FUTURE FOCUS НА CANON

Future Focus ги поврзува студентите по фотографија и снимање со професионалната заедница. Придружете ѝ се на заедницата за да се информирате за студентската програма за развој на Canon и активностите коишто се планирани да се одржат подоцна во годината.

УЧЕТЕ ОД ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ

Студентска програма за развој на Canon

Напредувајте во кариерата и преземете го следниот чекор во станувањето професионален фотограф со студентската програма за развој на Canon.
Студентска програма за развој на Canon

Активности коишто ќе се одвиваат подоцна во годината

Future Focus на Canon сè повеќе расте. Кликнете тука за нови информации за нашиот календар на настани.

 • Календар на настани за Future Focus

  ОНЛАЈН НАСТАНИ ЗА ФОТОГРАФИЈА И ВИДЕОГРАФИЈА

  Календар на настани

  Ќе ви помогнеме да дознаете за настаните поврзани со фотографија и снимање коишто се одржуваат во ваша близина. Наскоро.

 • УЧЕСТВУВАЈТЕ

  Студентска програма за развој на Canon

  Пријавувањето за програмата за 2023 година заврши. Пријавете се за да добивате најнови вести, да ги дознаете овогодишните финалисти и да откриете кога ќе започне пријавувањето за 2024 година.

 • Студентска програма што ќе ве претвори во професионалци

  Дознајте повеќе за ексклузивните попусти на Canon за студенти што ќе ви помогнат да зачекорите во светот на професионалците.

 • Студентски попусти од Canon

  ПОПУСТИ ЗА СТУДЕНТИ ОД ОБЛАСТА НА ФОТОГРАФИЈА И СНИМАЊЕ

  Студентски попусти на Canon

  Вистинската опрема ќе ви помогне во остварувањето на визијата. Заштедете пари со опремата и додатоците од Canon.

 • FUTURE FOCUS НА CANON

  Успешна приказна

  Слушнете го искуството на Ksenia Kuleshova од учеството во студентската програма за развој на Canon. Дознајте како Ksenia стана професионална фотографка, а потоа и амбасадорка на Canon којашто пренесува инспиративни и интересни приказни од целиот свет.
  Статија за Ksenia Kuleshova и Future Focus на Canon

  СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ НА CANON

  Станете дел од заедницата

  Приклучете се на заедницата Future Focus на Canon за да го извлечете максимумот од нашата студентска програма преку пристап до менторство, оцена на портфолиото, ексклузивни попусти и календари за настани во живо.

  Учете од професионалците и подобрете ги вашите вештини со помош на нашите детални статии напишани од уредници.

 • The finalists of the 2023 Canon Student Development Programme stand outside with some of their mentors, looking up at the camera.

  STUDENT

  CSDP: documentary photographers of tomorrow

  Presenting an opportunity for photojournalism students, the Canon Student Development Programme opens doors as well as minds.

 • A muscular young man with his arms raised aloft and hands linked stands on a riverbank. Taken by Brent Stirton on a Canon EOS R5.

  СТУДЕНТ

  Хонорарна работа или полно работно време? Како да заработувате како фоторепортер

  Познатиот фоторепортер Brent Stirton го споделува својот совет за градење кариера во конкурентниот свет на фоторепортерството.

 • A top-down photograph taken by Travis Hodges of a person in a wide hat making pottery.

  STUDENT

  Building a winning photography portfolio

  Four industry pros share their tips on preparing the perfect photography portfolio – from building a narrative to presenting your work.

 • Participants in the Canon Student Development programme sitting around a table with staff at the Stern magazine offices in Hamburg, Germany.

  СТУДЕНТ

  Студентска програма за развој на Canon: што научив

  Дали размислувате да се пријавите за студентската програма за развој на Canon? Пет студенти од групата во 2022 година ги споделуваат нивните совети за максимално искористување на програмата.

 • СНИМАЊЕ

  Како да снимите одлично видео од вашите настапи

  Roxy Furman, режисерка за видеосодржини од диви животни, нуди совети за промовирање на вашата работа со моќно видео од вашите настапи.

 • A girl looks out from a stationary bus window. Reflected in the glass are lots of large tents and several people wearing high-vis clothing.

  STUDENT

  Best cameras and lenses for photojournalism

  Looking forward to your first assignment as a photojournalist? Our experts explain the best kit to get you started.

