Објективи за DSLR

Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Објектив за зумирање од серија L од професионална класа кој е компактен за патувања и идеален за фотографирање движења, животот во дивината и спорт.

Придобивки

 • Објектив за телефото зумирање со високи перформанси

 • Дел од препознатливата серија L на Canon

 • Стабилизатор на слика со 4 чекори

 • Два UD елементи

 • Голема отпорност на прав и вода

 • Кружен отвор на блендата со 8 сечила

 • Тивок и брз автоматски фокус

 • Компатибилност со прстен за статив

Детални карактеристики

 • Објектив за телефото зумирање со високи перформанси

  Со опсегот на фокусно растојание од 70-300mm, EF 70-300mm f4-5.6L IS USM претставува компактен и разновиден објектив за телефото зумирање кој обезбедува исклучителен квалитет на сликата. Идеален за фотографите на дивина и спорт, како и новинарски фотографии и портрети.

 • Квалитет на L серијата

  Серијата L е врвна и професионална палета на објективи од Canon, претставувајќи ја најдобрата прецизно дизајнирана EF оптика. Објективите од серијата L комбинираат врвни перформанси со неверојатно ракување и имаат голема отпорност на прав и влага.

 • Стабилизатор на слика со 4 чекори

  Оптичкиот стабилизатор на слика со 4 чекори – специјално дизајниран за објективи со специфичен опсег на фокусно растојание – го спечува заматувањето на сликата, кое може да настане при рачно фотографирање или при помала брзина на блендата. Автоматско откривање на поместување обезбедува ефективни перформанси при следење на подвижни објекти, а бидејќи IS системот е основан во објективот, резултатите се видливи на визирот при обликување на кадарот.

 • Два UD елементи

  Хроматската аберација е речиси отстранета со вградување на двата UD објективи, обезбедувајќи оптимален квалитет и острина на сликата.

 • Креативно заматување на позадината

  Кружниот отвор на блендата со 8 сечила кај EF 70-300mm f4-5.6L IS USM создава прекрасно заматување на позадината, истакнувајќи ги вашите објекти со прекрасен ефект.

 • Брз, тивок автоматски фокус

  Прстенестиот USM (ултразвучен мотор) користи вибрации предизвикани од ултразвучна фреквенција за создавање на екстремно брзо, речиси бесшумно автоматско фокусирање. CPU со голема брзина и оптимизирани AF алгоритми кои дополнително придонесуваат за брзината на автоматскиот фокус. Доброто намалување на вртежниот момент ја запира групата леќи за фокусирање, без пречекорување. Постојаното рачно електронско контролирање на фокусот е достапно без потреба од исклучување на режимот за автоматско фокусирање.

Галерија со примероци

Погледни галерија

Слична дополнителна опрема

 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 12 II

  Кога се користи со одредени објективи, оваа продолжителна цевка од 12 mm овозможува фокусирање на многу помало растојание.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 25 II

  Оваа продолжителна цевка од 25 mm се поставува помеѓу куќиштето на фотоапаратот и објективот, при што објективот добива опции за макро и за фокусирање на помало растојание, преку електронски контакт со куќиштето на фотоапаратот.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Сенило за објектив ET-73

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Lens Cap E-67II

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Капаче за објектив за заштита од прав E

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштитен филтер за објектив од 67 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 67 mm

  Филтер за поларизација за објективи со дијаметар на навојот на филтерот од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Прстен за монтирање на статив A II во бела боја

  Овозможува монтирање подолги објективи на статив за подобро ракување и поголема рамнотежа.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Футрола за објектив LP1424

  Заштитна мека торбичка за одредени EF објективи.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Macrolite Adapter 67

  Ви овозможува да ги користите блицовите Macro Twin Lite и Macro Ring Lite од Canon со објективи чиј дијаметар на навојот на филтерот изнесува 67 mm.
 • Телефото објективи

  Опремени со зголемени фокусни должини што ви овозможуваат да се приближите до објектот без да ја попречувате сцената.
  Дознајте повеќе