EOS 100D

Мал DSLR фотоапарат со брз одзив кој можете насекаде да го носите. EOS 100D со 18 мегапиксели нуди врвни фотографии и видео снимки, а се одликува со оптички визир и екран на допир со интуитивни контроли.

Canon EOS 100D

Придобивки

 • Висококвалитетно фотографирање со мал шум преку DSLR фотоапарат кој е неверојатно компактен и можете да го носите насекаде
 • Снимајте фотографии со 18 мегапиксели и Full-HD видео снимки преку истиот фотоапарат
 • Брзо користење, со оптички визир и контроли со брз одзив
 • Голем екран на допир кој е едноставен за користење
 • Фотографирајте брзо и едноставно со автоматското интелигентно откривање на сцени

Детални карактеристики

Погледнете подетални информации за Canon EOS 100D

DSLR фотоапарат кој никогаш нема да посакате да го оставите


EOS 100D е DSLR фотоапарат со брз одзив и многу функции кој е доволно мал и лесен за да го носите насекаде. Идеален фотоапарат за документирање на вашиот живот. Снимајте фотографии од 18 мегапиксели и Full HD видео снимки насекаде и уживајте во одлични перформанси дури и при недоволна осветленост: максималната ISO чувствителност од 12800 (може да се прошири до ISO 25600) ви овозможува да снимате слики со мал шум кои го доловуваат вистинскиот амбиент.

Уживајте во едноставно користење


Обликувајте го кадарот на вашите фотографии со помош на осветлениот оптички визир со брз одзив или користете го Clear View II TFT екранот на допир од 7,7cm (3,0”) со 1.040.000 точки и сооднос на слика од 3:2 за да го контролирате фотоапаратот. Движете се низ менијата, прегледувајте ги сликите, фокусирајте и фотографирајте со допир, преминување со прстите преку екранот и штипнување.

Едноставно користење – фантастични резултати


Технологијата за автоматско интелигентно откривање на сцени од Canon ја анализира сцената и автоматски ги поставува најсоодветните подесувања за фотоапаратот. Штом постигнете одреден напредок во вашето фотографирање, вградениот водич за функции ќе ви објасни како да извлечете максимум од фотоапаратот.

Снимајте Full HD видео снимки


Снимајте висококвалитетни видео записи со резолуција до Full-HD (1080p). Преземете ја контролата врз експозицијата, фокусирањето, звукот и слично или, пак, користете го режимот на кратки видео записи за снимање на обработени видео сцени во самиот фотоапарат. Хибридниот CMOS AF II овозможува континуирано фокусирање за време на снимањето, што е идеално за задржување на остар фокус врз подвижните објекти.

Доловете ја акцијата


Следете и снимајте објекти кои се движат динамично со брзина од 4 fps и искористете ги деветте AF точки за да фокусирате брзо и прецизно, дури и објекти кои не се во средина на кадарот.

Зачекорете кон зголемување на креативноста


Изразете ја вашата креативна страна со еден од креативните филтри на EOS 100D. Функцијата за снимање со дополнителни ефекти ќе ви овозможи истовремено да снимате снимки со филтер и без филтер. Изберете помеѓу црно-бела зрнеста текстура, фотоапарат-играчка, минијатурен ефект и слично и прегледајте ги ефектите на секој филтер пред да започнете да снимате.

Режим за сè што сакате да снимите


Режимите за тематски сцени автоматски ги избираат правилните подесувања на фотоапаратот за објектот кој сакате да го фотографирате. Изберете помеѓу портрет, пејзаж, спорт, деца, храна и друго. А кога ќе бидете подготвени, преминете на креативниот автоматски режим за да добиете поголема контрола врз фактори како заматување на заднина, преку интуитивен интерфејс.

Добредојдовте во EOS системот


Искористете ги предностите на огромната палета на објективи, дополнителна опрема и блицеви кои го сочинуваат EOS системот.

Награди

Спецификации за производот

Дознајте повеќе за Canon EOS 100D, неговите функции и можности.

18 megapixel CMOS

CMOS сензор со 18 мегапиксели

Great low light shots

Одлични снимки при слаба осветленост

4fps

Фотографирање со голема брзина

Hybrid_CMOS_AFII

Континуиран AF при снимање видео снимки

ClearViewII

Голем осветлен екран на допир за јасно прегледување

Powerful DIGIC processing

Моќна обработка со DIGIC

Stunning 1080p movies

Неверојатни видео снимки од 1080p

EOS Companion App

Верувајте му на вашиот фотоапарат и дознајте повеќе за фотографирањето со оваа бесплатна апликација

Automatically analyse your scene and select the best settings

Автоматско анализирање на вашата сцена и избирање на најдобрите подесувања

On camera guide to help you learn

Водич за фотоапаратот кој ќе ви помага

Apply creative effects to your iamges

Употребете креативни ефекти на вашите слики

Dual-Layer-Metering

Обезбедува правилна експозиција на сликите во секакви услови на осветлување

Easily apply a look to your shots in the Basic zone

Направете поинаков изглед на вашите слики во основната зона на едноставен начин

Choice of AF points for creative framing

Изборни AF точки за креативно обликување

Easily create engaging movies

Снимајте извонредни видео снимки на едноставен начин

 • EOS 100D куќиште

 • Заштитник за очи EF

 • Капаче за фотоапарат R-F-3

 • Широк ремен EW-300D

 • Полнач за батерии LC-E12E(WW)

 • Батерија LP-E12(WW)

 • Капаче за батерија

 • AC кабел (со приклучок од вид E)

 • Кабел за интерфејс IFC-130U

 • Комплет со упатство за користење

Апликација Canon Photo Companion

Апликација Canon Photo Companion

Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

Откријте повеќе

Преземете ја апликацијата Canon Photo Companion од iTunes
Преземете ја апликацијата Canon Photo Companion за Android