 • A close-up of the eye of a northern gannet.

  ОПРЕМА

  Објективи RF од серијата L на Canon и што можете да фотографирате со нив

  Дознајте зошто објективите RF од серијата L се толку луксузни и уживајте во нашата инспиративна галерија со некои од најдобрите слики снимени со нив.

 • Млада ветрушка качена на дрвена прачка со раширени крилја, жестоко креска.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Совети за фотографирање диви животни

  Професионалната фотографка Dani Connor споделува најголеми совети за успех во индустријата со млад и надежен фотограф на диви животни.

 • Three young scouts and one older scout leader stand waiting at the side of a country road.

  СТУДЕНТ

  Како да презентирате проекти за работа: мислења од индустријата

  Фотографирањето е кариера во која тешко се успева, но овие седум совети од експертите ќе ви помогнат да направите совршена презентација и да ја добиете работата.

 • A woman walks along, passing the white painted side of a building. She is holding her coat closed tight around her with both hands.

  ОПРЕМА

  Оставете одличен впечаток: водич за опрема за стекнување работно искуство

  Кој е најдобриот фотоапарат, објектив и печатач за студентите по фотографија кои одат на пракса? Фотографите Yasmin Albatoul и Nanna Navntoft ќе ви понудат неколку совети.

 • A woman lies across a sofa with her hands draped above her head, a face mask pulled down to her chin. In the corner of the grey room is a small planted tree with bright orange flowers.

  ПРОГРАМА

  Michele Spatari: од студент по фотографија до професионален фотограф

  Фоторепортерот Michele Spatari говори за студентската програма за развој на Canon и како таа му помогнала да ја започне својата кариера.

 • Two people study a page of fashion prints showing the same dark-haired model in a variety of outfits.

  МОДА

  Од концепт до уредување: како да испланирате и спроведете модна фотосесија

  Evely Duis, амбасадорот на Canon, ќе го води колегата и професионалец Killian Jouffroy низ неговата прва професионална модна фотосесија.

 • Млада жена носи зимска капа и фотографира есенски лисја со фотоапарат и голем објектив од Canon.

  ВОДИЧ ЗА КУПУВАЊЕ

  Најдобра опрема за надежни професионалци

  Три амбасадори од Canon дискутираат за најдобри фотоапарати и објективи за почетниците во оваа индустрија.

 • An image taken from above of a young girl in a denim dress happily playing on a swing. She is leaning backwards and her eyes are closed.

  ARTICLE

  Five challenges facing student photographers

  Leading professionals from across the industry discuss the issues affecting today's young photographers and how they can be overcome.

 • Director Meji Alabi instructs singer Wizkid on the set of his latest music video, while a woman in a short pink dress lies on a rug and another woman in a yellow top adjusts a glass.

  СТАТИЈА

  Стекнување слава во филмскиот свет

  Три ѕвезди во подем во филмската индустрија споделуваат како ги изградиле своите брендови и платформи, од барање менторство до развивање уникатен стил.

 • Two men in wellington boots beside a smoking kiln made with earth, one adding fuel.

  СТАТИЈА

  Студентот-фотограф кој ги претставува невидените приказни на Конго

  Родната земја на Guerchom Ndebo е недоволно застапена во медиумите. На само 22 години, тој го менува тоа, фотографирајќи за Getty Images и AFP.

 • A large group of people stand near a graffitied concrete wall, shot in black and white.

  СТАТИЈА

  Усовршување на вашиот фотографски стил

  Познатата фотографка за документарни содржини и неодамнешна дипломка, Bebe Blanco Agterberg, раскажува за пронаоѓањето на нејзиниот професионален глас.

 • A photography student wearing a yellow coat studies an A3 image printed on a Canon imagePROGRAF PRO-300 printer, which is on the table next to her.

  ARTICLE

  Give your printed portfolio a professional edge

  Even on a student budget, you can stand out from the crowd with a printed portfolio that does full justice to your photographic skills.

 • СТАТИЈА

  Како да им ја презентирате вашата приказна на уредниците на фотографија - совети од професионалци

  Сакате да ве објават? Тројца професионални уредници на фотографија откриваат што треба и што не треба да правите за успешно презентирање на вашата приказна.

 • НАСТАНИ

  Професионалци споделуваат како да оставите силен впечаток со вашето фотографско портфолио

  Врвна уредничка на списание дава свои совети за подготовка на совршено фотографско портфолио, од сликите што ќе ги изберете до дизајнот на самото портфолио.

