Објективи за DSLR

Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Професионален објектив за зумирање од серија L за фотографирање спорт и животот во дивината, со стабилизација на слика и ASC слој за извонредна острина.

Придобивки

 • Разновиден и пренослив објектив за зумирање со извонреден телефото опсег

 • Врвен квалитет на сликата низ целиот кадар

 • Спречете го тресењето на фотоапаратот со стабилизацијата на слика со 4 чекори

 • Прилагодете го чувството за контрола на зумот во различни ситуации

 • Брзо и речиси нечујно фокусирање

 • Фотографирајте безгрижно во лоши временски услови

Детални карактеристики

 • Разновидни перформанси со извонреден телефото опсег

  EF 100-400MM F/4,5-5,6L IS II USM е идеален за фотографи кои патуваат со малку опрема и сакаат да носат само еден телефото објектив со нив. Одличен избор за фотографирање спорт и животот во дивината – опсегот на зумирање од 100-400mm ќе ве доближи до далечните објекти и ќе ви овозможи да реагирате брзо во динамични ситуации. Кога се користи со фотоапарати кои имаат сензори со APS-C големина, EF 100-400MM F/4,5-5,6L IS II USM нуди агли на гледање кои се еквивалентни на опсегот од 160-640mm кај фотоапаратите за целосна слика.

 • Задржете ја острината, независно од светлината

  EF 100-400MM F/4,5-5,6L IS II USM обезбедува остри слики со голем контраст, користејќи елементи со флуорит и елементи со извонредно ниска дисперзија (Super UD) на објективот за елиминирање на артефактите и изобличувањата. Стабилизацијата на слика со три режими го спречува заматувањето предизвикано од тресење на фотоапаратот, при што овозможува рачно фотографирање со брзина на блендата која е побавна до 4 чекори од нормалната.

 • Не плашете се од одблесоците

  Фотографирајте наспроти светлината знаејќи дека повеќеслојната облога со воздушни сфери (ASC) од Canon ќе ги заштити сликите од одблесоци, привидни облици и ќе го намали контрастот. ASC користи повеќеслојна заштита за намалување на рефлектирањата која содржи слој со воздушни сфери со нано големина нанесени на површината на објективот кои постепено ја забавуваат светлината кога навлегува во објективот, со што се спречуваат внатрешните рефлектирања кои го намалуваат квалитетот на сликата.

 • Ергономско ракување

  Различни фотографи работат на различни начини. Користете го прстенот за прилагодување на отпорноста при зумирање за да ја поставите отпорноста која ќе ја чувствувате при зумирање со објективот: лесниот допир е идеален кога треба да работите брзо во динамични ситуации. Од друга страна пак, можеби е подобро да го зајакнете или заклучите механизмот за зумирање кога сакате да избегнете случајно менување на фокусната должина.

 • Брз фокус кога ви е потребен

  Уживајте во брз USM автоматски фокус кој се заклучува прецизно и речиси нечујно. Преминувањето преку параметрите на постојаниот рачен фокус обезбедува прецизно прилагодување без да го тргнете фотоапаратот од окото. EF 100-400MM F/4,5-5,6L IS II USM фокусира на растојание до 0,98m, овозможувајќи ви да реагирате на објекти кои премногу ќе ви се приближат.

 • Заштита од надворешните услови

  Продолжете да фотографирате дури и во лоши временски услови. Како објектив од серијата L, EF 100-400MM F/4,5-5,6L IS II USM е заштитен од прав и влага, за да можете да фотографирате дури и во лоши услови. Слојот од флуор на предниот елемент на објективот не дозволува таложење на нечистотии и овозможува лесно чистење на објективот.

Слична дополнителна опрема

 • Објективи за DSLR

  Додаток за продолжување EF 1,4x III

  Додаток за продолжување од професионална класа што ја зголемува фокусната должина на објективите од серијата L за 1,4x.
 • Објективи за DSLR

  Додаток за продолжување EF 2x III

  Додаток за продолжување од професионална класа што ја зголемува фокусната должина на објективите од серијата L за 2x.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 12 II

  Кога се користи со одредени објективи, оваа продолжителна цевка од 12 mm овозможува фокусирање на многу помало растојание.

 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 25 II

  Кога се користи со одредени објективи, оваа продолжителна цевка од 25 mm овозможува фокусирање на многу помало растојание.

 • Дополнителна опрема за објективи

  Капаче за објектив E-77II

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Капаче за објектив за заштита од прав E

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • RF15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 67 mm

  Поларизирачкиот ефект што го создава овој филтер помага во спречување на одблесоците при фотографирањето, а воедно нуди и поголема острина за да добиете подобри резултати.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштитен филтер за објектив од 77 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 77 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Филтер за објективи за снимање одблиску 500D од 77 mm

  Се прикачува на објективот на вашиот фотоапарат, овозможувајќи ви да се доближите поблиску до малите предмети. Одговара на објективи со навој на филтри од 77 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Торбичка за објектив со патент LZ1326

  Заштитна мека торбичка за одредени EF објективи.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштита од дожд за фотоапарати ERC-E4S

  Ги заштитува фотоапаратот и објективот од лоши временски услови за да продолжите со фотографирањето. Мали димензии.
 • Телефото објективи

  Опремени со зголемени фокусни должини што ви овозможуваат да се приближите до објектот без да ја попречувате сцената.
  Дознајте повеќе