Објективи за DSLR

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Објектив за зумирање со достапна цена, извонредно широк агол, STM и стабилизација на слика, кој е идеален за пејзажи, патување и видеоснимки.

EF-S објектив за зумирање со извонредно широк агол што ќе ви овозможи да опфатите повеќе во вашата снимка

Овој објектив за зумирање со извонредно широк агол е компактен и лесен, има дизајн што е идеален за патување, опфаќа повеќе во кадарот и ги разубавува пејзажите, градските сцени и небото. Тој ќе ви овозможи да снимате дури и пространи ентериери и архитектура, без да се оддалечувате наназад.


Објективот EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM е одличен за

 • Секој ден

  Снимајте го животот што се одвива пред вас, почнувајќи од улиците на вашиот град па сè до емотивни настани.

 • Пејзаж

  Фотографирајте прекрасни пејзажи насекаде, од самрак до зори. Од ридови и морски пејзажи, до градски знаменитости и урбани пејзажи.

 • Архитектура

  Пронајдете убавина во структурите и внесете реалистичност во величествените споменици и прекрасните градски сцени.

 • Патување

  Фотографирањето при патувањата не е само за оние што сакаат да патуваат, затоа прошетајте и вие. Прошетките за разгледување, мрзливите денови и малите краткотрајни паузи можат да се претворат во драгоцени спомени.

Добијте повеќе од вашиот фотоапарат

Објективот EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM ви овозможува да опфатите повеќе во фотографиите. Погледнете како другите објективи во оваа палета ви овозможуваат да ја зголемите вашата креативност.

Споредба помеѓу најширокиот агол кај комплетот со стандарден објектив и најширокиот агол од 10mm кај објективот EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Рамномерен и тивок

Снимајте висококвалитетни видеоснимки за време на одморот со технологијата за речиси бесшумен STM. Чекорниот мотор придонесува за стабилно и тивко континуирано фокусирање, што значи дека ќе ги снимите само звуците од опкружувањето, без шумот предизвикан при фокусирање на моторот.

Canon Camera
Canon Camera

При снимање на вашите секојдневни видеоснимки и фотографии при слаба осветленост, технологијата за стабилизација на слика (IS) на објективот EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM е токму тоа што ви треба за компензација на сите мали потреси на фотоапаратот, за да го доловите вашиот момент уште во првата прилика.

Технологија што спречува одблесоци

Фокусирајте се на изгледот на вашите пејзажи без да се грижите за пречките од сонцето, благодарение на Super Spectra слојот. Тоа значи дека не мора да се грижите за несакано разлевање на боите или за зони со мал контраст, туку ќе можете да снимате послободно и да се фокусирате на уживање во приказот.

Canon Camera

Галерија со примероци

Погледни галерија

Слична дополнителна опрема

 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 12 II

  Кога се користи со одредени објективи, оваа продолжителна цевка од 12 mm овозможува фокусирање на многу помало растојание.

 • Дополнителна опрема за објективи

  Lens Hood EW-73C

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци.

 • Дополнителна опрема за објективи

  Lens Cap E-67II

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Капаче за објектив за заштита од прав E

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 67 mm

  Филтер за поларизација за објективи со дијаметар на навојот на филтерот од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштитен филтер за објектив од 67 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Мека торбичка за објектив LP1116

  Protective soft case for selected EF lenses.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Macrolite Adapter 67

  Ви овозможува да ги користите блицовите Macro Twin Lite и Macro Ring Lite од Canon со објективи чиј дијаметар на навојот на филтерот изнесува 67 mm.
 • Слични објективи што може да ги земете предвид

  Четири алтернативни широкоаголни објективи во споредба со EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, избрани од нашите експерти за објективи.

  Добијте повеќе од вашиот фотоапарат

  Објективот EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM ви овозможува да опфатите повеќе во фотографиите. Погледнете како другите објективи во оваа палета ви овозможуваат да ја зголемите вашата креативност.
  • Приближете се

   Добијте објектив што ќе ве доближи до случувањата и ќе ви овозможи да доловите посебни детали од динамични сцени. Објектив што ви овозможува да фотографирате од далеку без да бидете забележани. 

   Дознајте повеќе за објективот EF-S 55-250mm f4-5.6 IS STM

  • Започнете со користењето

   Добијте стандарден објектив за зумирање што ќе ве доближи до далечните објекти. Одличен за секаква намена и за голем број различни објекти.

   Дознајте повеќе за објективот EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM

  • Добијте одличен фокус

   Добијте објектив што ги заматува заднините и истовремено ги фокусира објектите. Објектив што ви овозможува да фотографирате амбиентални слики, дури и кога светлината почнува да се губи.

   Дознајте повеќе за
   EF 50mm f/1.8 STM

  • Добијте одличен фокус

   Добијте извонредно пренослив и висококвалитетен објектив кој е совршен за документирање улични случувања и авантури при патувањата.


   Дознајте повеќе за објективот EF-S 24mm f/2.8 STM

  Широкоаголни објективи

  Добијте пошироко видно поле и опфатете повеќе во кадарот со нашата палета на широкоаголни објективи.
  Дознајте повеќе