – 7,0 м (Ш) / 50 см – 2,3 м (T)

 • External Flash

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

СНИМАЊЕ

 • Режими

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 36 сцени), програм AE, приоритет на бленда AE, приоритет на решетка AE, рачно, контрола на прегледување во живо, SCN (портрет, рамномерност на кожа, интелигентна бленда (насмевка, тајмер за трепкање, тајмер за снимател), групно снимање со голема брзина (2,5 MP), помош при спојување, снег, огномет), креативни филтри (ефект на рибино око, минијатурен ефект, ефект на фотоапарат-играчка, мек фокус, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, акцент на боја, менување на бои)

 • Режими за видео

  Интелигентен автоматски режим (откривање на 21 сцена), програм AE, портрет, минијатурен ефект, црно-бело, екстра живописност, ефект на постер, снег, огномет, акцент на боја, менување на бои

 • Фото ефекти

  My Colors (My Colors исклучено, живописно, неутрално, сепија, црно-бело, позитив филм, посветол тен, потемен тен, живописно сино, живописно зелено, живописно црвено, прилагодени бои)

 • Режим на фотографирање

  Поединечно, континуирано, континуирано со AF, самостоен тајмер

 • Континуирано снимање

  Прибл. 1,9 снимки/сек.


  Групно снимање со голема брзина (2,5MP): 4,5 снимки/сек


  со AF: прибл. 0,8 снимки/сек.


  со прегледување во живо: прибл. 0,8 снимки/сек.


  (сите брзини се додека не се наполни мемориската картичка)¹²

РЕЗОЛУЦИЈА ПРИ СНИМАЊЕ / КОМПРЕСИЈА

 • Големина на слика

  4:3 - (L) 3648 x 2736, (M1) 2816 x 2112, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480


  16:9 - (L) 3648 x 2048, (M1) 2816 x 1584, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360


  3:2 - (L) 3648 x 2432, (M1) 2816 x 1880, (M2) 1600 x 1064, (S) 640 x 424


  1:1 - (L) 2736 x 2736, (M1) 2112 x 2112, (M2) 1200 x 1200, (S) 480 x 480


  Менување големина при репродукција (M2, S)

 • Компресија

  Супер-фино, фино

 • Филмови

  (HD) 1280 x 720, 24 fps, (L) 640 x 480, 30 fps


  Минијатурен ефект (HD) 4,8fps, 2,4fps, 1,2 fps, (L) 6fps, 3fps, 1,5fps

 • Должина на видео снимки

  (HD) До 4 GB или 29 мин. 59 сек.¹


  (L и M) До 4 GB или 1 час²

ТИПОВИ НА ФАЈЛОВИ

 • Типови на фотографии

  JPEG компресија, (компатибилност со Exif 2.3 [Exif печатење] / Design rule for Camera File system, Digital Print Order Format [DPOF] компатибилност со верзија 1.1

 • Филмови

  MOV [Видео: H.264. Аудио: Linear PCM (стерео)]

ДИРЕКТНО ПЕЧАТЕЊЕ

 • Canon печатачи

  Canon SELPHY компактни фото печатачи и Canon инк-џет печатачи кои поддржуваат PictBridge

 • PictBridge

  Да (преку USB или безжичен LAN)

ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ

 • GPS

  GPS преку мобилни уреди (поврзани со компатибилен Smartphone уред)

 • Корекција на црвени очи

  Да, за време на снимање и при репродукција

My Category

 • Интелигентен сензор за ориентација

  Да

 • Хистограм

  Да

 • Зум при репродукција

  Прибл. 2x – 10x

 • Самостоен тајмер

  Прибл. 2 или 10 сек., прилагодено

 • Јазици на мени

  Англиски, германски, француски, холандски, дански, фински, италијански, грчки, норвешки, португалски, руски, шведски, шпански, украински, полски, чешки, унгарски, турски, едноставен кинески, кинески (традиционален), јапонски, корејски, таи, арапски, романски, фарси, хинди, малезиски, индонезиски, виетнамски

ИНТЕРФЕЈС

 • Компјутер

  Hi-Speed USB (MTP, PTP) наменски приклучок (компатибилен со Mini-B)

 • Друго

  HDMI мини приклучок (компатибилност со HDMI-CEC) A/V излез (PAL/NTSC)

 • Компјутер/друго

  Wi-Fi (IEEE802.11 b/g/n), (само 2,4 GHz)¹

МЕМОРИСКА КАРТИЧКА

 • Тип

  SD, SDHC, SDXC

ПОДДРЖАНИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

 • PC и Macintosh

  Windows 8/7 SP1/ Vista SP2/ XP SP3


  Mac OS X v10.6 – 10.9


  За безжична LAN врска со компјутер:


  Windows 8/7 SP1


  Mac OS X v10.6.8/10.7/10.8.2 или понов

СОФТВЕР

 • Пребарување и печатење

  ImageBrowser EX

Друго

 • Image Manipulation

  PhotoStitch, алатка за мапи

ИЗВОР НА НАПОЈУВАЊЕ СО ЕНЕРГИЈА

 • Батерии

  Li-ion батерија на полнење NB-6LH (испорачана батерија и полнач)

 • Издржливост на батеријата

  Прибл. 200 снимки


  Еко режим прибл. 300 снимки


  Прибл. 300 мин. репродукција

 • A/C напојување со енергија

  Изборно, комплет со AC адаптер ACK-DC40

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Торбички / ленти

  Мека торбичка DCC-1450


  Мека торбичка DCC-1920


  Торбичка за патување DCC-2500

Lenses

 • Блиц

  Canon HF-DC2 блиц со голема моќност

Remote Controller/ Switch

 • Напојување со енергија и полначи за батерии

  Комплет со AC адаптер ACK-DC40, полнач за батерии CB-2LYE

 • Друго

  HDMI кабел од Canon HTC-100, кабел за интерфејс IFC-400PCU

ФИЗИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Работни услови

  0 – 40 °C, 10 – 90% влажност

 • Димензии (Ш x В x Д)

  99,8 x 59,0 x 26,3 мм

 • Тежина

  Прибл. 181 г (вклучувајќи батерија/батерии и мемориска картичка)

Сите податоци се базираат на стандардните методи за тестирање на Canon (според CIPA стандардите), освен ако не е поинаку назначено.

Подлежност на промена без претходна најава.

 1. ¹ Во зависност од избраната големина на сликата.

 2. ¹ Вредности при максимална оптичка фокусна должина. Фотоапаратите чија фокусна должина надминува 350 мм (35 мм еквивалент) се тестираат на 350 мм.

 3. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.

 4. ¹ Некои подесувања не се секогаш достапни.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 5. ¹ Следните класи на брзина на мемориските картички се потребни за максимално време на снимање: класа на брзина 4 или повисоко за (HD) 1280 x 720. Класа на брзина 6 или повисоко за (Full HD) 1920 x 1080. Класа на брзина 6 или повисоко за (iFrame) 1280 x 720.


  ² Во зависност од брзината / капацитетот / поставената компресија на мемориската картичка.

 6. ¹ Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Поддршката за Wi-Fi е различна во зависност од уредот и регионот. За повеќе информации посетете ја веб-страницата www.canon-europe.com/wirelesscompacts