 • НАСТАНИ

  Ставови на студентите за иднината на фоторепортерството

  Следната генерација на фоторепортери се сретна со фотографите од Magnum на Visa pour l’Image и ги сподели своите надежи и планови за иднината.

 • Настани

  Професионален деловен совет за започнување со фоторепортерство

  Врвни фоторепортери и уредници на фотографија ги споделуваат своите совети за започнување кариера како фоторепортер.

 • СТУДЕНТ

  Како да го задржите вниманието на публиката

  Како се раскажуваат приказни со фоторепортерството и како може да создадете динамички приказни? Врвните експерти го споделуваат своето искуство.

 • Настани

  Колку на идниот фоторепортер му се важни видеоснимките?

  Бидејќи побарувачката за видеоснимки постојано расте, какво е мислењето на следната генерација фоторепортери за нивната креативна употреба и за нивната способност да ги снимаат?

 • СТАТИЈА

  Фоторепортерите дебатираат: што ги одвраќа жените да започнат кариера во фоторепортерство?

  На фестивалот за фоторепортерство Visa Pour l’Image, три добитнички на награда за фоторепортерка од Canon разговараат за пречките со кои се соочуваат жените.

 • Настани

  Кога субјектите ќе станат раскажувачи: Unfiltered

  Како Canon и проектот Unfiltered на ICRC им обезбедуваат алатки и обука на луѓето во нестабилни региони за да ги раскажат своите приказни преку фотографирање.

 • Слични производи

  Погледнете ја опремата од Canon којашто може да ви помогне да ги подигнете вашите способности за фотографирање и снимање на професионално ниво.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • Canon Camera
  Добијте потполна компатибилност со објективите EF и EF-S со нашата палета на адаптери за EOS R. Овие адаптери за долготрајна употреба се создадени за беспрекорни перформанси со EOS R.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6

  Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Објективи RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Револуционерен објектив со извонреден телефото опсег што е компактен, лесен и идеален за фотографирање диви животни, патувања и сафари или фотографирање возови.
 • Објективи за EOS R

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Лесен и разновиден објектив за зумирање од 24-105 mm со f/4 од серијата L со брз и тивок автоматски фокус и 5 чекори за стабилизација на сликата.
 • Објективи RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Објектив со зум до 10x и разновидна примена што е наменет за системот EOS R и што нуди огромна флексибилност за еден пренослив објектив.
 • Објективи за DSLR

  EF 8-15mm f/4L Fisheye USM

  Објектив за зумирање од серија L со ефект на рибино око кој нуди избор од целосна или кружна слика и широк агол на гледање.
 • Професионален блиц

  Speedlite 600EX II-RT

  Преземете целосна контрола, дури и во најтешките ситуации.
 • Безжичен предавател

  Speedlite Transmitter ST-E3-RT

  Активирајте компатибилни Speedlite блицеви со радиофреквенции на растојанија до 30 m.
 • Систем Cinema EOS

  EOS C70

  EOS C70 е нова генерација на камера Cinema EOS со RF-приклучок и DGO 4K-сензор во формат Super 35 mm што е дизајниран да ги спои дигиталните фотоапарати со заменливи објективи и камерите Cinema.
 • Систем Cinema EOS

  EOS C200

  Зачекорете во светот на снимање со 4K Cinema EOS што нуди врвна флексибилност и практично користење.
 • Професионални печатачи за фотографии

  imagePROGRAF PRO-300

  Професионален печатач imagePROGRAF за на работна маса што нуди печатени материјали во формат A3+ со квалитет како за во галерија и со едноставен работен процес за сигурно печатење.
 • Печатачи за широки формати

  imagePROGRAF PRO-1000

  Печатете во формати со големина до А2 со извонреден квалитет со системот со 12 мастила.
 • Професионални видео камери

  XA45/XA40

  Извонредно компактна и професионална 4K-видеокамера од серија XA со објектив со оптички зум до 20x што може да се држи со една рака
 • XA50/XA50

  Компактна 4K-видеокамера со CMOS-сензор од тип 1,0, Dual Pixel CMOS AF, објектив со оптички зум до 15x и 3G-SDI (само XA55)
 • Може да ве интересира и

  Информирајте се за различната опрема и алатки коишто можат да ви помогнат да станете професионалци.