XF205

Нудејќи врвен квалитет на слика, едноставна интеграција и снимање во два формати, видео камерата XF205 е дизајнирана за создавање на HD содржини. Опремена со голем број функции, а сепак компактна, таа претставува моќна професионална алатка.

Придобивки

  • Широкоаголен објектив со 20x зум и f/1,8 за неверојатни снимки на голема оддалеченост
  • HD CMOS Pro сензорот нуди исклучителен квалитет на слика, дури и при недоволна светлина
  • Компактен и лесен дизајн, ракување со 3 прстени на објективот и ротирачки држач
  • OLED екранот и визирот со резолуција од 1,23m точки нудат прецизно набљудување
  • Споделувајте содржини на едноставен начин преку вградениот Wi-Fi или Ethernet. Снимајте прокси фајлови директно во други уреди
  • Снимање во два формати: стандарден MPEG2 кодек со 50Mbps, плус MP4 во HD или SD
  • Приклучоци Genlock, Timecode и 3G-SDI за интеграција на повеќе камери
  • Широката DR гама помага да се избегнат преголеми експозиции
  • Снимање на звук со 4 канали. 2 XLR влезови
  • Режим на снимање со инфрацрвени зраци, со помош на напредна IR лампа

Детални карактеристики

Погледнете подетални информации за Canon XF205

Напреден систем за обработка на слика од Canon


XF205 се одликува со напреден систем за камери кој овозможува снимање на исклучителни слики и се одликува со брз одзив за да може да се справи со сите видови на фотографирање. Широкоаголниот објектив од 26,8mm со 20x зум ве приближува до случувањата, а динамичката оптичка стабилизација на слика врши компензација за тресењето во 5 насоки со цел да ви обезбеди неверојатно стабилни слики.

HD CMOS Pro сензорот од Canon работи заедно со процесорот DIGIC DV 4 за да обезбеди неверојатен квалитет на слика – дури и при слаба осветленост – како и исклучителен динамичен опсег и реалистична репродукција на бои. Широката DR гама помага во намалување на преголемите експозиции, а режим на снимање со инфрацрвени зраци овозможува едноставно користење на камерата во темнина - идеално за снимателите на животот во дивината.

Квалитетот на сликата е надополнет со напредни функции за звук, со поддршка за снимање на 4-канален Linear PCM звук.

Удобна и прецизна контрола


XF205 има компактна големина, ненаметлив дизајн и нуди задоволство при користењето, благодарение на начинот на ракување со 3 прстени на објективот и ротирачкиот држач, а нуди и опции за набљудување со извонредно висок квалитет. OLED екранот со резолуција од 1,23m точки е практичен за гледање, дури и при силна сончева светлина, нуди пократко време на одзив, подобра резолуција, контраст и репродукција на бои од LCD еквивалентите. Големиот EVF од 1,14cm (0,45”) со резолуција од 1,23m точки може да се заврти за 68° за да овозможи снимање од различни позиции.

Разновидни опции за снимање


Функцијата за снимање во два формати кај XF205 нуди флексибилност, брзина и безбедност на податоците. Видео материјалите можете да ги снимате истовремено во два различни формати, добивајќи моментална резервна копија и алтернативни опции за испорака. Full HD сликите можете да ги складирате на две CF картички користејќи го стандардниот MPEG2 кодек од 50Mbps, а верзијата во MP4 формат може да се зачува на SD картичка во Full HD или во помала резолуција - идеално за брзо префрлување на фајлови во апликации како оние за прибирање новости. Ќе можете да проследувате и прокси фајлови со мала резолуција директно кон друг уред, како на пример паметен телефон.

Интегрирање и споделување


Приклучоците Timecode, Genlock и 3G-SDI овозможуваат лесно поврзување со индустриски стандардна опрема за емитување.

Споделувањето содржини е едноставно благодарение на можноста за поврзување преку вградениот Wi-Fi и етернет. Видео материјалите можете да ги прегледувате на друг уред, како таблет уред или паметен телефон или, пак, можете да ги префрлувате директно преку FTP. Овој вид на поврзување овозможува и далечинска контрола на камерата преку интернет пребарувач, а можете да го користите и жичниот далечински управувач RC-V100 од Canon.

Спецификации за производот

Дознајте повеќе за Canon XF205, неговите функции и можности.

Full HD

Full HD

20x Optical Zoom

20x оптички зум

Dynamic Optical Image Stabiliser

Динамички оптички стабилизатор на слика

Rotating Grip

Ротирачки држач

WiFi Cert

Wi-Fi далечински управувач и лесно споделување

MXF 50Mbps

MXF 50Mbps

4-2-2

4:2:2

MP435MBPS

Снимање на MP4 со 35 Mbps

CPN.jpeg

Професионална мрежа на Canon

Инспирација, образование, информации за производи и новости за целосно покривање на професионалните фотографи и видеографи кои користат производи од Canon, како и напредни ентузијасти од целиот свет.